За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 95% дорослих і 50% дітей заражені вірусом герпесу. Більшість з них про це не здогадуються. Чому ж від цього вірусу досі немає ні вакцини, ні ліків? І чи можливо їх взагалі створити? Давайте подивимося, що говорять дослідження.

Що таке герпес?

Є два основних види герпесу: оральний (ВПГ-1) і генітальний (ВПГ-2). Оральний дуже поширений: зазвичай ним заражаються ще в дитинстві, через поцілунки членів сім’ї.

Генітальний передається статевим шляхом. Він може проявлятися пухирями на статевих органах або прямій кишці, але може і протікати безсимптомно. Генітальний герпес може викликати ВПГ-1: у разі, якщо зайнятися з носієм оральним сексом.

Обидва типи можуть передатися, навіть якщо у людини немає болячки: вірус вміє вивільнятися через клітини шкіри.

Чому від нього немає ліків?

При обох типах герпесу можна приймати противірусні препарати: вони скорочують спалахи хвороби приблизно на 70% і знижують ризик передачі. Але, коли людство повністю позбавиться від цієї напасті, поки невідомо: вчені намагаються знайти ліки протягом ось вже 80 років.

Дослідження

Справа в тому, що герпес надзвичайно складний. Більшість вірусів атакують наші клітини і намагаються розмножитися, як тільки потрапляють в організм. У відповідь наша імунна система випускає антитіла: вони паралізують ворогів, і ми видужуємо. Але вірус герпесу просто не звертає на це уваги. Він ховається в центральній нервовій системі – а це область майже недосяжна для імунітету. До того ж, хвороба вміє місяцями протікати в прихованій формі. Тому у носіїв герпесу може не бути взагалі ніяких симптомів.

Все це ускладнює розробку вакцини.

Але коли-небудь її створять?

У 2016 році компанія Genocea оголосила про завершення 2-го етапу клінічних випробувань вакцини. У хворих герпесом на 65% зменшилася частота висипань і на 60% – ймовірність прояви вірусу через шкіру без вогнищ ураження.

Але проект закрили через брак грошей. Компанія припинила розробку і тепер в першу чергу орієнтується на дослідження раку. Поки що ніяких перспективних клінічних досліджень більше не проводиться. Навряд чи в найближчі роки ми почуємо про те, що вірус герпесу переможений.

Як захистити себе від герпесу?

Консультація у лікаря

На 100% ефективного способу захисту немає – крім повної відмови від сексу, звичайно. Але можна знизити ризик зараження, використовуючи презерватив і приймаючи антивірусні препарати.

Якщо у вас проявляються симптоми генітального герпесу (тріщини, червоні виразки) зверніться до лікаря для здачі аналізу крові на антитіла ВПГ. Якщо діагноз підтвердиться, він розповість, що робити далі.

Здивовані, що презервативи не рятують від генітального герпесу? А вони ще й від сифілісу, папіломавірусу, контагіозного молюска і паразитарних інфекцій не дуже ефективні. Подробиці-в статті “Презервативи: як правильно використовувати і від чого вони не захищають“.