Багато жінок періодично страждають від симптомів, які викликає молочниця. Її збудником є дріжджоподібний грибок з роду Candida. Лікується захворювання за допомогою таблеток або вагінальних свічок. Існують також креми, які наносяться на слизову оболонку входу в піхву (вульви). Зазвичай традиційні методи лікування молочниці досить ефективні. Проте у деяких жінок захворювання рецидивує, в такому випадку, може знадобитися більш тривалий курс лікування.

Що таке молочниця?

Отже, молочниця – це інфекція, викликана дріжджоподібними грибками роду Candida. У невеликій кількості вони зазвичай присутні на шкірі та слизовій оболонці вагінальної області, не приносячи при цьому шкоди. Імунна система та інші бактерії, які також зазвичай живуть на шкірі і в піхві, перешкоджають надлишковому розмноженню грибка Candida. Найчастіше молочниця проявляється при зниженні загального і місцевого імунітету.

Candida любить теплі і вологі частини тіла, з обмеженим доступом повітря. Саме тому піхва є найбільш поширеним місцем для цієї інфекції. Серед інших областей тіла, які найчастіше інфікуються цим грибком – пахова область, ротова порожнина і зони сповивання у дітей.

Симптоми вагінальної молочниці

Молочниця є другою за поширеністю причиною виділень із піхви (найбільш частою причиною виділень із піхви є бактеріальний вагіноз). Виділення, викликані Candida, як правило, мають кремово-білий колір (іноді водянисті), і можуть супроводжуватися сверблячкою, почервонінням, дискомфортом або болем в області входу в піхву (вульви). Іноді симптоми незначні і проходять самі по собі. Однак частіше для їх усунення доводиться вдаватися до терапії.

Молочниця не завдає шкоди піхві і матці. Якщо ви вагітні, вона не зашкодить вашій дитині.

У кого буває вагінальна молочниця?

Більше половини всіх жінок хоча б один раз в житті хворіли молочницею. У більшості випадків вона з’являється без видимих ​​на те причин, але існують ряд факторів, що привертають до цієї хвороби. Піхва містить слиз і деякі нешкідливі бактерії, які допомагають захистити піхву від грибків Candida та інших мікробів. Ці природні захисні сили можуть бути порушені в певних ситуаціях. Наприклад, якщо ви вагітні, якщо у вас діабет, або якщо ви приймаєте антибіотики.

Читайте також:  Ризики та переваги: що важливо знати про видалення пухлин шкіри

Люди зі зниженим імунітетом, також схильні до більшого ризику захворювання молочницею. Наприклад, люди, які отримують хіміотерапію, чи приймаючі високі дози стероїдних препаратів, і т.д.

Чи потрібно здавати аналізи?

Зазвичай ні. Найчастіше діагноз ставиться на підставі типових симптомів і ознак.

Однак не приймайте будь-які вагінальні виділення за молочницю. Існують й інші причини виділень із піхви. Якщо у вас ніколи не було цього захворювання, зверніться до лікаря, щоб підтвердити діагноз і отримати рекомендації з лікування. Лікар просто повинен оглянути вас. Діагноз ставиться за ознаками і симптомам. Якщо причина симптомів не ясна, лікар може взяти мазки і відправити їх в лабораторію для уточнення діагнозу.

Як лікувати вагінальну молочницю?

Місцеве лікування молочниці

Для місцевого лікування молочниці призначають свічки або креми, які вводяться в піхву за допомогою аплікатора. Вони містять протигрибкові ліки, такі як клотримазол, еконазол, фентиконазол або міконазол. Як правило, однієї високої дози, що вводиться в піхву, достатньо для усунення захворювання. Однак ви можете також продовжувати наносити протигрибковий крем на слизову оболонку входу в піхву (вульву) протягом декількох днів, особливо при наявності сверблячки. Існують як рецептурні, так і безрецептурні ліки від молочниці. Побічні ефекти зустрічаються рідко, але для того, щоб мати повну інформацію про препарат, завжди читайте інструкцію.

Таблетки

Існують різні таблетки, які найчастіше проводяться на основі двох діючих речовин. Флуконазол приймається одноразово, а ітраконазол приймається двічі протягом одного дня. Флуконазол ви можете купити в аптеках без рецепта. Побічні ефекти від цих ліків зустрічаються рідко, але для того, щоб мати повну інформацію про препарат, завжди читайте інструкцію. Ці таблетки не можна приймати, якщо ви вагітні або годуєте грудьми. Ви можете додатково наносити протигрибковий крем на слизову навколо піхви (вульву) протягом декількох днів, особливо при наявності сверблячки.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

Таблетки і місцеві засоби однаково ефективні при лікуванні молочниці. Таблетки зручніші в застосуванні, але коштують дорожче в порівнянні з більшістю засобів для місцевого застосування.

Що робити, якщо лікування не допомагає?

Якщо симптоми не проходять через тиждень після початку лікування, слід звернутися до лікаря. Лікування не усуває симптоми в 1 з 5 випадків. Причини, з яких лікування може виявитися неефективним, включають в себе наступні чинники:

 • Симптоми можуть бути не пов’язані з молочницею. Адже існують і інші причини виділень із піхви. Крім того, це захворювання може розвиватися на тлі іншої інфекції. Вам потрібно буде пройти додаткові тести для з’ясування причини симптомів.
 • Найчастіше молочниця викликається Candida albicans. Однак приблизно в 1 з 10 випадків молочниця викликана іншим штамом Candida, який називається Candida glabrata. Цей штам усувається не так легко, як Candida albicans, і для його лікування потрібні інші ліки.
 • Можливо, ви неправильно приймали лікування.
 • Часті рецидиви можуть траплятися, якщо ви приймаєте антибіотики або якщо у вас є ще не виявлений ​​або погано контрольований діабет.
Додаткова інформація про вагінальну молочницю

Для боротьби з молочницею існують і народні натуральні засоби, наприклад: біокефір (сироватка); ванночки з додаванням соди й оцту, застосовувані для зміни мікрофлори піхви; тампони, просочені маслом чайного дерева. Однак немає ніяких наукових доказів того, що ці засоби дійсно допомагають від молочниці.

Candida зазвичай присутня на шкірі і в піхві. Але розмножується і викликає симптоми по не до кінця ясним причинам.

Читайте також:  Комплексний підхід до лікування та профілактики циститу

Статеві партнери-чоловіки не потребують лікування, якщо вони не мають симптомів молочниці на пенісі. Симптоми у чоловіків включають почервоніння, свербіж, болючість крайньої плоті і голівки статевого члена. Жінки не можуть заразитися молочницею від чоловіків, у яких немає симптомів.

Захворювання частіше зустрічається у вагітних жінок і складніше лікується. Місцеве лікування займає кілька днів.

У деяких жінок трапляються рецидиви молочниці. Зазвичай чотири або більше разів на рік. Якщо це відбувається, слід звернутися до лікаря, щоб він порадив профілактичне лікування.

Чи потрібно звертатися до лікаря у разі рецидиву молочниці?

Якщо у вас була молочниця в минулому і повторюються ті ж симптоми, ви можете повторити лікування самостійно без огляду та аналізів. Багато жінок знають, коли вона загострюється, і лікуються самостійно.

Однак пам’ятайте, виділення з піхви і свербіж вульви можуть бути пов’язані з низкою інших причин. Так що, не списуйте все на молочницю. Якщо ви думаєте, що у вас саме це захворювання, і якщо ви:

 • молодше 16 років або старше 60 років;
 • вагітні;
 • маєте аномальні вагінальні кровотечі або болі внизу живота;
 • відчуваєте загальне нездужання на додаток до симптомів молочниці;
 • маєте симптоми, які не зовсім схожі на симптоми підозрюваної грибкової інфекції. Наприклад, якщо виділення мають неприємний запах, або ви виявили виразки або пухирі біля піхви;
 • мали два епізоди цієї інфекції протягом шести місяців і не зверталися до гінеколога більше року;
 • мали інфекції, що передаються статевим шляхом (або ваш партнер);
 • у вас були побічні реакції на раніше застосовувані ліки від молочниці обов’язково зверніться до лікаря!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХАРЧУВАННЯ ПРИ МОЛОЧНИЦІ

ЧИМ ТИ МЕНЕ ЗАРАЗИЛА? ЧОМУ ЧОЛОВІКИ ЗВИНУВАЧУЮТЬ ЖІНОК?