Якщо вас кидає в тремтіння, переконайтеся, що це не смертельно.

Озноб — це фізіологічна реакція організму на спазм поверхневих кровоносних судин. Найчастіше дрібне тремтіння викликано холодом. Однак у ознобу бувають і куди більш неприємні причини.

Чому буває озноб при температурі

Після переохолодження найчастіша причина ознобу — лихоманка. Лікарі визначають цей стан як підвищення температури до 37,7 °С і вище.

Сама по собі лихоманка може бути симптомом великої кількості захворювань, включаючи бактеріальні інфекції і всілякі запальні процеси у внутрішніх органах. Однак найчастіше ми стикаємося з нею, коли хворіємо на ГРВІ або грип.

Механізм виникнення ознобу при лихоманці простий. Намагаючись побороти інфекцію, організм підвищує температуру — це згубно для багатьох вірусів і бактерій. Щоб прискорити розігрів і утримати тепло всередині, спазмуються поверхневі кровоносні судини і запускається тремтіння. Тому, коли температура швидко зростає, людина виглядає блідим і його відчайдушно морозить.

Чому буває озноб без температури
1. Холод

Саме холод змушує судини стискатися, щоб утримати всередині тіла тепло. Організм у відповідь починає інтенсивно скорочувати і розслабляти м’язи, щоб зігрітися.

Щоб почати мерзнути, не обов’язково вибігати на мороз полуодетым. Досить різкої зміни температур (наприклад, коли ви заходите з спекотної вулиці в приміщення з працюючим кондиціонером) або легкого пориву вітру, коли на вас вологий одяг.

2. Прийом ліків

Деякі препарати, в тому числі ті, які продаються без рецепта, викликають надмірну пітливість і озноб. Про ці побічні ефекти пишуть в інструкції по застосуванню.

Також тремтіння може спровокувати комбінація лікарських засобів або їх передозування.

До речі, з цієї причини нерідко морозить літніх людей. Вони приймають значний набір всіляких препаратів, не особливо вчитуючись в інструкції.

3. Екстремальне фізичне навантаження

Коли ви біжите марафон, пливете кілометр або ще як-то викладаєтеся по максимуму, м’язи виділяють багато тепла. Через це тіло нагрівається і починає охолоджуватися за допомогою потовиділення.

З-за різниці температур між шкірою і навколишнім повітрям нерідко виникає озноб. Найчастіше спортсменів морозить в дуже спекотні (коли тіло активно потіє) або занадто холодні дні.

4. Ендокринні порушення

Постійне відчуття холоду і пов’язаний з ним озноб — часті симптоми гіпотиреозу (зниженої вироблення гормонів щитовидною залозою). Через нестачу гормонів тіло не може ефективно регулювати температуру. Тому воно намагається утримати тепло, спазмуючи підшкірні кровоносні судини і запускаючи тремтіння.

5. Менструації і клімакс

У цих ситуаціях також відбуваються істотні коливання гормонального фону.

6. Гіпоглікемія

Так називають різке зниження рівня цукру в крові. Воно може виникати з різних причин. Наприклад, ви перенапружилися фізично або психологічно. Або сидите на занадто жорсткій дієті, при якій організму не вистачає глюкози. Або страждаєте на діабет, але ваш лікар помилився з дозуванням ліків.

При гіпоглікемії ми відчуваємо гостру слабкість, в тому числі і м’язову. Знесилені м’язи починають дрібно тремтіти, з’являється озноб.

Гіпоглікемія — небезпечний стан. Якщо рівень цукру в крові продовжить знижуватися, це може привести до поразок нервової системи аж до епілептичних судом, втрати свідомості і коми.

7. Недоїдання

Ефект від нього такий же, як від гіпоглікемії. Але в цьому випадку слабкість м’язів викликана недоліком не тільки глюкози в крові, але і інших поживних речовин.

Якщо вас регулярно морозить на тлі дієти або втрати ваги, обов’язково зверніться до лікаря. Адже слідом за ознобом приходять занепад сил, випадання волосся, нездатність до зачаття, безсоння, депресія і навіть анорексія, яка може бути смертельною. Вам необхідно якомога швидше нормалізувати режим харчування.

8. Стрес і емоційне перенапруження

При стресі зростає рівень адреналіну. Крім іншого, цей гормон викликає спазм поверхневих судин і, як наслідок, тремтіння. Саме тому людей «аж трясе», коли вони зляться або сильно переживають.

Як лікувати озноб

З огляду на різноманітність причин, загального алгоритму лікування не існує. Треба діяти в залежності від ситуації:

  • Якщо вам холодно, випийте гарячий чай, постарайтеся зігрітися і розслабитися. Це дозволить прибрати спазм.
  • Якщо виник озноб на тлі інфекційного захворювання і підвищення температури, зверніться до терапевта і дотримуйтесь його рекомендацій.
  • Якщо ви перенапружилися фізично або емоційно, дозвольте собі кілька хвилин релаксу: переведіть дихання, заспокойтеся.
  • Якщо озноб переслідує вас регулярно, зверніться до лікаря, щоб виключити гормональні порушення, діабет, що розвивається або недолік поживних речовин.

Наукові джерела:
Fever in Adults, source
What Effect Does Exercise Have on Your Body Temperature?, source
Why Am I Cold?, source