Існує чотири вітаміни, які не варто пропускати, якщо хочеться якомога довше не старіти. Ці вітаміни захищають від укорочення теломер – фрагментів ДНК, величина яких визначає тривалість життя.

Теломери – це повторювані послідовності ДНК, що знаходяться на кінцях хромосом. У старінні і виживанні людського організму вони відіграють вирішальну роль. Більш короткі теломери пов’язані з розвитком патологічних процесів, – від ожиріння і діабету до окисного стресу і запалення, – впливають на захворювання, що призводять до передчасної смерті. Дослідження за участю більше 100 000 людей показало, що у людей, що володіють найбільш короткими теломерами, ймовірність померти протягом трьох років на 23% вище, ніж у людей з більш довгими теломерами.

Ось чому заходи, що запобігають вкорочення теломер, можуть мати велике значення для можливості гальмувати настання старіння і продовжувати життя. Один з найефективніших способів впливати на теломери, – це харчування, що забезпечує організм певними вітамінами.

Вітамін D. Більш високий рівень вітаміну D пов’язаний з більш довгими теломерами: це пояснюється тим, що даний вітамін підвищує активність такого ферменту, як теломераза, відновлюючого теломери. Згідно з даними, опублікованими Міжнародним журналом ожиріння, люди, що володіли надмірною вагою і брали 2000 МО вітаміну D на день, змогли збільшити довжину своїх теломер майже на 20 відсотків. Інше дослідження показало, що у жінок з найвищим рівнем вітаміну D стан теломерів відповідає віку, який молодший на 5 років.

Щоб поповнювати вітамін D в організмі, слід включити в раціон такі продукти, як сардини, оселедець, сьомга, тунець, яловича печінка, яйця.

Вітаміни групи В. Комплекс вітамінів В допомагає організму позбавлятися від гомоцистеїну-аміноксилоти, що руйнує теломеразу. У цьому відношенні особливо виділяються три вітаміну групи В: В9, В6 і В12.

Для забезпечення організму вітамінами групи В слід вживати бобові, м’ясо і субпродукти, яйця, горіхи, зелені овочі, кисломолочні продукти, крупи.

Вітамін Е. Даний вітамін має властивість виправляти несправності в теломерах, по суті відновлюючи їх. У ході дослідження з вивчення особливостей старіння людських клітин, оброблені вітаміном Е клітини стали нагадувати молоді клітини з більш довгими теломерами, кращою здатністю до реплікації і меншим пошкодженням ДНК. Вчені припускають, що альфа-токоферол-вітамін Е може значно гальмувати вкорочення теломер, яке відбувається з віком.

Багатими джерелами вітаміну Е є насіння соняшнику і соняшникова олія, шпинат, мигдаль, арахіс, червоний солодкий перець.

Вітамін С. Вітамін С є потужним антиоксидантом, який може зменшувати пошкодження, що наносяться клітин вільними радикалами (окислювальні молекули). Але також він здатний гальмувати процес укорочення теломер. Вченими проводилися експерименти з використанням вітаміну С у справі лікування синдрому Вернера (прогерія дорослих). Цей вітамін зміг перевершити всі інші тестовані сполуки: його вплив на подовження теломер виявилося пов’язано з поліпшенням клітинних ядер і зменшенням вироблення запальних цитокінів.

Отримувати вітамін С, крім цитрусових, можна з ківі, полуниці, листової зелені, різних видів болгарського перцю.