Нормальна кислотність шлунка забезпечує захист від попадання патогенних мікроорганізмів у систему травлення. Знижена або підвищена кислотність провокують ряд збоїв і можуть стати причиною розвитку багатьох захворювань. Тому важливо знати симптоми підвищеної і зниженої кислотності, щоб вчасно звернутися до лікаря і уникнути проблем зі здоров’ям.

Що таке кислотність шлункового соку

Шлунковий сік володіє кислою реакцією через вміст в ньому соляної кислоти. Таке агресивне середовище в шлунку необхідне для нейтралізації безлічі бактерій і вірусів, які потрапляють в організм з їжею, а також для ефективного переварювання.

кислотність шлункового соку

Коли шлунок порожній, то в ньому міститься небагато шлункового соку. Під час прийому їжі починається посилена секреція, і кількість виробленого соку може досягати 1,5 літрів на 1 прийом їжі.

У нормі кислотність шлункового соку становить 1,5-2,5 за шкалою водневого показника (рН). Тобто середовище в шлунку сильнокисле. Все, що нижче значення 7 (нейтральне середовище) вважається кислим, а все, що вище сімки – лужним.

Симптоми підвищеної кислотності шлунка

Підвищена кислотність виникає через дисбаланс процесів продукції кислоти і її нейтралізації. При тривалій гіперсекреції соляної кислоти підвищується рівень кислотності в шлунку і/або дванадцятипалої кишці. У свою чергу підвищена кислотність може стати причиною розвитку ряду захворювань, наприклад, пептична виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, ерозивні ураження шлунка та дванадцятипалої кишки, гастроезофагальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ).

Основними симптомами підвищеної кислотності є:

 • печія, що нерідко свідчить про захворювання стравоходу;
 • печіння в області грудей і горла;
 • відрижка з гіркуватим смаком;
 • приступообразні болі – частий симптом при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки;
 • ниючі болі;
 • болі в правому підребер’ї.

Захворювання, що супроводжуються підвищеною кислотністю, лікуються за допомогою антацидних та/або антисекреторних препаратів. Однак антацидні препарати в жодному разі не повинні розглядатися в якості основних засобів, а тільки як симптоматичні. Останнім часом все частіше для нейтралізації продукції соляної кислоти застосовуються препарати на основі інгібіторів протонної помпи (нольпаза та ін).

Симптоми зниженої кислотності

Гастрит. Регулюємо кислотність

Хронічним гастритом страждає близько половини населення нашої країни. Виною тому неправильне харчування, шкідливі звички та стреси.

Із зниженою кислотністю шлунка можуть поєднуватися антацидні гастрити (при рівні кислотності більше 5), а також пухлинні захворювання. На сьогоднішній день вважається, що причиною розвитку зниженої кислотності є збій у функціонуванні парієтальних клітин.

Ось перелік симптомів, які можуть відзначатися при зниженій кислотності:

 • гнильний запах з рота, запах тухлого яйця;
 • розлади випорожнення (діарея, запор). Можуть виникати внаслідок потрапляння в кишечник патогенної мікрофлори. Відбувається це через те, що кислотність шлункового соку недостатня для нейтралізації патогенної мікрофлори;
 • метеоризм і біль у кишечнику. Виникають внаслідок дезактивації деяких кишкових ферментів, наприклад, пепсину. Таким чином, порушується процес перетравлення білків, що веде до початку процесів бродіння;
 • порушення засвоюваності вітамінів і мінералів, що призводить до ламкості волосся і нігтів, а також сухості шкіри. У зв’язку з цим можливий розвиток залізодефіцитної анемії, вугрової висипки;
 • наявність не перетравлюваних залишків їжі в калі.

Безумовно, всі перераховані симптоми (в тому числі і для підвищеної кислотності) є досить суб’єктивними, і встановити точний діагноз про кислотність шлункового соку може тільки кваліфікований лікар на основі даних проведених досліджень.

Якщо препаратів для зниження кислотності (омепразол) вистачає, то для її підвищення лікарських засобів не так вже й багато. При зниженій кислотності для поліпшення травлення можуть призначатися препарати соляної кислоти, а також лікарські засоби, що стимулюють кислотопродукцію (регідрон).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХВОРОБИ ШЛУНКА

ГАСТРИТ: ЛІКУВАННЯ