Метеоризм являє собою здуття живота і підвищене газоутворення в кишечнику. Звичайно, в першу чергу це пов’язано з харчуванням людини. Але є й інші причини виникнення газів.

У цьому матеріалі ми розберемо, чому утворюється здуття живота, які симптоми і як позбутися від метеоризму.

Що впливає на утворення метеоризму?

У кишечнику здорової людини міститься близько 200 мілілітрів газів. За добу їх циркулює в організмі близько 20 літрів. Що ж собою являють гази? Це такі гази, які утворюються внаслідок розщеплення їжі в кишечнику — водень, метан, азоту і сірки, що може викликати неприємний запах. Всього їх виробляється близько 75 відсотків. Це оксид вуглецю, що продукується при взаємодії шлункової кислоти і панкреатичного соку підшлункової залози. А також це повітря, яке потрапляє в організм при ковтанні і через кров.

Гази виходять з організму через пряму кишку, відрижку. Напрямок розсіювання (тобто обміну) газів визначається в залежності від м’язового тонусу діафрагми і черевної стінки, від рухової активності кишечника. Якщо виникають щільні калові маси, порушується функція обміну, то розсіювання з кров’ю може. Це призводить до великих скупчень газів. Позбутися від них можна, але буде потрібно трохи зусиль з Вашого боку.

Причини здуття живота

Здуття живота, як ви розумієте, не з’являється просто так. В основному причиною метеоризму є проблеми з мікрофлорою. Причини, які провокують здуття живота, можуть наступними:

 • Порушення правил харчування;
 • Переважання газоутворюючих бактерій;
 • Механічні порушення видільної функції кишечника;
 • Порушення травних процесів, дисбактеріоз;
 • Порушення рухової активності шлунково-кишкового тракту;
 • Підвищення тиску в кишечнику під час підйому на висоту;
 • Порушення емоційно-психічного стану.

В основному до утворення здуття живота призводять різні продукти. До них відносять такі:

 • Молочні – м’які сири, морозиво.
 • Овочі та фрукти-цибуля, селера, капуста, редис, цибуля, огірки, морква, картопля, яблука, персики, сливи, виноград, банани, груші та абрикоси.
 • Хлібні та булочні вироби-хліб, продукти з неочищеним зерном, булочки, бублики, піца.
 • Бобові продукти – горох, квасоля, боби.
 • Зернові-зародки пшениці, продукти з кукурудзи та вівса, оброблені висівки.

Не менший внесок у появу здуття живота приносять родзинки, пиво і гриби. Газоутворення буде посилено при споживанні занадто жирної їжі. Також важливо і те, як ви їсте. Наприклад, якщо ви їсте один-два рази в день і великими порціями, то здуття живота забезпечено — це пов’язано з підвищеним навантаженням на шлунок і товсту кишку.

Симптоми здуття живота

Розрізнити метеоризм досить просто. Для цього достатньо поглянути на поширені симптоми:

 • Збільшене відходження газів (нормальна кількість не повинна перевищувати 21 раз);
 • Збільшений в обсязі живіт, здуття;
 • Відрижка;
 • Болі в животі;
 • Бурчання.

У людини при метеоризмі виникає відчуття розпирання. Живіт збільшується в обсязі, одяг стає тісним, виникає бурчання і часом відрижка. Також можуть бути тупі або ниючі болі в різних місцях черевної порожнини. Іноді виникають хворобливі переймоподібні відчуття. Але після пасажу флатуленції (тобто відходу газів) болю, як правило, проходять. Також у людини при здутті живота можуть бути нудота, неприємний запах з рота, пронос або запор, відсутність апетиту.

Лікування здуття живота

Вище ми перерахували основні фактори утворення метеоризму. Щоб усунути проблему, слід виключити зі свого раціону продукти, які викликають підвищене газоутворення. Також треба розуміти, що в лікуванні чільну роль грає харчування, людям зі здуттям живота прописують спеціальні дієти.

В основі лікувальної дієти знаходяться продукти з низьким газоутворюючим потенціалом: білий рис, цитрусові фрукти, тверді сири, біле м’ясо, яйця, негазовані напої, йогурт.

Для виявлення індивідуальної реакції організму на продукти пацієнту проводять пробні елімінаційних дієти, тобто по черзі виключають «підозрілі» продукти. Людині необхідно уважно стежити за своїм станом і розуміти, як організм реагує на ту чи іншу страву.

Також лікування має на увазі ряд профілактичних заходів. По-перше, потрібно кинути шкідливі звички, менше палити, виключити алкоголь (особливо пиво), а також газовані напої, не жувати гумку, не вживати льодяники. Не варто їсти занадто швидко, розмовляти під час прийому їжі. Також слід споживати фрукти або їжу з цукром тільки через два-три години після прийому білкової їжі.

Якщо здуття живота є наслідком будь-якої хвороби шлунково-кишкового тракту, то лікування теж буде припускати ряд заходів. Визначити їх може тільки лікар. До ліків, які є методом лікування метеоризму відносять такі:

 • Ентеросорбенти-ентеросгель, діосмектит, вугілля активоване, поліфепан. Препарати цієї групи пов’язують і виводять з організму шкідливі речовини, токсини, які підвищують газоутворення.
 • Піногасники-ліки на основі симетикону. Піну утворює велику кількість бульбашок газу в рідині. Препарат зменшує поверхневий натяг бульбашок газу.
 • Непанкреатичні ферменти, які полегшують перетравлення вуглеводів.
 • Неабсорбовані антибіотики – рифаксимін. Лікарський засіб виділяється з калом в незміненому вигляді, його концентрація в крові не підвищується.

Також є ряд інших препаратів, якими проводять лікування здуття живота. Наприклад, до них відносять Еспумізан, Метеоспазміл та інші. Вони продаються в будь-якій аптеці без рецепта.

Варто відзначити, що метеоризм — досить не вивчена проблема в здоров’ї людини. Тому самостійний діагноз і лікування не приведуть ні до чого хорошого. Для якісного лікування, слід звертатися до фахівців. Лікарі не тільки проведуть обстеження, але і призначать ефективне лікування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
8 ПРОДУКТІВ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ЗНЯТИ ЗДУТТЯ

ЧОМУ БОЛИТЬ ЖИВІТ: 10 ПРИЧИН