Лікування косоокості потрібно починати якомога раніше. Від цього залежить прогноз відновлення зору.

Що таке косоокість?

Косоокість – це патологія, при якій один або обидва ока по черзі відхиляються при погляді прямо. Простіше кажучи, при погляді людина дивиться не в одному напрямку, а в різних. Таким чином, людині складно сфокусуватися на аналізований предмет.

У нормі при погляді на предмет руху обох очей є симетричними. При цьому зображення, сприймається лівим і правим оком, обробляється в корі головного мозку і сприймається в якості загальної об’ємної картинки (бінокулярний зір). При косоокості загальна робота очей порушується, і формування єдиного образу предмета стає неможливим. Нервова система адаптується до такого порушення і компенсує спотворений зір «вимиканням» зображення, що надходить від ока, що косить. При тривалій косоокості (тривало «виключенні» зображення від ока, що косить) може розвинутися амбліопія – прогресуюче зниження зору при відсутності структурних змін зорового аналізатора.

Найчастіше дане захворювання розвивається у 2-3 річних дітей, коли відбувається формування роботи обох очей. Косоокість – відносно поширена хвороба. Згідно з медичними даними, тією або іншою формою косоокості страждає кожна 50-та дитина.

Косоокість може бути постійною або проявлятися періодично. При погляді прямо очі можуть відхилятися всередину (до перенісся), назовні (до скронь), догори, донизу, по або проти годинникової стрілки, а також при косоокості можуть поєднуватися різні положення очей.

Причини косоокості

Причини косоокості досить різноманітні, і вони можуть мати як вроджений, так і набутий характер. Найчастіше косоокість розвивається при наступних порушеннях:

 • при зміні заломлюючої здатності ока (аметропії) середнього та високого ступеня. Це може бути астигматизм, далекозорість або короткозорість;
 • при різкому погіршенні зору одного з очей;
 • при травмах очей;
 • паралічі і парезі;
 • тривалі стреси і захворювання центральної нервової системи;
 • структурно-функціональні порушення окорухових м’язів (у тому числі і вродженого характеру);
 • інфекційні захворювання (скарлатина, кір, грип, дифтерія та інші);
 • психічні травми (наприклад, сильний переляк);
 • соматичні захворювання.
Види косоокості

Залежно від характеру відхилення очей розрізняють такі різновиди косоокості:

 • Езотропія (косоокість, яка сходиться) – вид косоокості, при якому око відхиляється в бік перенісся. Як правило, косоокість, яка сходиться виникає в ранньому дитячому віці, часто при далекозорості середнього і високого ступеня.
 • Екзотропія (розходяща косоокість) – око відхиляється убік скроні. Даний вид косоокості може розвинутися при міопії середнього і високого ступеня. Також екзотропія може розвинутися при інфекційних захворюваннях, сильному переляку і травмах.
 • Вертикальна косоокість, коли око, яке косить відхиляється догори або донизу.
 • Поєднані та атипові види косоокості. Дані форми косоокості зустрічаються рідко і, як правило, пов’язані з генетичними порушеннями. Наприклад, дані патології можуть зустрічатися при синдромах Дауна, Крузона, Мебіуса та інших спадкових захворюваннях.

Косоокість може бути монолатеральною, при якому відхиляється тільки одне око, і альтернуючою, яка зачіпає обидва ока.

За походженням косоокість ділиться на два види:

 • Косоокість співдружності. Цей різновид захворювання зустрічається при високого ступеня далекозорості або при міопії. При косоокості співдружності обидва ока можуть відхилятися поперемінно. Кут відхилення оптичної осі при цьому залишається однаковим, а також зберігається рухливість очей у всіх напрямках.
 • Паралітична косоокість. Дана патологія може розвинутися в будь-якому віці. Паралітична косоокість може з’явитися внаслідок травм, отруєнь, інфекційних захворювань, токсикозу, гематом, судинних захворювань і пухлин. Дана патологія є односторонньою. Рух ураженого ока в бік окорухового м’язу обмежений або неможливий. Для паралітичної косоокості характерно двоїння, запаморочення, а також формування вимушеного положення голови при погляді на предмет.
Лікування косоокості

Лікування косоокості слід починати якомога раніше, оскільки око, яке косить з часом бачить все гірше і гірше.

Починати боротьбу з косоокістю слід з усунення наявних порушень зору (далекозорості, короткозорості, астигматизму). Оптична корекція включає в себе носіння окулярів або м’яких контактних лінз. Окуляри слід носити постійно протягом тривалого часу, до тих пір, поки симптоми косоокості не зменшаться. При амбліопії може бути показано носіння окулярів, у яких одне із стекол заклеєно. Це необхідно для тренування ослаблених окорухових м’язів.

Для лікування косоокості також застосовуються апаратні процедури, ортопедичне і диплотичне лікування, спрямоване на розвиток бінокулярного зору.

Хірургічна операція при косоокості, як правило, спрямована на вирішення косметичних проблем. У деяких випадках оперуються відразу обидва ока. Хірургічне втручання спрямоване на посилення або ослаблення одного з окорухових м’язів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОРУШЕННЯ ТЕМНОВОЇ АДАПТАЦІЇ

ХВОРОБИ ОЧЕЙ

КЕРАТОКОНУС