Лікування косоокості потрібно починати якомога раніше. Від цього залежить прогноз відновлення зору.

Що таке косоокість?

Косоокість – це патологія, при якій один або обидва ока по черзі відхиляються при погляді прямо. Простіше кажучи, при погляді людина дивиться не в одному напрямку, а в різних. Таким чином, людині складно сфокусуватися на аналізований предмет.

У нормі при погляді на предмет руху обох очей є симетричними. При цьому зображення, сприймається лівим і правим оком, обробляється в корі головного мозку і сприймається в якості загальної об’ємної картинки (бінокулярний зір). При косоокості загальна робота очей порушується, і формування єдиного образу предмета стає неможливим. Нервова система адаптується до такого порушення і компенсує спотворений зір «вимиканням» зображення, що надходить від ока, що косить. При тривалій косоокості (тривало «виключенні» зображення від ока, що косить) може розвинутися амбліопія – прогресуюче зниження зору при відсутності структурних змін зорового аналізатора.

Найчастіше дане захворювання розвивається у 2-3 річних дітей, коли відбувається формування роботи обох очей. Косоокість – відносно поширена хвороба. Згідно з медичними даними, тією або іншою формою косоокості страждає кожна 50-та дитина.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення

Косоокість може бути постійною або проявлятися періодично. При погляді прямо очі можуть відхилятися всередину (до перенісся), назовні (до скронь), догори, донизу, по або проти годинникової стрілки, а також при косоокості можуть поєднуватися різні положення очей.

Причини косоокості

Причини косоокості досить різноманітні, і вони можуть мати як вроджений, так і набутий характер. Найчастіше косоокість розвивається при наступних порушеннях:

 • при зміні заломлюючої здатності ока (аметропії) середнього та високого ступеня. Це може бути астигматизм, далекозорість або короткозорість;
 • при різкому погіршенні зору одного з очей;
 • при травмах очей;
 • паралічі і парезі;
 • тривалі стреси і захворювання центральної нервової системи;
 • структурно-функціональні порушення окорухових м’язів (у тому числі і вродженого характеру);
 • інфекційні захворювання (скарлатина, кір, грип, дифтерія та інші);
 • психічні травми (наприклад, сильний переляк);
 • соматичні захворювання.
Види косоокості

Залежно від характеру відхилення очей розрізняють такі різновиди косоокості:

 • Езотропія (косоокість, яка сходиться) – вид косоокості, при якому око відхиляється в бік перенісся. Як правило, косоокість, яка сходиться виникає в ранньому дитячому віці, часто при далекозорості середнього і високого ступеня.
 • Екзотропія (розходяща косоокість) – око відхиляється убік скроні. Даний вид косоокості може розвинутися при міопії середнього і високого ступеня. Також екзотропія може розвинутися при інфекційних захворюваннях, сильному переляку і травмах.
 • Вертикальна косоокість, коли око, яке косить відхиляється догори або донизу.
 • Поєднані та атипові види косоокості. Дані форми косоокості зустрічаються рідко і, як правило, пов’язані з генетичними порушеннями. Наприклад, дані патології можуть зустрічатися при синдромах Дауна, Крузона, Мебіуса та інших спадкових захворюваннях.
Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення

Косоокість може бути монолатеральною, при якому відхиляється тільки одне око, і альтернуючою, яка зачіпає обидва ока.

За походженням косоокість ділиться на два види:

 • Косоокість співдружності. Цей різновид захворювання зустрічається при високого ступеня далекозорості або при міопії. При косоокості співдружності обидва ока можуть відхилятися поперемінно. Кут відхилення оптичної осі при цьому залишається однаковим, а також зберігається рухливість очей у всіх напрямках.
 • Паралітична косоокість. Дана патологія може розвинутися в будь-якому віці. Паралітична косоокість може з’явитися внаслідок травм, отруєнь, інфекційних захворювань, токсикозу, гематом, судинних захворювань і пухлин. Дана патологія є односторонньою. Рух ураженого ока в бік окорухового м’язу обмежений або неможливий. Для паралітичної косоокості характерно двоїння, запаморочення, а також формування вимушеного положення голови при погляді на предмет.
Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення
Лікування косоокості

Лікування косоокості слід починати якомога раніше, оскільки око, яке косить з часом бачить все гірше і гірше.

Починати боротьбу з косоокістю слід з усунення наявних порушень зору (далекозорості, короткозорості, астигматизму). Оптична корекція включає в себе носіння окулярів або м’яких контактних лінз. Окуляри слід носити постійно протягом тривалого часу, до тих пір, поки симптоми косоокості не зменшаться. При амбліопії може бути показано носіння окулярів, у яких одне із стекол заклеєно. Це необхідно для тренування ослаблених окорухових м’язів.

Для лікування косоокості також застосовуються апаратні процедури, ортопедичне і диплотичне лікування, спрямоване на розвиток бінокулярного зору.

Хірургічна операція при косоокості, як правило, спрямована на вирішення косметичних проблем. У деяких випадках оперуються відразу обидва ока. Хірургічне втручання спрямоване на посилення або ослаблення одного з окорухових м’язів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОРУШЕННЯ ТЕМНОВОЇ АДАПТАЦІЇ

ХВОРОБИ ОЧЕЙ

КЕРАТОКОНУС