Після 40 років в органі зору відбуваються вікові зміни, які можна коригувати, підібравши потрібні очки.

Око – один з найскладніших органів, який «сконструювала» еволюція для того, щоб ми могли бачити навколишній світ. Людина з нормальним зором в змозі розгледіти як далеко розташовані від очей предмети, так і ті, які знаходяться в безпосередній близькості до нього. При зміні фокусу зору змінюється оптична сила кришталика, що дозволяє без перешкод виразно бачити предмети. Проте з віком кришталик ока стає менш еластичними, а очні м’язи, за допомогою яких здійснюється фокусування зору, слабшають. У результаті у людей старше 40-45 років часто розвивається вікова далекозорість, або пресбіопія. Це природний фізіологічний процес, який настає в ході вікових змін, при яких відбувається ущільнення кришталика.

При вікової далекозорості складно розгледіти дрібні речі поблизу, тому часто літні люди відсувають від себе книгу або газету, щоб розібрати в них шрифт. З віком зір, як правило, погіршується, і людина змушена розглядати предмети з більшої відстані.

Підраховано, що найчастіше від 40 до 50 років для читання необхідні окуляри зі склом в 1 діоптрію, а після 50 років їх потрібно змінити на плюс два.

Перші ознаки

Якщо у спробі розгледіти предмети зблизька ви відчуваєте складності, зір стає нечітким і розмитим, то це, швидше за все, перші ознаки вікової далекозорості. При цьому вам постійно доводиться напружувати очі, що швидко призводить до їх стомлення. У разі якщо подібні зміни ви у себе фіксуєте в молодому віці, то обов’язково зверніться до лікаря, можливо у вас є деякі порушення, що вимагають корекції.

Але навіть якщо вам за 40 років, то звернутися до лікаря теж потрібно. Спеціаліст поставить вам діагноз і підбере для вас потрібні окуляри. Звернутися за медичною консультацією потрібно і тому, що зниження зору може наступити внаслідок цукрового діабету, тому, чим раніше ви звернетеся за допомогою до лікаря, тим краще.

Лікування пресбіопії

Як вже згадувалося вище, пресбіопія – це природний процес, який вам не вдасться зупинити. Рано чи пізно вікова далекозорість дасть про себе знати. Для того щоб уникнути наслідків пресбіопії, необхідна корекція зору з використанням очок з «плюсовими» лінзами. Своєчасне застосування очок вбереже вас від втоми очей і головного болю, які часто виникають при напруженому зорі.

Якщо ви стали відчувати труднощі під час читання, то як можна раніше починайте використовувати окуляри, призначені для читання.

Досить ефективні при віковій далекозорості біфокальні лінзи. Їх скла мають два фокуси. Верхня частина очок призначена для розглядання предметів вдалині, а нижня частина лінзи адаптує людину для роботи з предметами на близькій відстані. Сучасний варіант біфокальних стекол не має чітких кордонів між верхньою і нижньою лінзами, а перехід між фокусами більш плавний. Такі лінзи дозволяють людині добре бачити предмети на різних відстанях.

Ті, хто віддає перевагу окулярам лінзи, можуть скористатися спеціальними мультифокальими лінзами, який забезпечують чіткий зір при пресбіопії. Існує також і інший варіант лінз, які дозволяють одне око адаптувати на розглядання предметів вдалині, а друге око – на зорі поблизу. Однак такий варіант практикується відносно рідко, оскільки далеко не всі можуть пристосуватися до таких лінзам.

Хірургічне лікування пресбіопії

При бажанні вікову далекозорість можна коригувати хірургічним шляхом. Сучасна медицина пропонує кілька варіантів оперативного лікування пресбіопії:

  • Лазерна термокератопластика – метод лікування з використанням радіохвиль, що змінюють кривизну рогівки одного з очних яблук.
  • LASIK (мультифокальний) – утворення з допомогою лазера оптичних зон на рогівці, за допомогою чого стає можливим бачити на різних відстанях.
  • Штучні кришталики. Заміна кришталика – досить радикальний метод лікування пресбіопії. Імплантація штучних кришталиків виправдана у разі поєднання вікової далекозорості з катарактою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЩОБ ЗБЕРЕГТИ ЗІР

ТЕСТИ НА ПРОВІРКУ ЗОРУ