Причин, за якими може відбуватися погіршення зору, безліч: погане освітлення, телевізор, комп’ютер, 3D-технології, проблеми з хребтом, неякісні сонцезахисні окуляри, куріння і навіть пірсинг. Перевіряти зір бажано щорічно в будь-якому віці і за допомогою фахівця, а між походами до лікаря можна освоїти кілька нескладних і доступних прийомів перевірки зору в домашніх умовах. Основних захворюваннь очей, які можуть викликати погіршення зору кілька, про них потрібно знати хоча б у загальних рисах, щоб розуміти, що саме ми перевіряємо.

Короткозорість

Найпоширеніша хвороба очей – це короткозорість. Ще в дитинстві нас вчили, що між нашими очима і книгою, яку ми читаємо, має бути відстань не менше 30 см. Ця рекомендація ніколи не втратить своєї актуальності, а пояснюється все будовою очей. Коли людина дивиться на предмет, що знаходиться вдалині, його очі розслабляються, поблизу, навпаки, відчувають напругу. А якщо до цієї близькості додати джерело світла (телевізор, монітор комп’ютера) ситуація посилюється. Один-два рази, звичайно, не нашкодять, але згадаємо, що більшість з нас шкодять таким чином своїм очам постійно. З часом очі просто розучуються бачити предмети на відстані, вони «вирішують», що ця функція їм вже не потрібна. Так розвивається короткозорість.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення

Далекозорість

При далекозорості з’являється протилежна проблема: погіршується чіткість предметів, що знаходяться на близькій відстані (15-25 см від ока), а предмети на віддаленій відстані людина бачить добре. Основна проблема появи далекозорості – це укорочена форма очного яблука. При далекозорості світлові промені фокусуються не на сітківку, а позаду неї. На сітківку потрапляють вже розфокусовані промені, що створюють нечітке, розпливчасте зображення. Багато мам, приходячи на прийом до офтальмолога з малюками до року, скаржаться на зір дитини. Часто такі спостереження дійсно мають під собою реальну основу. Як правило, «щось не те» – це симптоми далекозорості, яка дуже часто буває у маленьких дітей в слабкому ступені і з часом проходить. Далекозорість вище вікової норми може стати серйозною проблемою, оскільки якщо дану проблему не вирішувати може розвинутися косоокість. У середньому віці і у літніх людей далекозорість може виявлятися на початковому етапі не зниженням зору, а частими головними болями і підвищеною стомлюваністю. Саме тому потрібно стежити за станом здоров’я очей, регулярно відвідувати лікаря, а між відвідинами проводити тести на перевірку зору самостійно.

Астигматизм

Це захворювання характеризується змінами заломлюючої сили очей, при якому є не тільки її посилення, як при короткозорості або ослаблення, як при далекозорості, але і виражене порушення сферичності. При цьому стані ,на жаль, не існує такої відстані до розглянутого предмета, при якій в людини був би чіткий зір. Астигматизм часто призводить не тільки до нечіткості зору, але також може викликати стомлюваність очей, почервоніння та запалення повік, слизової оболонки ока, головні болі, сльозотечу.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення

Тестування

Найпримітивніший і вірний тест на самостійне визначення зору – це просто згадати на якій відстані ви бачите предмети краще всього. Якщо не звертали на це уваги раніше – придивіться зараз. Нагадаємо: при короткозорості людина добре бачить предмети на близькій відстані, але погано віддалені від неї, при далекозорості – навпаки. Щоб визначити наявність астигматизму перевірте кожне око окремо.

Таблиця Снеллена (Сивцева)

Всі пам’ятають спеціальну таблицю Снеллена (Сивцева), яка традиційно висить в кабінеті офтальмолога. Щоб оцінити зір зазвичай нас просять прочитати цю таблицю з літерами різного розміру на відстані 5-6 м. Нормальна гострота зору повинна бути 1,0 – одиниця. На цю цифру при перевірці зору і потрібно орієнтуватися. Виготовити таблицю ви можете самостійно, і, повісивши її на потрібну відстань, пройти цей найпопулярніший тест. Важливо, щоб таблиця висіла на порожній стіні і на рівні очей. Перевірте кожне око окремо, як ви це робите в кабінеті у лікаря. Щоб перевірити ліве око, щільно закрийте праве, і навпаки. Таблиця складається з рядків з буквами, розмір яких зменшується зверху вниз. Починаючи з правого ряду, читайте вголос кожен рядок, попросіть помічника відзначити рядок з самими маленькими літерами, які ви можете прочитати. Рядок 1,0 розташований поруч з нижнім краєм таблиці. Якщо Ви зможете прочитати рядок з позначкою 1,0, на відстані 5-6 метрів, то Ваша гострота зору дорівнює «1,0». Вітаємо вас з ідеальним зором! У багатьох людей це значення трохи вище – теж нічого страшного. Ну а якщо ви розумієте, що значно відхиляється від норми – не затягуйте з візитом до фахівця. Пам’ятайте, що достовірно визначити стан зору в домашніх умовах неможливо, за допомогою тестів ви можете тільки встановити існування проблеми і «з чистою совістю» записатися на прийом до спеціаліста. І краще з цим не затягувати.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОЛІПШЕННЯ ЗОРУ БЕЗ ОКУЛЯРІВ

ЩО РОБИТИ, ЩОБ ЗБЕРЕГТИ ЗІР