Причини деформації зубних рядів у дітей та підлітків можуть бути спадковими, або уродженими. Але частіше це набута проблема.

Дефекти зубного ряду у дітей та підлітків викликають порушення жувального апарату і загального стану організму. Змінюється прикус, характер ковтання, порушуються функції жування і формування язика. Змінюються положення голови і постава дитини. Крім того, аномалії зубів впливають на психіку дитини. Такі діти можуть стати нетовариськими і замкнутими.

Причини деформації зубних рядів у дітей та підлітків різноманітні, і багато з них можна запобігти.

Спадкові та вроджені аномалії зубів

Схильність до деформації зубощелепної системи може передаватися у спадок. Єдиної думки про те, які дефекти зубного ряду є спадковими, поки немає. Поширеним спадковим захворюванням вважається адентія – вроджена відсутність зачатків зубів. Серед стоматологів є думка, що до спадкових деформацій зубного ряду відносяться аномалії прикусу, діастема. У спадщину може передатися недосконалий амело- і дентиногенез (неправильне формування емалі зуба або дентину). Ці захворювання роблять молочні та постійні зуби слабкими, вони швидко стираються.

Спадковість також відіграє роль у появі сверхкомплектних зубів – додаткових постійних зубів. Вони не завжди прорізуються, але можуть мати ненормальну форму і з’являтися в будь-якому місці. Найчастіше це маленькі зуби конічної форми, які розміщуються між центральними різцями на верхній щелепі.

Читайте також:  Вартість зубного імпланта: від чого вона залежить та який діапазон цін

Вроджені аномалії зубних рядів виникають в період ембріонального розвитку під впливом несприятливих факторів. Наприклад, хвороби матері.

Придбані аномалії розвитку

Основні причини деформації зубних рядів у дітей та підлітків – набуті. Більшості дітей і підлітків вдалося б уникнути дефектів форми і довжини зубів, якби батьки вчасно звернули увагу на деякі особливості поведінки дитини.

До факторів, які сприяють неправильному формуванні прикусу (а, значить, зубного ряду), відносяться:

  • Штучне вигодовування. Під час грудного вигодовування дитина висуває нижню щелепу вперед і прагне щільніше обхопити сосок і напружити м’язи щік, щоб отримати молоко. Це сприяє правильному розвитку жувального апарату. При штучному вигодовуванні таке навантаження відсутнє. Для профілактики розвитку деформації зубного ряду необхідно годувати дитину грудьми. Якщо це неможливо, потрібно підібрати соску з невеликим отвором, форма якої відповідає формі й еластичності жіночого соска. При годуванні пляшечка не повинна тиснути на нижню щелепу.
  • Тривале смоктання пустушки. Якщо дитина часто смокче пустушку, особливо у віці після року, це призведе до порушення росту зубів, а також до формування неправильної артикуляції.
  • Недостатнє жування. Для профілактики деформацій зубів і зубного ряду у дітей потрібно вводити прикорм відповідно до віку. Малюк повинен жувати тверду їжу в період прорізування зубів.
  • Дитячі хвороби. Якщо формування тканини зуба відбувалося на тлі рахіту, пневмонії, спазмофілії, ГРВІ або інших захворювань в другій половині 1-го року життя, то це може призвести до гіпоплазії (недорозвинення) тканини центральних різців.
  • Неліковані молочні зуби. Хвороби ясен у дітей і передчасна втрата молочного зуба можуть спровокувати зсув зубного ряду.
  • Шкідливі звички. Такі дитячі звички як смоктання пальців, прикусування губи, обгризання олівців можуть сприяти формуванню кривих зубів.
  • Травми. Це одна з найпоширеніших причин руйнування і втрати зубів у дитячому та підлітковому віці.
Читайте також:  Роторасширители стоматологические: назначение, виды и особенности
Основні причини раннього руйнування зубів

Одна з найбільш частих причин дефектів зубного ряду – передчасна втрата зубів внаслідок руйнування або видалення.
Найчастіше дітям і підліткам видаляють зуби, зруйновані карієсом. Навіть після консервативного лікування каріозні зуби продовжують бути джерелом хронічної інфекції і можуть викликати запальні процеси м’яких тканин і кісток щелепно-лицьової області.

Другою частою причиною руйнування і втрати зубів у ранньому віці є травми. За статистикою, більш поширені травми зубів у хлопчиків 6-10 років. Найчастіше зустрічаються травми центральних різців. Посттравматичні ускладнення можуть бути причиною зупинки розвитку кореня травмованого зуба.

Термінове видалення зуба необхідно, якщо розвинулося гостре гнійне запалення і виникає септичний стан організму (кіста,яка нагноїлася, періодонтит, флегмони та ін.).

Читайте також:  Основные аспекты выбора виниров для улучшения улыбки

У деяких випадках зуби необхідно видаляти з причини новоутворень і запальних процесів у тканинах пародонта. При цьому розвитку пародонтиту сприяють ендокринні порушення, гормональні дисфункції в пубертатному періоді, нервово-трофічні розлади, гіповітаміноз, захворювання шлунково-кишкового тракту, порушення обміну речовин, серцево-судинні та хвороби дихальних шляхів.

У свою чергу, відсутність молочних або постійних зубів у дітей та підлітків призводить до таких ускладнень як порушення прикусу, запалення і дистрофічні процеси в тканинах, конвергенція зубів і інші дефекти зубного ряду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СУЧАСНІ МЕТОДИКИ КОРЕКЦІЇ ЗУБІВ

ПОРУШЕННЯ ПРИКУСУ

ЗУБНИЙ КАМІНЬ І ЗАСОБИ ЙОГО ПРОФІЛАКТИКИ