Шлях холестерину в організмі людини залежить від того, чи був він синтезований всередині організму або потрапив ззовні.

Що таке холестерин?

Холестерин – ліпід (жир), який потрапляє в організм з молочних продуктів, або синтезується в печінці. Холестерин є основним складовим клітинних мембран, який сприяє збереженню проникності (необхідна для проведення хімічних речовин). Холестерин знаходиться між полярними групами фосфоліпідів, скорочуючи плинність клітинних мембран. Також холестерин необхідний для вироблення стероїдних гормонів, жовчної солі і вітамінів, розчинних у жирах і маслах.

Деякі види холестерину можуть стати причиною атеросклерозу, а, отже, для здоров’я дуже важливий ефективний обмін холестерину в організмі людини.

За процесом обміну холестерину «стежить» печінка. Печінка контролює рівень холестерину в організмі, збільшує або знижує кількість холестерину. Також, в обов’язки печінки входить поглинання і виділення жовчі, яка сприяє всмоктуванню ліпідів. Всі ці процеси можуть бути змінені шляхом прийому різних фармакологічних препаратів.

Норми холестерину в організмі людини

Типовий раціон людини містить 200-500 мг холестерину. Холестерин потрапляє в кишечник з жовчю, і приблизно 30-60% холестерину всмоктується. Рівень холестерину в організмі може знизитися, якщо холестерин не всмоктується жовчною сіллю, кишковим холестерином і підшкірним жиром. Щоденна втрата холестерину становить 550 мг через пряму кишку, а якщо жовчні солі не всмоктуються, то 250 мг. Щоденна втрата холестерину через підшкірний жир – 100 мг. Тому щодня в організм людини повинно потрапляти або синтезуватися в організмі 900 мг холестерину.

Холестерин циркулює як компонент ліпопротеїнів (комплекси ліпідів з білками). Концентрація ліпопротеїнів в організмі людини становить 100-300 мг. У жителів азіатських країн рівень ліпопротеїну менше 200 мг, коли у європейців більше 200 мг. При народженні у всіх жителів планети рівень ліпопротеїнів приблизно однаковий – 80 мг.

Основні учасники обміну холестерину
 • Ліпопротеїни складаються з білків, в середині яких знаходяться ліпіди (холестерин, тригліцериди). Вони забезпечують потрапляння неводорозчинних ліпідів в циркуляцію. Ліпопротеїни служать своєрідним таксі для ліпідів, підбирають в потрібному місці і висаджують, там, де необхідно.
 • Хіломікрони – найбільші з мікроскопічних часток вільних ліпідів транспортують тригліцериди з кишкового тракту в печінку, скелетні м’язи і жирову тканину.
 • ЛПДНЩ (ліпопротеїни дуже низької щільності) – транспортують новосинтезовані тригліцериди з печінки в жирову тканину.
 • ЛППЩ (ліпопротеїни проміжної щільності) – проміжна ланка між ЛПДНЩ і ЛПНЩ.
 • ЛПНЩ (ліпопротеїни низької щільності) – транспортують холестерин з печінки в клітини організму (поганий холестерин).
 • ЛПВЩ (ліпопротеїни високої щільності) – збирають холестерин з тканин і повертають його в печінку (хороший холестерин).

Доведено, що залишки хіломікронів разом з ЛПДНЩ і ЛПНЩ викликають утворення атеросклерозу, а в той же час ЛПВЩ перешкоджають утворенню даного захворювання.

Екзогенний шлях

Холестерин, який потрапив в організм ззовні, наприклад, шляхом вживання молочних продуктів поширюється наступним чином:

1. Жири та холестерин всмоктуються в шлунково-кишковий тракт, де вони перетворюються в хиломікрони.

2. Хіломікрони потрапляють в кров’яний потік.

3. У периферичних тканинах (наприклад, в жирових тканинах) хиломікрони випускають свої жири, коли стикаються з тканинами, на поверхні яких є ліпопротеїнліпази. У свою чергу ліпопротеїнліпази дозволяють жирам вбратися у формі жирних кислот і гліцеролу (руйнує тригліцериди).

4. Хіломікрони зменшуються і називаються залишками хіломікронів.

5. Виробляються порожні ліпопротеїни високої щільності.

6. Потім вони транспортуються в печінку і виводяться за рахунок зв’язування аполіпопротеїну Е з їх залишковим рецептором.

Хіломікрони виділяються ентероцитами в молочних судинах тонкої кишки. Потім хиломікрони потрапляють в кров через грудний лімфатичний потік (лімфатичний колектор, який збирає лімфу по всьому організму). До складу хіломікронів входить велика кількість тригліцеридів. Як тільки хиломікрони потрапляють в кров, вони відразу ж вступають в реакцію з ліпопротеїн ліпазами, які містяться на поверхні судин тканин. Ліпопротеїн ліпаза гідролізує тригліцериди хіломікронів, які потім стають меншими. Виділені організмом жирні кислоти і моногліцериди поглинаються локально жировими клітинами, м’язовими клітинами або печінкою. Ремнанти (залишки) виводяться печінкою.

Ендогенний шлях

Холестерин, який синтезувався в організмі людини печінкою, передається за наступним шляхом:

 1. Знову синтезовані в печінці жири і холестерин прикріплюються до ЛПДНЩ.
 2. У свою чергу, ліпопротеїни дуже низької щільності потрапляють в кровотік між прийомами їжі і направляються в периферичні тканини.
 3. ЛПДНЩ досягають тканин з липопротеїн ліпазою (м’язова і жирова тканина) де випускають глицерол і жирні кислоти.
 4. Після того, як ліпопротеїни дуже низької щільності втратили більшу частину жирів, вони стають меншими і називаються ліпопротеїнами проміжної щільності.
 5. Виробляється порожній липопротеїн високої щільності в ролі продукту обміну, який може збирати ліпопротеїни низької щільності з периферії.
 6. Ліпопротеїни проміжної щільності всмоктуються з крові печінкою.
 7. Потім вони розпадаються під впливом печінкової ліпази в ліпопротеїни низької щільності (тригліцериди видаляються).
 8. У ЛПНЩ відносно високий рівень вмісту холестерину (з жирними кислотами або гліцерином).
 9. ЛПНЩ циркулює і поглинається різними тканинами, шляхом зв’язування з рецепторами ЛПНЩ.
 10. Будь-який надлишок ЛПНЩ всмоктується печінкою через ЛПНЩ рецептори.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХОЛЕСТЕРИН

ХОЛЕСТЕРИН І АТЕРОСКЛЕРОЗ СУДИН

ХОЛЕСТЕРИН – ПОГАНИЙ І ХОРОШИЙ