Присмак гіркоти у роті може з’являтися не тільки через те, що людина з’їла щось гірке. Насправді, їжі з гірким смаком більшість людей уникають. Тим часом, зі скаргами на неприємний присмак у роті, гіркоту до лікарів щорічно звертається безліч пацієнтів.
 

Причини присмаку гіркоти у роті
 
Найбільш поширені причини, за якими з’являється присмак гіркоти у роті:
 

 • Стоматологічні захворювання. Гінгівіт, інфекції та інші хвороби ясен, карієс, абсцеси зубів і деякі інші захворювання, що вражають порожнину рота, можуть бути причинами появи присмаку гіркоти у роті, а також, у багатьох випадках, неприємного запаху з рота;
 • Кислотний рефлюкс – одна з найпоширеніших причин гіркого присмаку в роті. При цьому порушенні шлунковий сік, що містить, як відомо, дуже велику кількість кислоти, потрапляє в стравохід і в горло, і людина відчуває гіркий смак у роті, що нагадує той, який може виникати після нападу блювоти. Серед можливих причин кислотного рефлюксу – переїдання, зловживання дуже жирною або гострою їжею. Крім присмаку гіркоти у роті, кислотний рефлюкс іноді викликає такі симптоми, як нетравлення шлунка, неприємний запах з рота, головні болі, здуття живота, метеоризм;
 • Вагітність. Дуже часто вагітні жінки скаржаться на металевий присмак у роті, який час від часу з’являється у них, але іноді у них також виникає відчуття гіркоти у роті. Причиною цього є підвищення рівня жіночих статевих гормонів, особливо, естрогену. Передбачається, що гормони впливають на сприйняття смаку, і цим пояснюється не тільки гіркота або металевий присмак у роті, але і незвичайні харчові пристрасті у вагітних. Цей симптом також може бути пов’язаний з кислотним рефлюксом, який досить часто спостерігається під час вагітності;
 • Куріння. У курців часто буває присмак гіркоти у роті вранці; вдень він, як правило, відчувається не так сильно, або взагалі зникає.

Інші можливі причини гіркого присмаку в роті:
 

 • Запалення слинних залоз;
 • Синдром Шегрена;
 • Інфекції верхніх дихальних шляхів, наприклад, застуда, синусит, фарингіт або грип;
 • Дефіцит деяких поживних речовин, найчастіше – вітаміну В12 або цинку;
 • Деякі травми голови, носа або порожнини рота;
 • Ушкодження нервів, які відповідають за сприйняття смаку;
 • Вплив токсичних речовин, що містяться в деяких рослинах, а також пестицидів;
 • Стоматологічні операції;
 • Хірургічні операції горла, вух або носа;
 • Радіотерапія.

Присмак гіркоти у роті також може бути побічним ефектом таких медикаментів, як антигістамінні (наприклад, хлорфеніраміну малеат), антибіотики (наприклад, ампіцилін, блеомицин, цефамандол, левофлоксацин, лінкоміцин, тетрациклін), протигрибкові препарати (амфотерицин, гризеофульвін, метронідазол), нейролептики (літій, тріфтороперазін), препарати, що використовуються для нормалізації кров’яного тиску (інгібітори АПФ, блокатори кальцієвих каналів), медикаменти для зниження рівня холестерину в крові, кортикостероїди (дексаметазон, гідрокортизон), протидіабетичні препарати, сечогінні засоби, деякі ліки від глаукоми, подагри, хвороби Паркінсона, медикаменти для лікування гіпертиреозу (карбімазол, метімазол).
 
Чи потрібно звертатися до лікаря?
 
Хоча гіркота в роті рідко буває пов’язана з серйозними захворюваннями, якщо вона з’являється постійно, і у вас відсутні найпоширеніші її причини (наприклад, ви не курите і не вагітні), порадитися з лікарем все ж варто.
 
Тільки на підставі результатів медичного обстеження можна точно відповісти на питання, чому в роті присмак гіркоти, а також вжити адекватних заходів, щоб усунути його.
 
Як впоратися з присмаком гіркоти у роті?
 

 • Чистіть зуби, язик і ясна не рідше двох разів на день. Погана гігієна порожнини рота може стати причиною присмаку гіркоти і просто неприємного присмаку в роті, а також неприємного запаху з рота. Більшість людей чистять зуби, як мінімум, двічі на день, але далеко не всі роблять це правильно. Дуже важливо чистити щіткою не тільки зуби, але також ясна і язик, де теж можуть скупчуватися залишки їжі і бактерії. Крім цього, після чищення зубів рекомендується використовувати засіб для полоскання рота і, щонайменше, один раз в день застосовувати зубну нитку.
 • Їжте їжу, яка стимулює виділення слини. Особливо корисні в цьому відношенні цитрусові. Лимони, апельсини, мандарини і, як не дивно, гіркуваті грейпфрути непогано допомагають усунути присмак гіркоти у роті.
 • Використовуйте для чищення зубів соду і сіль. Нанесіть на зубну щітку однакову кількість соди і солі, і чистіть цією сумішшю зуби. Це можна робити перед тим, як чистити зуби зубною пастою. Сода і сіль прекрасно очищають зубний наліт, в якому активно розмножуються бактерії, здатні не тільки викликати присмак гіркоти у роті, але і руйнувати зуби.
 • Змініть свій режим харчування. До цієї поради варто прислухатися тим, у кого гіркуватий присмак у роті з’являються через кислотний рефлюкс. При цьому порушенні рекомендується їсти від чотирьох до шести разів на день, маленькими порціями, а також вживати якомога менше жирної, смаженої та гострої їжі.
 • Пийте багато води. Вода вимиває токсини, які накопичуються в роті, і за рахунок цього може тимчасово усунути присмак гіркоти.
 • Гвоздика і кориця. Всього чверті чайної ложки кориці або однієї гвоздики достатньо, щоб усунути гіркоту і неприємний запах з рота. Корицю можна додавати в чай – чорний, трав’яний або імбирний, а гвоздику можна жувати просто так.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ПОЗБУТИСЯ СУХОСТІ В РОТІ

ЯК ПОЗБУТИСЯ НЕПРИЄМНОГО ЗАПАХУ З РОТА

ЗАПАХ АЦЕТОНУ З РОТА