Підвищене газоутворення значно ускладнює наше життя і викликає дискомфорт. Що можна зробити в такому випадку? Головне — не здаватися, і для початку уважно прочитати всю статтю!

Увага, гази!

Для початку розберемося, коли газ тільки починає утворюватися, і коли цей процес закінчується. Це допоможе нам вибрати найбільш адекватний спосіб реагування на таку делікатну проблему. Наприклад, відрижка – це вихід газів з шлунка або стравоходу через рот, а метеоризм або просто пукання – це відходження газів через пряму кишку. Здуття – надмірне накопичення повітря в кишечнику, проявляє почуттям розпирання в черевній порожнині, бурчанням, спазмами.

Цілком можливе виділення деякої кількості газу після їжі. Газ в помірній кількості завжди міститься в організмі. Він необхідний для процесу перетравлювання їжі. Газ з’являється в шлунково-кишковому тракті (ШКТ) внаслідок заковтування повітря, вироблення мікроорганізмами, попадання з крові. Його надлишок видаляється. Згідно Національному інституту проблем діабету, хвороб нирок і органів травлення (США), відходження газів 13-21 разів протягом доби – це норма.

Але при появі болю і виділення смердючих газів необхідно терміново з’ясувати причини надмірного газоутворення, так як вони вкажуть на способи його усунення. Ось основні з них.

1. Уникайте продуктів, що стимулюють утворення газів

Відкоригуйте свою дієту. Виключіть продукти, що містять грубу клітковину (різні види капусти, цибулі, виноград, персики, аґрус). Також виключаються бобові культури, цільнозернові крупи, висівки і молочні продукти (молоко, морозиво, сири).

Вони містять рослинні волокна, цукри, крохмаль, які важко перетравлюються і всмоктуються в кишечник, в кінцевому рахунку, викликаючи в ньому газоутворення. Не варто зловживати продуктами, що викликають бродильні реакції (чорний хліб, солодкі газовані напої, квас, пиво).

Читайте також:  Які види кави можуть збільшити ризик для серця: дослідження вчених

Помірність – ось головний ключ у вирішенні цієї проблеми, каже Стефен Бикстон, доктор медицини, професор Центру дослідження проблем органів травлення (Вірджинія). Необхідно пам’ятати, що будь-який продукт або поєднання продуктів можуть викликати газоутворення.

Так, деякі люди помічають, що у них здуття після одночасного вживання фруктів і білкової їжі, або продуктів, що містять крохмаль і білки. Це все дуже індивідуально. Доктор Новей, лікар інтегративної медицини (штат Вашингтон) пропонує в таких випадках вести харчовий щоденник, і відзначати, які продукти викликають у вас інтенсивне утворення газів. Спробуйте виключити їх зі свого денного раціону. Подивіться, наскільки це вам допоможе.

Доктор Стефен Бикстон зазначає, що зменшенню газоутворення допомагає кулінарна обробка продуктів харчування. Особливо важливу роль у цьому відіграє спосіб кулінарної обробки. Тривале кип’ятіння руйнує хлорофіл та інші корисні інгредієнти. Кращий спосіб кулінарної обробки продуктів, приготування їжі на пару.

2. Пийте воду перед їжею

Якщо ви п’єте воду під час прийому їжі, вона розбавляє шлунковий сік і тим самим погіршується процес перетравлення їжі. Їжа перетравлюється повільно, в результаті — газоутворення. Воду необхідно пити за 30 хвилин до їжі. Випита до їжі, вона вимиває старий шлунковий сік, активізує травну систему і втамовує голод. Значить можна насититися меншою кількістю їжі.

3. Їжте і пийте повільно

Коли ви їсте, чи п’єте швидко, то заковтуєте велику кількість повітря. Їжте не поспішаючи. Якщо у вас зубний протез, перевірте за допомогою стоматолога, що він сидить правильно, і ви не заковтує повітря під час прийому їжі.

Читайте також:  Названо основні ранні симптоми раку шлунка
4. Приймайте препарати, що сприяють травленню

Травні ферменти – це доступні препарати, які можна придбати в аптеці без рецепта лікаря. Через пару тижнів ви відчуєте різницю в характері свого травлення. Але слід пам’ятати, що антациди (засоби, які нейтралізують кислоту) не допомагають при підвищеному газоутворенні, зазначає доктор Бикстон.

Добре приймати до їди ферменти, які розщеплюють вуглеводи на більш доступні цукри. Але вони будуть не ефективні, якщо причиною підвищеного газоутворення є клітковина або лактоза (вуглевод, що міститься в молоці і молочних продуктах).

5. Приймайте активоване вугілля

Приймати активоване вугілля необхідно за 1,5-2 години до їжі. Його не можна приймати постійно, так як разом з газами з організму можуть піти і корисні речовини. До того ж тривале застосування активованого вугілля може викликати запор.

6. Не заковтувайте повітря

Такі звички, як куріння, жування жувальної гумки, вживання напоїв через соломинку сприяють заковтуванню повітря, що викликає надлишкове скупчення газів у ШКТ.

7. Уникайте штучних замінників цукру

Найпопулярніші штучні замінники цукру – аспартам, неотам, сукралоза. Але слід пам’ятати, що ще не виявлено до кінця їх вплив на здоров’я людини. Не рекомендується вживати штучні замінники цукру дітям і вагітним. Цукор – це звичка, від якої треба позбутися і насолоджуватися натуральним смаком продуктів.

Читайте також:  Напій довголіття: як кава з цукром може знизити ризик смерті
Підвищене газоутворення як ознака захворювання

Підвищене газоутворення може бути не тільки неприємним явищем, яке змушує нас іноді бентежитися, але і симптомом захворювання ШКТ, серцево-судинної системи, кишкової інфекції, наявність кишкових паразитів.

Непереносимість лактози

Це нездатність організму засвоювати лактозу, основний цукор, що міститься в молоці і молочних продуктів. Це викликано відсутністю або нестачею ферменту, який розщеплює лактозу. Спробуйте не вживати молоко протягом якогось періоду часу. Якщо утворення газів зменшується, значить у вас непереносимість лактози.

Синдром роздратованого кишечника

Його основними симптомами є хронічна біль і дискомфорт у животі, метеоризм.

Рак товстої кишки

Доктор Бікстон зауважує, що, звичайно, підвищене газоутворення не є основним симптомом раку товстої кишки. Але це своєрідне нагадування пацієнту про необхідність пройти обстеження з приводу колоректального раку.

Захворювання верхнього відділу ШКТ

Часта відрижка може бути сигналом захворювань верхнього відділу ШКТ. До них відносяться виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальний рефлюкс, гастропарез та ін.

Також доктор Бікстон зазначає, що якщо ви перенесли операцію на черевній порожнині, з приводу грижі або ви сильно схудли, або навпаки додали у вазі, то підвищене газоутворення можна розглядати як норму. Але на всяк випадок треба перевіритися у лікаря.

У вас підвищене газоутворення, або воно має хронічний характер і пов’язано з больовими відчуттями — обов’язково проконсультуйтеся у свого лікаря! Не газуйте і сидіть тихенько собі в радість!

Джерело: HeadInsider