Псоріаз нігтів зустрічається приблизно у 7% хворих на псоріаз, але може розвиватися і без шкірних проявів захворювання. Лікування і догляд – комплексні.

Псоріаз нігтів є одним з різновидів псоріазу – поширеного хронічного рецидивуючого неінфекційного захворювання шкіри. Ця форма псоріазу вражає нігті на пальцях рук або ніг. Нігтьові пластини можуть змінювати колір, покриватися борозенками, під нігтями можуть з’явитися плями або точки, вони стають ламкими. Хвороба може розвиватися самостійно або доповнювати шкірні прояви псоріазу.

Чому псоріаз вражає нігті

Основною причиною розвитку псоріазу нігтів є збій в імунній системі, в результаті якого незрілі клітини верхнього шару шкіри і рогового покриття нігтьової пластини вивільняються, діляться і ростуть. Організм сприймає їх як щось чужорідне. Вироблення специфічних антитіл веде до розвитку ураження власної шкіри і нігтів.

Найважливіший фактор розвитку захворювання – наявність певних до нього генів. Хвороба може з’явитися в будь-якому віці, будучи спровокованою зовнішніми факторами. До них відносяться:

 • Сильні стреси і нервові потрясіння;
 • Недоліковані вірусні та бактеріальні інфекції, папіломавірус, ВІЛ-інфекція;
 • Травми шкіри;
 • Порушення гормонального фону.
Як проявляється нігтьовий псоріаз

Симптоми хвороби залежать від стадії та виду ураження нігтьових пластин. Найбільш поширені такі форми:

Читайте також:  Видалення атероми - який метод обрати

Наперстковидний псоріаз. Її ознаки – дрібні ямки на нігтьових пластинах, які хаотично розташовуються на нігтях. Сама нігтьова пластина нагадує поверхню наперстка.

Онихолізис. Її характерна ознака – поступове безболісне відділення нігтьової пластини від ложа. Запальних реакцій при цьому немає.

В процесі відшарування нігтьової пластини між нігтем і шкірою скупчується пил, бруд і епідерміс. В результаті ніготь набуває сірувато-білий або жовтий колір, іноді від нігтя виходить неприємний запах. З’являється вузька рожева або жовтувата облямівка навколо відокремлюваного нігтя.

Оніхомадез. Ця форма також проявляється відділенням нігтьової пластини від ложа, але процес відбувається швидко, а навколо нігтя немає облямівки. Цей вид нігтьового псоріазу складно піддається терапії.

Піднігтьові геморагії. Під нігтьовими пластинами з’являються плями рожевого або червоного кольору різної величини, або полосовидні крововиливи червоного, бурого або чорного кольору.

Трахіонихія. При цій формі захворювання поверхня нігтів грубіє, стає нерівною. Якщо пластина нігтя ущільнилась, а його краї надалі загинаються вгору, йдеться про койлонихію (різновиди трахіоніхії).

Псоріатична паронихія. Шкіра навколо нігтя, нігтьові валики або навіть весь палець запалюються і товщають. Ця форма більше характерна при загальних формах псоріазу.

Догляд за нігтями при псоріазі

Щоденний правильний догляд за нігтями є частиною комплексної терапії псоріазу на нігтях, при якому періоди рецидиву змінюються ремісією. Рекомендації по догляду наступні:

 • Коротко подстригайте нігті;
 • Ретельно стежте за гігієною рук і ніг;
 • Уникайте мікротравм нігтів, шкіри рук і ніг;
 • Відмовтеся від манікюру, педикюру та інших косметичних процедур для нігтів;
 • Використовуйте рукавички при виконанні роботи по дому.
 • Корисними будуть ванночки для нігтів на основі відварів лікарських рослин (ромашка, календула, шавлія).
Читайте також:  Бронхипрет® раствор от острого бронхита
Лікування псоріазу нігтів

Лікування захворювання комплексне – від особливостей догляду до прийому препаратів. Способи лікування підбирає лікар, враховуючи симптоми, тяжкість захворювання і супутні хвороби.

На початковій і середній стадії нігтьового псоріазу застосовують місцеві препарати:

 • Мазі і креми з кортикостероїдами;
 • Препарати з вітаміном D, а також дьоготь, які гальмують поділ клітин псоріатичних проявів;
 • Дерматотропнимі засоби, які сприяють уповільненню утворення клітин, пов’язаних з проявом хвороби;
 • Зовнішні ретиноїди, що покращують загоєння і захисні властивості шкіри;
 • Саліцилову кислоту, яка знімає свербіння і наліт, підсилює дію кортикостероїдів;
 • Розчин 5-фторурацилу під оклюзійну пов’язку.

Якщо місцеве лікування не дає результатів, використовують системну терапію. При будь-якій складності хвороби ефективний прийом циклоспорину (курс лікування і підтримуюча терапія).

При генералізації процесу застосовується метотрексат. Однак він має багато побічних ефектів і протипоказань.

Читайте також:  Варикозное расширение вен: как выбрать актуальную стратегию лечения?

При запущених формах псоріазу на нігтях показані системні ретиноїди.

Крім того, пацієнтам призначають вітамінно-мінеральні комплекси з вмістом цинку, селену, кальцію, а для зниження сверблячки і зменшення стресу – препарати від алергії і антидепресанти.

Для лікування також використовуються фізіотерапевтичні, народні та інші методи. До них відносяться фототерапія, фотохіміотерапия, плазмафарез, ексімер-лазерна терапія, гомосорбція, діатермія.

Народні методи можуть бути ефективні на початковій стадії захворювання. Для цієї мети використовують ванночки з відвару лаврового листа; примочки на уражену область з вівсяної муки і кукурудзяного крохмалю; прийом всередину настою трав на основі звіробою, кореня лепехи, череди, чистотілу, листя брусниці. Народні методи лікування рекомендується використовувати після консультації з лікуючим лікарем.

Нові напрямки в лікуванні псоріазу нігтів – застосування препаратів, які блокують негативну реакцію імунної системи, що викликає зовнішні прояви псоріазу. Це препарати на основі моноклональних антитіл, модифікатори біологічної відповіді, блокатори фактора некрозу. Проте поки невідомо, як позначиться прийом цих препаратів на організмі в довгостроковій перспективі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
БІЛІ ПЛЯМИ НА НІГТЯХ – ЩО РОБИТИ?

ТРАВМА НІГТЬОВОЇ ПЛАСТИНИ

ВРОСЛИЙ НІГОТЬ: ПРИЧИНИ ТА СПОСОБИ ЛІКУВАННЯ