Розглядаючи свій язик в дзеркалі, більшість з нас не раз задавалися питанням: наліт на язиці: норма чи відхилення?

Однозначної відповіді на питання – наліт на язиці: норма чи відхилення – немає. Оскільки в деяких випадках – наліт на язиці цілком може бути в межах норми, а в інших свідчити про серйозні проблеми в організмі. Тому варто докладно розглянути свій язик, і знати яким може бути наліт і небезпечний він в кожному конкретному випадку?

Білий наліт

Такий наліт можна побачити досить часто, а особливо вранці, поки ви ще не почистили зуби. Якщо він тонкий, як би прозорий, (біля кореня язика він зазвичай товстіший), то це цілком нормально – такий наліт не рахується ознакою хвороби. Але варто насторожитися, якщо його зовнішній вигляд змінюється.

Так, щільний білий наліт на корені язика може сигналізувати про захворювання ШКТ, наприклад, це одна з ознак виразкової хвороби. А от якщо наліт розташований з боків передньої частини, то буде незайвим перевірити стан нирок і легень. Якщо у людини підвищилася температура тіла, є ознаки інтоксикації, а язик обкладений щільним нальотом, то все це в сукупності може говорити про наявність інфекції в організмі. І ще. Якщо язик практично постійно обкладений щільним білим нальотом, то, швидше за все, у такої людини мається така проблема, як запор.

Читайте також:  SeTrade: сертифіковані матеріали Resinworks за доступними цінами
Жовтий наліт

Тут важливо придивитися до відтінку жовтого кольору і інтенсивності кольору. У тому випадку, якщо жовтий наліт слабо виражений, то такий наліт цілком в межах норми – його можна не побоюватися. До речі, такий наліт не рідкість в жарку пору року.

А тепер про проблеми. Так, якщо намітилися проблеми з печінкою і жовчовивідними шляхами, то одною з перших ознак буде яскраво виражений жовтий щільний наліт на язиці. Крім того такий же вид язика може свідчити про проблеми з ШКТ або про ранню стадію хвороби Боткіна.

Коли жовтий наліт набуває зеленуватого або червонуватого відтінку, то це вже говорить про тяжкі порушення в роботі внутрішніх органів: ШКТ, печінка, жовчний міхур.

Інші кольори і відтінки

Крім білого або жовтого нальоту, на язиці іноді можна побачити зелений, коричневий, сірий і навіть чорний наліт. Окрема розмова про так званий «плямистий язик» і «ворсинчастий язик». При тому, що такі стани язика зустрічаються не так часто, потрібно все-таки знати, що ж може означати зміна кольору і зовнішнього вигляду язика, чи є той чи інший наліт на язиці нормою або відхиленням?

Зелений наліт зустрічається досить рідко і буває при дріжджовому, мікозному або мікотичному глоситі. Зазвичай цьому стану передує прийом антибіотиків або інших препаратів, що пригнічують імунітет.

Читайте також:  Все про зубну імплантацію

Сірий колір нальоту також як і білий, і жовтий – це свідчення проблем з органами ШКТ і в першу чергу шлунка.

Коричневий наліт «видає» прихильників шкідливих звичок: курців і людей, схильних до алкоголізму.

Чорний язик зустрічається дуже рідко, але розповісти може багато про що і буває найчастіше у серйозно хворих людей. Наприклад, чорний наліт може бути при підвищеній кислотності крові при зневодненні організму, при важких ураженнях внутрішніх органів, особливо жовчного міхура та підшлункової залози. Чорний наліт на язиці – характерна ознака хвороби Крона (при цьому стані знижується кількість гормонів надниркових залоз).

Ворсинчастий язик – це стан язика, при якому кінці сосочків язика чорніють і стають жорсткими. Такий вид язик набуває під впливом шкідливих мікроорганізмів або через систематичний вплив нікотину, алкоголю і медикаментів.

Географічний язик, тобто, язик з нерівними червоними плямами лякає багатьох. Але насправді ні про що небезпечне такий зовнішній вигляд язик не говорить і часто пляма проходять без будь-якого втручання. Цікаво, що такі плями можуть з’явитися в будь-якому віці, і причини їх появи до цих пір не до кінця зрозумілі. У кожному разі це завжди дуже індивідуально і залежить від стану людини. Наприклад, це може бути алергічна реакція на який-небудь подразник. Тоді, швидше за все, і на шкірі будуть матися шкірні прояви алергії.

Читайте також:  Рекомендації після ендодонтичного лікування кореневих каналів зуба
У дітей

Особливо часто переживають пильні батьки, побачивши на язиці дитини наліт. Визначити норма це чи відхилення допоможе дитячий лікар, з візитом до якого не слід затягувати, оскільки у дітлахів наліт на язиці може говорити про кандидозний стоматит ротової порожнини (молочниця) або про інші неприємні і навіть небезпечні стани організму. Малюкові такий стан язика, по-перше, доставляє дискомфорт, а, по-друге, інфекція може поширюватися далі, захоплюючи внутрішню поверхню щік і ясна.

Усувати наліт чи ні?

Як ми з’ясували, зміна кольору язика пов’язана зі станом внутрішніх органів, тому при усуненні причини, що викликала зміна кольору, язик поступово отримає нормальний, природний колір. Тому займатися окремо усуненням нальоту на язиці стоматологи не рекомендують, а ось придивлятися до нього час від часу, як до органу, який допоможе зі своєчасною діагностикою, варто. Головне при цьому розуміти, який наліт на язиці норма, а який говорить про відхилення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГЛОСИТ АБО ЗАПАЛЕННЯ ЯЗИКА

ОПОЛІСКУВАЧІ ДЛЯ РОТА: ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ

ПАРОДОНТИТ: СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ