Ключовим механізмом у розвитку злоякісної пухлини є розростання мережі кровоносних судин. Розгадавши всі тонкощі цього механізму, вчені сподіваються ефективніше боротися з раком. 

Коли ростуть судини

Ангіогенезом називають процес, при якому утворюються нові кровоносні судини в тканинах і органах. Якщо говорити про фізіологічну норму, то нові кровоносні судини в організмі людини утворюються тільки лише при процесах регенерації, утворення рубців, каналізація тромбів і інші пошкодження. Також ангіогенез активний в період росту і розвитку організму. В інших випадках інтенсивність ангіогенезу помірна. В інших випадках активний ангіогенез відзначається при патологічних станах організму, зокрема при онкологічних процесах. Пухлина збільшується тільки лише завдяки тому, що в ній створюється власна мережа капілярів, по яких в новотвір доставляються всі необхідні поживні компоненти.

Ангіогенез, як чинник розвитку пухлини

Тільки, що утворенна злоякісна пухлина в організмі людини позбавлена судин, тому харчування новоутворення відбувається шляхом дифузії. Дослідження показують, що харчування пухлини дифузним способом можливо лише при невеликих її розмірах (приблизно 1-2 кубічних міліметра). Після того, як в пухлині починає формуватися мережа мікросудин, новоутворення активно прогресує. Відбувається інфільтрація пухлини в сусідні тканини і її подальше поширення.

Незважаючи на настільки значний прогрес в науці, вченим поки що не вдається повністю розгадати причини, що тягнуть за собою ріст пухлини. Проте численні дослідження вказують на те, що найважливішим чинником трансформації пухлини є саме пухлинний ангіогенез. Беручи до уваги існуючі факти, вченими висувається гіпотеза про 2-х стадійний розвиток онкологічного процесу. Спочатку пухлина зароджується в силу генетичної схильності, впливу канцерогенів та інших факторів. Друга стадія – це власне формування судин, коли «спляча» пухлина трансформується, і хвороба вже клінічно проявляється.

Інтенсивність утворення нових кровоносних судин визначається самою пухлиною. Відзначено, що швидкість росту пухлинних судин в 50-100 разів вище таких в здорових тканинах і органах!

Фактори ангіогенезу – ключ до розгадки

ракНа сьогоднішній день вивчені специфічні стимули, які спонукають розростатися судини в області де зародилася пухлина. Одним з найсильніших таких стимулів є гіпоксія (нестача кисню). При недостатньому кровопостачанні пухлинні клітини постійно відчувають дефіцит кисню. Крім гіпоксії, процес ангіогенезу також стимулюється специфічними сигнальними молекулами, факторами росту тромбоцитів і фібробластів. Під впливом цих молекулярних факторів з кісткового мозку залучаються циркулюючі ендотеліальні клітини-попередники (з яких будуються судини) і гемопоетичні (кровотворні) стовбурові клітини.

Пухлинні судини відрізняються від інших судин своєї незрілістю, а також можливою наявністю пор – так званих судинних дірок, через які може виникнути набряк тканини і вихід клітин пухлини та інших медіаторів за межі пухлини в тканинний простір. Такий стан справ суттєво збільшує злоякісність пухлини, а також створює суттєві труднощі у проведеній протипухлинної терапії. Проникність пухлинних судин, а також їх велика щільність значно полегшують процес метастазування.

Враховуючи вищевикладені факти, вчені сподіваються в майбутньому отримати більш дієві препарати для боротьби з онкологічними захворюваннями. Якщо основним фактором малігнізації пухлини є ріст і розвиток судинної сітки (ангіогенез), то з новоутворенням можна боротися шляхом пригнічення стимулюючих факторів ангіогенезу. Щоб цю гіпотезу втілити в життя необхідне більш ретельне вивчення механізмів ангіогенезу, чим сьогодні і займаються вчені.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МЕТАСТАЗИ ПРИ РАКУ

ПУХЛИНИ. ТЕРМІНОЛОГІЯ І КЛАСИФІКАЦІЯ