Попередити розвиток метастазів можна при радикальному лікуванні раку на ранніх стадіях.

Що таке метастази

Метастази – це вторинні вогнища , які утворюються при злоякісній пухлині. Часто метастази з’являються в лімфовузлах , печінці, легенях і хребті .

Відповідно до сучасних уявлень , метастази з’являються практично відразу , як тільки з’являється основна пухлина . Частина злоякісних клітин потрапляє в кровоносне русло і лімфоток , завдяки чому можуть переміщатися по організму і закріплюватися на певному місці.

Варто відзначити , що клітини від основного вогнища пухлини відриваються постійно. Імунна система протягом певного часу ( можливо , і протягом років ) запобігає швидкому рості пухлини. У той же час, кількість клітин в метастазі , швидко чи повільно , буде неухильно зростати. Із збільшенням пухлинних клітин пропорційно збільшується кількість чинників зростання , які вони виділяють. Ці фактори росту сприяють утворенню мережі судин навколо пухлини , завдяки чому злоякісні клітини мають доступ до живильних речовин.

Як швидко поширюються метастази ?

Клінічний прояв перших метастаз може відбуватися в різний час, залежно від типу пухлини і ряду інших чинників. Часто перші метастази дають про себе знати через 1-2 роки. У деяких випадках проходять десятиліття. Існуючі на сьогоднішній день види терапії раку ( променева терапія , емболізація артерій , хіміотерапія ) знижують частоту метастазування або сприяють їх більш пізньому прояву .

Накопичені на сьогоднішній день клінічні дані показують , що частота рецидивів і метастазування залежить від наступних факторів:

  • Стадії онкологічного захворювання в момент початку лікування. Теоретично радикальне лікування раку першій стадії мінімізує ймовірність розвитку рецидивів і метастаз . У той же час, такі хворі після лікування повинні обстежитися кожні 3 місяці протягом перших 2 років .
  • Форми росту злоякісної пухлини. Наприклад , відомо , що поверхневі форми ростуть набагато повільніше , ніж інфільтративні .
  • Локалізації пухлини.
  • Від особливостей проведеного радикального лікування.
  • Від віку пацієнта. У молодому віці метастази розвиваються раніше і протікають важче .
У чому небезпека метастаз ?

Як правило , метастази в більшості випадків дають про себе знати в тому випадку , коли резерви організму по боротьбі із злоякісною пухлиною вичерпані. При метастазированні порушується діяльність майже всіх життєво важливих органів. У більшості випадків смерть онкологічних хворих обумовлена ​​саме метастазами, які розвиваються. Часто метастази супроводжуються дуже сильними болями , які вимагають знеболення.

При віддалених метастазах операція не має сенсу. Можливо проведенні хіміотерапії

Для виявлення метастаз при онкологічних захворюваннях застосовується рентгенографія , ультразвукове дослідження , комп’ютерна томографія , радіоізотопне дослідження , МРТ і позитронно-емісійну томографію. Дані діагностичні методи дають інформацію про величину , поширеності та особливості зростання метастаз . Також ці методи використовуються при лікуванні , щоб контролювати ефективність використання тих чи інших терапевтичних засобів.

Лікування

Застосовувана хіміо-та променева терапія на ранніх стадіях раку в основному спрямована на запобігання появи метастазів.

Варто відзначити , що лікування метастазів має певні складності , так як часто клітини метастазів мало чутливі до препаратів хіміотерапії. У цьому зв’язку лікування при метастазированні раку часто направлено на продовження життя пацієнта і полегшення симптоматики.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

РАК ГОРТАНІ

ГРИБИ ПРОТИ РАКУ