Найчастіше жінки захворюють на рак молочної залози, легенів, рак товстої або прямої кишки, рак тіла матки, яєчників, шийки матки і раком шкіри. Інформація про ці види злоякісних пухлин і про методи профілактики та раннього їх виявлення може врятувати ваше життя.

Рак молочної залози
Факти

Кожен рік в США серед жінок частота діагнозу рак молочної залози, перевищує пухлини всіх інших локалізацій. В цьому році приблизно 183000 жінок буде поставлений такий діагноз. Близько 41000 помре від цього захворювання. Багато з цих життів можна було б врятувати в результаті ранньої діагностики.

Хто піддається ризику?

Більшість жінок, хворих на рак молочної залози, не мають спадкову схильність до цієї хвороби чи інших факторів ризику.

Захворіти можна в будь-якому віці, однак ним частіше страждають старші вікові групи. В групу найбільшого ризику входять жінки, чиї матері або сестри хворіли на рак молочної залози, жінки, у яких не було дітей, жінки, у яких перша дитина народилася після 30 років, але…. Як кажуть, найбільшим фактором ризику захворювання на рак молочної залози є сам факт приналежності до жіночої статі. Використання препарату тамоксифен (tamoxifen) жінками, які належать до групи підвищеного ризику, може зменшити частоту цього захворювання.

Найкращий захист — це раннє виявлення

Чим раніше виявлена пухлина, тим легше лікувати. Американське Онкологічне товариство рекомендує з метою раннього виявлення захворювання робити наступні кроки:

У віці 40 років і старше: Проводити щорічну перевірку грудей, включаючи мамограму, у фахівця. Кожен місяць здійснювати самообстеження молочних залоз.

У віці 20-39 років: Кожен місяць самостійно здійснювати перевірку грудей. Раз на 3 роки проходити обстеження грудей у фахівця.

Рак легенів
Факти

Мабуть, найбільша трагедія захворювання раком легень полягає в тому, що він практично може бути повністю відвернений, але і по сей день від нього все ще помирає дуже багато людей. В цьому році приблизно у 75000 жінок буде діагностований рак легень. Близько 65000 помре від цього захворювання.

Хто піддається ризику?

Люди, які курять, піддаються найбільшому ризику захворювання на рак легенів, а також ризику інших хвороб, пов’язаних із вживанням тютюну — серцево-судинних захворювань, інфарктів і емфіземи. Курінням пояснюється 79% випадків захворювання на рак легенів серед жінок. До інших підвищує ризик факторів відноситься наявність в навколишньому середовищі радону і азбесту.

Найкращий захист — це профілактика

Як ми вже сказали, рак легенів належить до тих небагатьох видів раку, які можна запобігти, оскільки в переважній більшості випадків викликається курінням.

Якщо ви курите, то зверніться до лікаря з проханням допомогти вам розлучитися з цією шкідливою звичкою. Якщо ваші друзі або близькі курять, допоможіть їм кинути палити.

Рак товстої або прямої кишки
Факти

Рак товстої або прямої кишки є захворюванням нижньої частини травного тракту. Кожен рік приблизно 67000 пацієнтів встановлюється цей діагноз, і близько 28800 помруть від цієї хвороби в цьому році. Останні досягнення в сфері виявлення та лікування цього виду раку дозволяють добиватися певних успіхів у його лікуванні, якщо він діагностований на ранній стадії.

Хто піддається ризику?

Ризику захворювання раком цієї локалізації піддаються всі люди. Але ті, у кого в родині зустрічалося це захворювання, а також ті, хто в минулому мав поліпи в товстій або прямій кишках або переніс запальні кишкові захворювання, піддаються більшому ризику, ніж всі інші. Споживання їжі з високим вмістом тваринних жирів призводить до збільшення ризику.

Найкращий захист — це профілактика і раннє виявлення

У більшості випадків це захворювання починається з утворенням поліпів, які пізніше стають злоякісними. Поліпи можуть бути виявлені і вилучені до утворення пухлини. Збалансована дієта і вживання овочів може значно знизити ризик захворювання. Регулярні фізичні вправи, а також здоровий спосіб життя допоможуть зменшити ризик захворювання.

Американське Онкологічне товариство з метою раннього виявлення захворювання на рак товстої або прямої кишки рекомендує робити наступні кроки:

Починаючи з віку 50 років: Брати проби калу на приховану кровотечу щорічно і проводити ректосигмоїдоскопію раз в 5 років, або колоноскопію раз в 10 років, або ставити барієву клізму подвійного контрастування один раз у 5-10 років.

У сфері лікування цього типу раку досягнутий значний прогрес. В даний час, серед пацієнтів, тих, що вилікувалися від цього захворювання, лише деякі мають піддаватися процедурі колостомії. Не бійтеся відкрито обговорити зі своїм лікарем питання, пов’язані з раком товстої або прямої кишки. Ранній діагноз може врятувати ваше життя.

Рак шийки матки
Факти

В цьому році буде встановлено приблизно 12800 випадків раку шийки матки. У більшості це захворювання буде вчасно виявлено, однак приблизно у третини цих випадків, захворювання все ж закінчиться летальним результатом. Серед деяких категорій жінок, включаючи жінок, що вийшли з дітородного віку, а також тих, хто не регулярно відвідує гінеколога, рак шийки матки дуже часто зустрічається в запущеній формі.

Хто піддається ризику?

Рак шийки матки може виникнути у будь-якої жінки, яка була або є сексуально активною. Більш високому ризику піддаються ті, у кого є гострі генітальні бородавки (кондиломи) і жінки, заражені СНІДом.

Найкращий захист — це раннє виявлення

Завдяки проведенню тесту на мазок, рак шийки матки досить рідко зустрічається в США. Цей тест може допомогти виявити зміни в шийці матки і почати ефективне лікування до початку розвитку захворювання. Він також ефективний при виявленні раку захворювання на ранній стадії (де дуже висока ступінь виліковності), до того як він пошириться на інші частини тіла.

Американське Онкологічне товариство рекомендує, щоб всі жінки, які досягли 18 років і є сексуально активними, виконували тест на мазок і проводили обстеження кожен рік. Після трьох або більше нормально минулих перевірок, тест на розсуд лікаря може виконуватися рідше.

Рак яєчників
Факти

Щорічно спостерігається приблизно 23000 випадків раку яєчників, що призводить приблизно до 14000 смертей. Цей вид раку викликає найбільшу кількість летальних результатів, ніж будь-яке інше онкологічне захворювання жіночих дітородних органів. Це значною мірою пояснюється тим, що часто симптоми на ранніх стадіях раку яєчників виражені не різко і не є специфічними.

Хто піддається ризику?

Як і при багатьох інших видах раку, ризик цієї локалізації пухлин збільшується з віком. В деякій мірі більшому ризику піддаються жінки, які не мають дітей, мають сімейну історію подібного захворювання, а також хворі на рак молочної залози. Вагітність або використання оральних протизаплідних таблеток, зменшують ризик захворювання раком яєчників.

Найкращий захист — це регулярні перевірки

Дуже важливі періодичні ґрунтовні перевірки у гінеколога. На жаль, ефективної і перевіреної процедури виявлення раку яєчників на ранній стадії не існує. Тест на мазок, який є не настільки ефективним засобом виявлення раку шийки матки на ранній стадії, вкрай рідко дозволяє встановити наявність раку яєчників, і, на жаль, вже на пізній стадії.

Рак тіла матки
Факти

Щорічно спостерігається приблизно 36000 випадків захворювання на рак тіла матки. Найчастіше він виникає в ендометрії — внутрішній оболонці матки. Приблизно 6500 жінок помирають щороку від цього захворювання.

Хто піддається ризику?

Рак тіла матки частіше зустрічається у жінок старше 50 років. Замісна терапія по заповненню концентрації естрогену в період менопаузи, використання тамоксифену (tamoxifen) з метою лікування або зменшення ризику захворювання раком молочної залози, ранній початок менструальних циклів, пізніше початок менопаузи, історія безпліддя, відсутність дітей, ожиріння і діабет — всі ці фактори збільшують ризик захворювання на рак тіла матки. Вагітність або використання оральних протизаплідних таблеток, по всій видимості, забезпечують деякий захист від цього захворювання.

Найкращий захист — це раннє виявлення

Ведіть спостереження за різними симптомами, такими, як ненормальне утворення плям на білизні або маткова кровотеча. Під час менопаузи жінки, які перебувають у категорії підвищеного ризику, повинні представити на обстеження проби тканини внутрішньої оболонки матки або пройти процедуру діагностичного вискоблювання порожнини матки. Хоча тест на мазок є дуже ефективним при виявленні раку шийки матки (частини матки, яка в своїй протяжності досягає верхньої частини піхви), він не є надійним тестом для ранньої діагностики раку тіла матки.

Рак шкіри
Факти

Незважаючи на те, що кожен рік ставиться приблизно 1 млн діагнозів захворювання на рак шкіри, в більшості своїй ці пацієнти легко піддаються лікуванню. Однак меланома є смертельним захворюванням якщо не вжити заходів щодо раннього лікування. Причому кількість нових випадків поки росте.

Хто піддається ризику?

Люди з білою шкірою, і особливо зі світлим або рудим волоссям володіють великим ризиком захворювання цим типом раку, ніж люди з більш смуглявою шкірою. Однак будь-яка людина, який проводить багато часу на сонці, піддається ризику. Якщо в родині хтось хворів на меланому або людина піддалася сильним сонячним опікам у віці до 18 років, то вона має високі шанси захворіти на рак шкіри. Тому особливо важливо захищати дітей від прямих впливів сонячних променів.

Найкращий захист — це раннє виявлення та профілактика

Більшості захворювань різними типами раку шкіри можна запобігти. Носіть захисний одяг — капелюхи з полями, сорочки з довгими рукавами, сонячні окуляри. Використовуйте сонцезахисні лосьйони. Оберігайте дітей від прямих сонячних променів.