Як мінімум 25% людей, які страждають на діабет, не знають про своє захворювання. Вони спокійно займаються справами, не звертають уваги на симптоми, а в цей час діабет поступово руйнує їх організм.

Обізнаність, профілактика і здоровий спосіб життя мають вирішальне значення в боротьбі з діабетом, адже десятки мільйонів людей страждають невиявленими формами хвороби, тоді як захворювання можна запобігти або вчасно скорегувати.

Детальніше про фактори ризику цукрового діабету можна прочитати за посиланням – https://diabet.org.ua/ru/faktory-riska-sd-2-go-tipa/

Для того, щоб зрозуміти, звідки з’являються симптоми діабету, необхідно, перш за все, розібратися, що саме являє собою ця хвороба.

Це ціла група неоднорідних розладів організму, загальними властивостями яких є гіперглікемія (збільшення кількості цукру в крові). В результаті розвивається гострий дефіцит інсуліну або знижується ефективність його дії, або ж і те і інше одночасно. Ці взаємопов’язані процеси і породжують всі клінічні та лабораторні симптоми цукрового діабету.

Як відомо, цукровий діабет буває декількох типів: 1 тип, 2 тип, гестаційний (цукровий діабет вагітних) і специфічний. Для кожного типу є характерні симптоми, однак і загальні ознаки існують. Ефективність майбутнього лікування цукрового діабету буде залежати від того, наскільки швидко будуть помічені перші симптоми і поставлений правильний діагноз.

Як правило, симптоми цукрового діабету 1 типу наростають у людини швидко, протягом декількох днів. Часто хворий раптово впадає в діабетичну кому (втрачає свідомість), його екстрено відвозять в лікарню і вже там діагностують діабет.

Діабет 1 типу часто починається через 2-4 тижні після перенесеної вірусної інфекції (грип, краснуха, кір і т.д.) або сильного стресу. На жаль, цукровий діабет другого типу проявляється симптомами, які характерні і для інших хвороб, – дискомфорт і втома людина може списувати на хронічний стрес і перевтома. Але все ж є кілька ознак, які можуть чітко вказувати на те, що у вас розвивається або вже розвинувся цукровий діабет:

  • Різка втрата ваги – одна з перших ознак хвороби, яка розвивається, що повинен насторожити. Ви начебто їсте, як зазвичай, не сидите на жорсткій дієті і не катуєте себе щоденними вправами в тренажерному залі, але при цьому танете прямо на очах. Спочатку зменшення ваги може порадувати. Але радість буде недовгою, оскільки стрімка втрата ваги є вірною ознакою якогось захворювання. У випадку з діабетом вага втрачається через нестачу необхідного організму інсуліну, що розщеплює їжу і сприяє засвоєнню цінних речовин і калорій.
  • Спрага. Постійна сухість у роті не йде навіть при споживанні великих обсягів рідини. Ви весь час хочете пити. П’єте воду, чай, соки – все, що подобається і попадається на очі, але результат нульовий: все одно хочеться пити, і не важливо, спекотне літо на дворі або морозна зима.
  • Неймовірна втома. Просто в один “прекрасний” день, прокинувшись, ви раптом розумієте, що не можете встати з ліжка. Втрата фізичних сил, слабкість, виснаження – одні з вірних симптомів діабету. Нічого дивного в тому, що організм втрачає життєві сили, немає: адже, як уже говорилося, через порушення функції вироблення інсуліну необхідні організму поживні речовини не засвоюються, ви втрачаєте вагу, а разом з ним і сили.
  • Постійне відчуття голоду. У вас раптом з’являється звірячий апетит, ви жадібно накидаєтеся на їжу, хоча після ситного обіду пройшов всього лише годину. Навіть при споживанні великої кількості їжі ви постійно хочете їсти. Причина підвищеного апетиту-порушення обмінних процесів цукру в організмі.
  • Часте сечовипускання. Вам постійно хочеться в туалет. Схожа ситуація буває і при циститі. Але в даному випадку причина не запалення нирок, а нездатність організму впоратися з високим вмістом цукру в крові. Спроби вивести надлишки цукру призводять до постійних позивів до сечовипускання.
  • “Пісок в очах” і порушення зору. В очах може раптом почати двоїтися або з’являється відчуття туману. Порушення зору при діабеті викликаються розладом функції сітківки ока через збільшення цукру в крові.
  • Незагойні ранки і потертості. Ви помітили, що навіть маленькі ранки і садна дуже довго не проходять і доставляють вам чимало незручностей і дискомфорту? Або вас турбує свербіж в деяких місцях тіла, нерідко інтимних? Як правило, з такими симптомами жінки йдуть до дерматолога або гінеколога, але вони можуть бути ознаками діабету.

Головне – встигнути. Підвищений рівень глюкози в крові можна виявити тільки лабораторним шляхом, тобто, здавши аналіз крові на цукор. Навіть без очевидних симптомів діабету аналіз на цукор безпомилково визначить його наявність. Самоконтроль потрібен ще й для того, щоб вчасно виявити передіабет – стан, при якому вуглеводний обмін вже порушений, але ще не в тій мірі, щоб патологія перейшла в цукровий діабет.

Якщо вчасно зловити прикордонний стан, ситуацію можливо скорегувати правильною дієтою, навіть не вдаючись до медичних препаратів. Щоб не захворіти, доведеться переглянути свій раціон на користь здорової їжі, овочів і фруктів, зайнятися спортом, щоб знизити масу тіла, збільшити рухову активність – більше гуляти на свіжому повітрі і менше сидіти на дивані перед телевізором з тарілкою солодощів. Якщо докласти певних зусиль і поміняти спосіб життя, ймовірність розвитку цукрового діабету зменшиться майже на 70%.

*На правах реклами