Попереду зима і епідемія грипу. Ми розібралися, чи допоможе вам і вашій дитині щеплення, кому бігти в поліклініку, а кому не варто ризикувати.

Навіщо потрібне щеплення від грипу?

Вакцинація — єдиний надійний спосіб захиститися від грипу.

Грип — це гостра вірусна інфекція, яка швидко передається від людини до людини. Хвороба протікає важко: температура тіла піднімається вище 38 °С, ниють м’язи і суглоби, з’являється сильний головний біль, слабкість, потім кашель і нежить.

Проти грипу немає специфічних ліків: на віруси не діють антибіотики, противірусні засоби не завжди ефективні. При цьому високий ризик розвитку ускладнень: від грипу і пов’язаних з ним захворювань щорічно вмирає до півмільйона осіб.

Грип швидко поширюється, тому щороку трапляються його епідемії. Жодна міра профілактики не буває настільки ефективною, як щеплення.

Як вона працює?

Будь-який вірус або бактерія містить в собі білки. Для нас вони є антигенами. Коли ці білки потрапляють в організм, імунна система починає виробляти антитіла у відповідь — свої білки, які повинні знищити інфекцію.

До складу вакцини входять ослаблені або мертві збудники інфекції (або взагалі їх частини). Вони не здатні викликати хворобу, але імунітет реагує на них і формує антитіла.

Якщо потім вас атакує вірус, то імунна система відповість швидко: антитіла вже напоготові. Тому хвороба не почнеться або пройде в легкій формі.

Щеплення від грипу завжди допомагає?

Ефективність вакцин проти грипу в середньому 70-80%. Відносно невисока цифра, і у цього є свої причини:

 • У вірусу грипу багато різновидів, він швидко мутує. Щеплення не захищає від вірусу, який не бере участь в епідемії поточного року, але ви можете захворіти саме непопулярним різновидом.
 • Вакцини працюють з різною ефективністю, у сучасних препаратів вона вища.

У тих, хто отримав щеплення і все ж захворів, грип протікає легше і не призводить до ускладнень.

Щеплення захищає тільки від грипу, але ви можете підхопити іншу вірусну інфекцію зі схожими симптомами.

Якщо вірус постійно мутує, звідки лікарі знають, яке щеплення потрібне?

Грип змінюється, але за певними законами. Дослідники вирахували їх і навчилися передбачати, який вірус буде небезпечний в новому році.

Існує кілька різновидів вірусу, які служать зразками для нового штаму. Кожен штам відрізняється від попереднього, але при цьому зберігає основну частину властивостей зразка. Так що створити щеплення для нового вірусу реально, якщо знати, який прототип викличе епідемію. Сучасні вакцини трьох-і чотирьохвалентні, тобто захищають від 3-4 різновидів вірусу.

Всесвітня організація охорони здоров’я постійно відстежує зміни вірусу і видає рекомендації, на що орієнтуватися при виготовленні вакцин. А виробники адаптують препарати на основі вказівок ВООЗ.

Наприклад, в 2016-2017 роках в Північній півкулі небезпечні:

 • A/Каліфорнія/7/2009 (H1N1)pdm09-подібний вірус;
 • A/Гонконг/4801/2014 (H3N2)-подібний вірус;
 • B / Брісбен/60/2008-подібний вірус.

Не завжди вдається передбачити появу незвичайних штамів. Тоді епідемії стають глобальними. Таке відбувалося з атиповими вірусами: пташиним і свинячим грипом.

Кому потрібно прищеплюватися?

Зробити щеплення рекомендують всім, але особливо:

 • Дітям (після півроку) і літнім людям, тому що грип для них особливо небезпечний.
 • Школярам і студентам, тому що вони контактують з великою кількістю людей.
 • Дорослим, яким доводиться працювати з людьми: медпрацівникам, вчителям, продавцям і так далі.
 • Людям з хронічними захворюваннями, тому що грип в поєднанні з іншими хворобами призводить до тяжких наслідків.

ВООЗ рекомендує прищеплюватися вагітним жінкам, тому що грип, на відміну від щеплень, може серйозно нашкодити плоду.

Щеплення безпечні?

Так, наскільки це можливо. У будь-якого препарату є протипоказання, вони залежать від конкретної вакцини.

Найбільш безпечні — розщеплені (спліт-вакцини), субодиничні і цільно-вірусні. Вони не містять живого вірусу, їх вводять за допомогою уколу.

Живі вакцини випускають у формі спрею, у них більше протипоказань.

Які можуть бути наслідки?

Головна небезпека — алергічна реакція, наприклад, на курячий білок або інші компоненти вакцини. Якщо у вас колись були проблеми зі щепленнями, або вибирайте вакцини, в яких немає алергену, або відмовтеся від імунізації взагалі.

Інші важкі наслідки, наприклад ураження нервової системи, зустрічаються вкрай рідко, причому щеплення від грипу в цьому сенсі найбільш безпечні.

Підвищення температури до 37,5 °С, почервоніння і невелика припухлість в місці уколу – це нормальна реакція, яка говорить про формування імунної відповіді. Це неприємно, але такі симптоми проходять за пару днів.

Кому не можна робити щеплення?

Абсолютні протипоказання до щеплень – це вже згадана алергія і важкі імунодефіцити. При таких станах ніякі щеплення робити не можна.

Відмовтеся від вакцинації, якщо ви погано себе почуваєте або якщо у вас загострення хронічного захворювання. Відкладіть щеплення до одужання або ремісії.

У будь-якому випадку перед щепленням вас або вашої дитини зобов’язаний оглянути лікар, який перенесе або заборонить вакцинацію при наявності протипоказань.

Коли робити щеплення від грипу?

Найкраще зробити щеплення до середини листопада. Після вакцинації імунітет до грипу виробляється за 2 тижні, так що потрібно встигнути прищепитися до початку епідемії.

Але ризик захворіти на грип зберігається зазвичай до весни, так що навіть взимку є сенс зробити щеплення.

Де краще робити щеплення і яке саме?

Це залежить від того, яку вакцину ви хочете вибрати.

У деяких поліклініках і приватних клініках можна придбати вакцини з інших країн, у яких менше протипоказань. Обов’язково перевірте, щоб у медичного закладу була ліцензія, і уточніть, що вакцина випущена в цьому році: в інструкції має бути написано, що штами оновлені відповідно до рекомендацій ВООЗ.

Як підготуватися до щеплення?

Спеціальна підготовка до щеплення не потрібна. Вітаміни, БАДи і антигістамінні препарати не впливають на швидкість вироблення імунітету. Максимум, що можна зробити, — за кілька днів до щеплення не відвідувати місця скупчення людей, щоб не підчепити якусь вірусну інфекцію і не зробити щеплення в інкубаційний період (і не казати потім, що у всьому вакцини винні). Також за пару днів до процедури виключіть з їжі алергени і не пробуйте нові продукти.

Я проти. Дитину можуть прищепити без моєї згоди?

Ні. Перед щепленням пацієнт повинен підписати інформовану добровільну згоду на медичне втручання. За дитину це роблять батьки.

Якщо ви не хочете, щоб дитині робили щеплення від грипу, і боїтеся, що в дитячому саду або в школі ваше чадо можуть прищепити «заодно з усіма», не підписуйте згоду. Замість цього напишіть відмову від проведення профілактичних щеплень і простежте, щоб вона була вклеєна в медичну карту. Про можливі наслідки вам зобов’язаний розповісти лікар.

Зараз щеплення без згоди батьків — рідкість, але якщо таке все ж станеться, ви можете звертатися зі скаргою в прокуратуру.

Хочу знати більше. Що прочитати?
 • Закон України «Про затвердження Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб». Там є інформація про те, як повинна проводитися імунізація.
 • Національний календар щеплень містить дані про те, які щеплення і кому потрібні.
 • Спробу ВООЗ розвіяти міфи про щеплення.