Стан порожнини рота може багато розповісти грамотному лікарю про здоров’я пацієнта.

Був час, коли терапевти знайомство з хворим починали саме з такого огляду.

Сьогодні навантаження у терапевтів високе, і їм найчастіше не до цього. Так що добре підготовлені стоматологи в змозі розповісти більше, ніж звичний дільничний лікар. Наш експерт – лікар-стоматолог Дмитро Об’єдков.

Хто за що відповідає

Кожен зуб пов’язаний з конкретним органом або системою організму. Наприклад, великі корінні (моляри) співвідносяться з органами шлунково-кишкового тракту. Стан сечовидільної системи та нирок відбивається на різцях. Про благополуччя печінки і жовчного міхура можна судити по іклами, легенів і товстої кишки – по малих корінних зубів.

Якщо людину мучить дискомфорт в зовнішньо здоровому зубі, то це, можливо, сигнал про внутрішнє неблагополуччя. Хворобливі відчуття в першому і другому різцях можуть свідчити про цистит, отит, пієлонефрит. У іклах – про холецистит. Дискомфорт в області четвертого і п’ятого корінних зубів може виникати в результаті пневмонії або коліту.

Важливий нюанс: на «поведінці» зубів гострі стани відображаються рідко. Сигналізують або залишають слід, як правило, хронічні захворювання, які розвиваються.

Колір має значення

Зробити висновки про стан організму можна і за кольором зубів. Наприклад, зуби надмірно білого, меловідного кольору свідчать про флюороз – захворювання, викликане надлишком фтору. При легких формах страждають тільки зуби, при важких – мова йде про патології кісткової системи.

У разі коли зуби несподівано швидко набувають перламутровий окрас, можливе неблагополуччя в легенях.

Якщо жувальна поверхня верхніх або нижніх 6-7-х зубів стає коричневою, іноді з червоним відтінком, це може говорити про гіперфункцію надниркових залоз.

Від каменя – до виразки?

Часто з’являється зубний наліт і камінь можна пов’язати з проблемами ендокринної системи, а ще – з серйозним неблагополуччям шлунково-кишкового тракту.

Зазвичай після професійного чищення порожнини рота камінь утворюється повторно протягом двох років. Але, буває, пройшло 2-3 місяці – і знову «повний рот каміння». Звичайно, це можуть бути помилки і лікаря, і пацієнта – при догляді за зубами. Але може говорити про порушення мінерального обміну, викликаного гіпер- або гіпофункцією кори надниркових залоз, проблемами з підшлунковою залозою або жовчним міхуром. У практиці нашого експерта були випадки, коли доводилося переконувати пацієнтів відвідати гастроентеролога. І це було дуже вчасно! Обстеження виявляли виразку 12-палої кишки. А швидке утворення зубного каменю було наслідком підвищеної кислотності організму.

Банальний карієс – теж ознака порушення обміну речовин, конкретно – обміну кальцію. А сам невилікуваний карієс може призвести до підвищення артеріального тиску, появи трофічних порушень шкіри, ураженням нервової системи.

«Шістки» вмирають першими?

Відсутність зубів теж багато чого може сказати грамотному диагносту. Вилучені «шістки» або «сімки»? Ці зуби взагалі страждають найбільш часто: вони занадто схильні до руйнування в силу підвищеного навантаження. Але є ще один нюанс – в районі «шісток» – «сімок» у нас відкривається привушна слинна протока. А раз так, виникає питання: чи коректно працює шлунково-кишковий тракт?

Зміна форми зубів – ще один привід для підозр. Візьмемо, наприклад, досить поширений клиновидний дефект. Вважається, що до його появи призводить неправильна чистка зубів – людина, надмірно орудуючи щіткою, стирає їх. Але сьогодні відомо, що неграмотний догляд лише допомагає запустити процес. А спочатку клиновидний дефект викликають порушення прикусу і гіперфункція жувальних м’язів. Що, у свою чергу, виникає через проблеми з центральною нервовою та ендокринною системами. Зуби випробовують підвищене навантаження, а їх емаль поступово втрачається.

Повернення в минуле

Зуби здатні не тільки допомогти розібратися в сьогоднішньому стані організму свого господаря, а й передати набагато більш стару інформацію – про захворювання, якими страждали … предки людини. Це стосується, наприклад, дітей жінки, що хворіла на сифіліс. У них зуби матимуть специфічну форму – подібна деформація проявиться навіть через покоління.

Втім, середньостатистичний стоматолог навряд чи здатний так глибоко зазирнути в минуле. А от зробити висновки про надмірний прийом пацієнтом або його матір’ю антибіотиків – цілком. Є таке поняття – «тетрациклінові зуби». Надмірно коричневі, з сірими прожилками. Це наслідок лікування препаратами тетрациклінового ряду. Їх вплив на організм відбувається завжди в період закладки зубів ще в утробі, або в дитинстві, в період зміни зубів.

До речі

Дивлячись на зуби, можна розповісти не тільки про внутрішні хвороби, а й про те, де людина живе. – За характерними показниками стану порожнини рота пацієнтів я можу визначити, з якого конкретно району області вони до мене приїхали, – каже лікар-стоматолог з Рязані, кандидат медичних наук Олександр Алексєєв. – Вони дивуються: «Доктор, як ви здогадалися?». Елементарно! Надлишок або нестача фтору в питній воді обов’язково позначається на стані зубів, їх кольорі, а вивчити, де якої якості вода, – справа досвіду. Але куди важливіше не вникати в тонкощі «дедуктивного методу», а чітко усвідомити: не варто захоплюватися фторвмісними зубними пастами там, де фтору і так вистачає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ТОП-10 ПРОДУКТІВ, ЯКІ ЗАБАРВЛЮЮТЬ ЗУБИ

СТОМАТОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ КУРЦІВ

НАЛІТ НА ЯЗИЦІ: НОРМА ЧИ ВІДХИЛЕННЯ