Стан порожнини рота може багато розповісти грамотному лікарю про здоров’я пацієнта.

Був час, коли терапевти знайомство з хворим починали саме з такого огляду.

Сьогодні навантаження у терапевтів високе, і їм найчастіше не до цього. Так що добре підготовлені стоматологи в змозі розповісти більше, ніж звичний дільничний лікар. Наш експерт – лікар-стоматолог Дмитро Об’єдков.

Хто за що відповідає

Кожен зуб пов’язаний з конкретним органом або системою організму. Наприклад, великі корінні (моляри) співвідносяться з органами шлунково-кишкового тракту. Стан сечовидільної системи та нирок відбивається на різцях. Про благополуччя печінки і жовчного міхура можна судити по іклами, легенів і товстої кишки – по малих корінних зубів.

Якщо людину мучить дискомфорт в зовнішньо здоровому зубі, то це, можливо, сигнал про внутрішнє неблагополуччя. Хворобливі відчуття в першому і другому різцях можуть свідчити про цистит, отит, пієлонефрит. У іклах – про холецистит. Дискомфорт в області четвертого і п’ятого корінних зубів може виникати в результаті пневмонії або коліту.

Важливий нюанс: на «поведінці» зубів гострі стани відображаються рідко. Сигналізують або залишають слід, як правило, хронічні захворювання, які розвиваються.

Колір має значення

Зробити висновки про стан організму можна і за кольором зубів. Наприклад, зуби надмірно білого, меловідного кольору свідчать про флюороз – захворювання, викликане надлишком фтору. При легких формах страждають тільки зуби, при важких – мова йде про патології кісткової системи.

Читайте також:  Вчені розповіли про вплив одного продукту на утворення каменів у нирках

У разі коли зуби несподівано швидко набувають перламутровий окрас, можливе неблагополуччя в легенях.

Якщо жувальна поверхня верхніх або нижніх 6-7-х зубів стає коричневою, іноді з червоним відтінком, це може говорити про гіперфункцію надниркових залоз.

Від каменя – до виразки?

Часто з’являється зубний наліт і камінь можна пов’язати з проблемами ендокринної системи, а ще – з серйозним неблагополуччям шлунково-кишкового тракту.

Зазвичай після професійного чищення порожнини рота камінь утворюється повторно протягом двох років. Але, буває, пройшло 2-3 місяці – і знову «повний рот каміння». Звичайно, це можуть бути помилки і лікаря, і пацієнта – при догляді за зубами. Але може говорити про порушення мінерального обміну, викликаного гіпер- або гіпофункцією кори надниркових залоз, проблемами з підшлунковою залозою або жовчним міхуром. У практиці нашого експерта були випадки, коли доводилося переконувати пацієнтів відвідати гастроентеролога. І це було дуже вчасно! Обстеження виявляли виразку 12-палої кишки. А швидке утворення зубного каменю було наслідком підвищеної кислотності організму.

Банальний карієс – теж ознака порушення обміну речовин, конкретно – обміну кальцію. А сам невилікуваний карієс може призвести до підвищення артеріального тиску, появи трофічних порушень шкіри, ураженням нервової системи.

Читайте також:  Люди, які уникають сексу до шлюбу, пояснили свій вибір

«Шістки» вмирають першими?

Відсутність зубів теж багато чого може сказати грамотному диагносту. Вилучені «шістки» або «сімки»? Ці зуби взагалі страждають найбільш часто: вони занадто схильні до руйнування в силу підвищеного навантаження. Але є ще один нюанс – в районі «шісток» – «сімок» у нас відкривається привушна слинна протока. А раз так, виникає питання: чи коректно працює шлунково-кишковий тракт?

Зміна форми зубів – ще один привід для підозр. Візьмемо, наприклад, досить поширений клиновидний дефект. Вважається, що до його появи призводить неправильна чистка зубів – людина, надмірно орудуючи щіткою, стирає їх. Але сьогодні відомо, що неграмотний догляд лише допомагає запустити процес. А спочатку клиновидний дефект викликають порушення прикусу і гіперфункція жувальних м’язів. Що, у свою чергу, виникає через проблеми з центральною нервовою та ендокринною системами. Зуби випробовують підвищене навантаження, а їх емаль поступово втрачається.

Повернення в минуле

Зуби здатні не тільки допомогти розібратися в сьогоднішньому стані організму свого господаря, а й передати набагато більш стару інформацію – про захворювання, якими страждали … предки людини. Це стосується, наприклад, дітей жінки, що хворіла на сифіліс. У них зуби матимуть специфічну форму – подібна деформація проявиться навіть через покоління.

Читайте також:  Який сніданок небезпечний для здоров'я

Втім, середньостатистичний стоматолог навряд чи здатний так глибоко зазирнути в минуле. А от зробити висновки про надмірний прийом пацієнтом або його матір’ю антибіотиків – цілком. Є таке поняття – «тетрациклінові зуби». Надмірно коричневі, з сірими прожилками. Це наслідок лікування препаратами тетрациклінового ряду. Їх вплив на організм відбувається завжди в період закладки зубів ще в утробі, або в дитинстві, в період зміни зубів.

До речі

Дивлячись на зуби, можна розповісти не тільки про внутрішні хвороби, а й про те, де людина живе. – За характерними показниками стану порожнини рота пацієнтів я можу визначити, з якого конкретно району області вони до мене приїхали, – каже лікар-стоматолог з Рязані, кандидат медичних наук Олександр Алексєєв. – Вони дивуються: «Доктор, як ви здогадалися?». Елементарно! Надлишок або нестача фтору в питній воді обов’язково позначається на стані зубів, їх кольорі, а вивчити, де якої якості вода, – справа досвіду. Але куди важливіше не вникати в тонкощі «дедуктивного методу», а чітко усвідомити: не варто захоплюватися фторвмісними зубними пастами там, де фтору і так вистачає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ТОП-10 ПРОДУКТІВ, ЯКІ ЗАБАРВЛЮЮТЬ ЗУБИ

СТОМАТОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ КУРЦІВ

НАЛІТ НА ЯЗИЦІ: НОРМА ЧИ ВІДХИЛЕННЯ