За останні кілька десятиліть проблема укусів лісовими кліщами посилилася. Цих неприємних комах сьогодні можна зустріти і в полі, і на березі річки, проте найбільшому ризику піддаються відпочиваючі в лісистій місцевості.

Природним середовищем проживання кліщів є висока і густа трава, листяні дерева і кущі, а оптимальною температурою для активної життєдіяльності є добова температура +10 ° С. Квітень і травень – це пік активності для кліщів, оскільки більш високі літні градуси в поєднанні з низькою вологістю повітря їм вже неприємні.

У період активності кліщів любителям відпочинку на природі рекомендується ретельно стежити за своєю безпекою – віддавати перевагу одягу світлих відтінків, максимально прикриваючому шкірні покриви, а по поверненню додому ретельно оглядати себе, своїх близьких і домашніх тварин на предмет виявлення кліща. Не зайвим буде і використання специфічних репелентів, але це не звільняє вас від необхідності уважно обстежити своє тіло, повернувшись додому.

Якщо ви таки не вбереглися і виявили кліща на своєму тілі, не впадайте в паніку. Не варто ставитися до цієї події зневажливо, але і впадати у відчай не потрібно. За один сезон жертвами лісових кліщів стають десятки тисяч людей, але складні захворювання, як то бореліоз (хвороба Лайма) або енцефаліт, розвиваються далеко не у кожного. Ризик виявитися зараженим знижується, якщо витягти кліща у відносно короткі терміни, витягти його цілком, а не залишити якісь його частинки в тілі.

Якщо у вас є можливість звернутися в медичний заклад або за допомогою до знайомого медику або медичної сестри, зробіть це, але якщо такий можливості немає, поспішіть позбутися “нового вихованця” самостійно. Головною рекомендацією є викручування, а не виривання кліща. Обхопивши його пінцетом, необхідно витягувати його вертикально вгору, здійснюючи при цьому обертальний рух. Якщо ви побоюєтеся проводити подібні маніпуляції з кліщем, вдамося до іншого методу – нехай кліщ самостійно вилізе з ранки, що, для цього капніть на нього соняшникової олії чи спирту. Це послаблює мускулатуру кліща, можна не чекати, поки він відвалиться, а витягнути його все тим же круговим рухом. Після обробіть ранку все тим же спиртовим розчином або йодом.

Не поспішайте позбутися витягнутого кліща. Його необхідно помістити в герметичну посуд, а потім віддати на аналіз або відразу ж, або при виявленні перших симптомів нездужання. Інкубаційний період для бореліозу становить 21 день, а для енфецаліта – 30 днів. Якщо протягом цього часу ви не спостерігаєте ні безсимптомного підвищення температури тіла, ні почервоніння і набряків шкірних покривів, все в порядку. Хорошим знаком є ​​і зникнення слідів укусу на 2-3 день після вилучення кліща.

Якщо ж вам пощастило менше і ви спостерігаєте погіршення здоров’я після укусу кліща, не зволікайте зі зверненням до інфекціоніста. Забір крові на аналіз не має сенсу проводити в перші дні після укусу, це потрібно зробити або через тиждень-другий, або вже при перших симптомах захворювання. Своєчасне звернення до лікаря збільшує шанси на одужання, навіть якщо небезпечний діагноз підтвердиться.

На замітку

Ранні симптоми борріліоза або хвороби Лайма:

 • лихоманка і озноб;
 • головний біль;
 • нудота і блювота;
 • ломота в м’язах;
 • надмірна слабкість і стомлюваність;
 • скутість м’язів шиї;
 • відмінною рисою є мігруюча еритема (проявляється у 60-80% хворих) – червона пляма (найчастіше на місці укусу) з проясненням всередині.

Ранні симптоми енцефаліту:

 • різке підвищення температури до 38-39 ° С;
 • сильний головний біль;
 • нудота, інколи переходить в блювоту;
 • слабкість;
 • порушення сну;
 • гіперемія (переповнювання кров’ю, почервоніння) шкіри обличчя, шиї, верхньої половини тіла.