Майже всіх членистоногих приваблює тепло, вологість, видихання вуглекислого газу і наявність ліпідів на поверхні шкіри.

Бджоли, оси, шершні і вогненні мурахи – комахи, укуси яких найчастіше викликають алергічну реакцію. Найчастіше вони нападають на людину при загрозі гнізда, так як є соціальними тваринами.

Однак часто, оси, бджоли і мурахи впроваджуються в оселі людей, які залучаються продуктами харчування (особливо, солодкими). І при цьому можуть кусати людину. Укол проводиться за допомогою жала, тобто особливого апарату, що знаходиться на задньому кінці тіла цих комах. Укол цей з’єднаний з випусканням в ранку отруйної рідини, що утворюється в особливих залозах.

богомол

Богомол кусається, але не є отруйним

Чим небезпечні укуси комах?

Деякі мурахи дуже агресивні і нападають на сплячих людей (особливо тяжкохворих і грудних дітей), заповзають у вуха, ніс, рот, в рани. Їх болючі укуси можуть викликати алергічну реакцію.

Укуси комарів викликають свербіж, також як і укуси бліх. Паразитування вошей призводить до свербежу, дерматиту та інших патологічних шкірних проявів. Реакція на укуси клопів може проявлятися від сверблячки до анафілаксії. Також людину кусають москіти, ґедзі, мошки і інші двокрилі.

Крім комах, з членистоногих людини можуть кусати багатоніжки, павуки, скорпіони, сольпуги, отруйні кліщі. Укуси кровосисних комах (і кліщів) можуть призвести до зараження трансмісивними хворобами, такими як малярія, лейшманіоз.

Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи

Деякі інші види комах, чиї укуси небезпечні інфекційні захворювання:

 • Воші можуть бути розповсюджувачами епідемій поворотного тифу, що викликається спирохетами.
 • Лейшманіоз, що викликається найпростішими роду Leishmania, переноситься москітами.
 • Сонна хвороба у людей і худоби – група захворювань, які поширені в Африці і відомі як Нагана (nagana); викликаються найпростішими роду Тгурапоѕома, що передаються через укуси мух цеце. В антисанітарних умовах муха може зіграти роль в розповсюдженні кишкових інфекцій людини (такі, як тиф, бактеріальна і амебна дизентерія), в результаті забруднення продуктів харчування.
 • Туляремія може поширюватися через укуси оленячих мух, бубонна чума – блохами, а епідемічний висипний тиф (рикетсіоз) – вошами.
 • Різні комарі сприяють поширенню вірусних захворювань (таких, як кінський енцефаліт, лихоманка денге і жовта лихоманка) серед людей і тварин.
 • Кліщі можуть передавати хворобу Лайма та інші захворювання через свої укуси.

москіти

Стадії зміни реакції на укуси членистоногих
 • 1 стадія – відсутність реакції на укус
 • 2 стадія – поява червоної папули через 24 год після укусу
 • 3 стадія – виникнення пухиря відразу ж після укусу, а потім, через 24 год,— папули
 • 4 стадія – негайне виникнення пухиря без подальшого утворення папули
 • 5 стадія – імунологічна стійкість і відсутність реакції
Реакція на укус буває трьох видів

Звичайна реакція включає в себе область навколо укусу з почервонінням, свербежем і болем. Великі місцеві реакції виникають, коли область пухлини більше 5 см. Системні реакції виникають, коли симптоми ураження спостерігаються в районах тіла, далеких від укусу.

Читайте також:  Чому важливі сушильні камери для обробки деревини?

Симптоми при звичайній реакції включають біль, припухлість і почервоніння навколо місця укусу.

Велика місцева реакція викличе припухлість на великій ділянці шкіри. Наприклад, якщо укус прийшовся в ногу, може опухнути вся нога.

Найбільш гострою реакцією на укус комахи є алергічна (описано нижче). Якщо укус комахи викликав таку реакцію, необхідно негайно викликати лікаря. Симптоми гострої алергічної реакції (анафілактичної реакції) можуть включати один або декілька з перерахованих нижче:

 • Легкі загальні реакції: кропив’янка, свербіж, нездужання, страх.
 • Загальні реакції: до симптомів 1-го типу приєднуються задишка, біль в животі, нудота, запаморочення, блювота.
 • Важка форма загальних реакцій: додатково до попередніх проявів приєднується задуха, дисфагія, хрипота, незв’язність думок, страх.
 • Шок: крім вищевказаних симптомів, ціаноз, падіння артеріального тиску, колапс, дефекація, втрата свідомості.

При одночасному укусі великої кількості комах розвиваються токсичні реакції. Симптоми з’являються через кілька годин у вигляді набряків, головного болю, блювоти, діареї, підвищення температури тіла, судоми, заціпеніння, коми

Способи лікування нормальної і локальної алергічної реакції

 • Очистити уражену ділянку теплою водою з милом для видалення частинок, які містять мікроорганізми, що залишаються деякими комахами (наприклад, комарами). Ці частинки можуть призвести до інфікування ранки, якщо не будуть своєчасно усунені. Утримуйтеся від розчісування, оскільки це може привести до пошкодження шкіри і, як наслідок, до інфікування.
 • Якщо комаха вжалила в руку, необхідно негайно зняти кільця з пальців.
 • Після укусу бджоли, як правило, в шкірі залишається мішечок з отрутою і жало. Необхідно протягом 30 секунд видалити жало, щоб не піддаватися подальшому впливу отрути. Обережно дістаньте мішечок з отрутою і жало нігтем або твердим предметом, наприклад, кредитною карткою. Не стискайте мішечок і не тягніть жало – це призведе до більш інтенсивного виділення отрути в шкіру.
 • Промийте місце укусу водою з милом, потім нанесіть антисептичний засіб.
 • Нанесіть на місце укусу заспокійливу мазь, наприклад, гідрокортизоновий крем, накладіть суху стерильну пов’язку.
 • Якщо виникла припухлість, прикладіть до місця укусу лід або холодний компрес.
 • Кліща потрібно видалити, намагаючись не відірвати занурений в шкіру хоботок. Паразита обережно витягують, злегка розгойдуючи пальцями або пінцетом. Після видалення кліща на шкірі, як правило, залишається характерна ранка, яка може стати «воротами» для інфекції. Її потрібно відразу ж продезінфікувати зеленкою.
Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи

При важкій системній реакції (стиснення в грудях, нудота, виражене занепокоєння, розвиток непритомного стану) може знадобитися ін’єкція епінефрину. Антигістамінні препарати (наприклад, дифенгідрамін, 25-50 мг) вводяться внутрішньом’язово. У разі виникнення бронхоспазму встановлюється внутрішньовенний катетер проводиться інфузійна терапія.

Дякуємо за консультацію лікаря-дерматовенеролога Андрія Порпленко