Швидше за все, нічого. Але іноді у такої температури бувають лякаючі причини, про які треба знати.

Популярні 36,6 °С — це не мірило здоров’я, а просто середнє арифметичне меж нормальної температури. Для дорослої людини нижньою межею норми вважаються 36,1, верхньої-37,2 °С. якщо при вимірюванні під пахвою градусник показує вам число в цих межах, швидше за все, ви в повному порядку. Оральна, ректальна або вушна температура може бути вище.

Тут, правда, є важливий нюанс. Одна справа, якщо температура близько 37 °С є для вас звичною. І зовсім інше, якщо зазвичай у вас 36,6, а в останні кілька днів (а то і тижнів) градусник показує 37 °С і більше.

Температуру, яка трохи вище вашої особистої норми, але недотягує до 37,2 °С і довго не падає, називають субфебрильною. Причини у неї бувають і абсолютно безневинні, і небезпечні. Почнемо з перших.

Коли температура 37 °С безпечна

Градусник може стабільно показати значення трохи вище 37 °C, якщо ви міряєте температуру в наступних ситуаціях:

1. В середині менструального циклу (для жінок)

Підвищення температури на 0,5-1 °С-один з ключових ознак настала овуляції. Це нормально.

2. Відразу після тренування

Фізичне навантаження підсилює кровообіг і призводить до розігріву тіла. Навіть як слід спітнівши і прийнявши душ, остигаємо ми не відразу. Організму потрібно близько години, щоб повернутися до нормальних температурних показників.

3. Після прогулянки в жарку погоду

В цьому випадку ймовірний перегрів. Знову-таки потрібно дати організму час охолонути.

4. Увечері

Температура тіла плаває протягом доби: вона мінімальна з ранку, а приблизно до 18:00 досягає піку, який, як правило, вище ранкового показника на 0,2–0,5 °С.

5. Коли хвилюєтеся, у вас стрес

Через емоційний стан температура теж може підрости. Для цього феномену навіть існує спеціальний термін — психогенна температура. Коли ви заспокоїтеся, вона спаде.

6. Якщо ви почали приймати нові ліки

Деякі препарати на початку прийому можуть викликати незначне підвищення температури. Цей стан називається медикаментозною лихоманкою. Як правило, субфебрильна температура в такому випадку проходить через 7-10 днів або відразу після відміни препарату.

Коли температуру 37 °C треба лікувати

Але, припустимо, ви не нервуєте, не напружуєтеся, не переживаєте овуляцію і вимірюєте температуру виключно вранці. В цьому випадку стабільний розігрів тіла до 37 °С і вище може сигналізувати про приховане захворювання.

Ось найпоширеніші причини, які викликають субфебрильну температуру.

1. Респіраторна інфекція

В більшості випадків симптоми застуди очевидні, але іноді вона може протікати у змащеній формі — без яскраво вираженого нежиттю і хворого горла. Проте організм бореться з вірусами, і субфебрильна температура говорить саме про це. Дана ситуація особливо ймовірна, якщо підвищення температури припало на холодну пору року і простудний сезон.

При застуді температура 37 °С тримається не довше 4-5 днів. Якщо вона у вас вже більше тижня, треба розглядати інші причини.

Що з цим робити. Спробуйте підлікувати застуду: пийте більше рідини, дихайте свіжим повітрям, не перенапружуйтеся.

2. Інфекції сечовивідних шляхів

В цьому випадку буде присутній дискомфорт при сечовипусканні. Іноді він сильно виражений — відчутним печіння і біль, а іноді дає про себе знати ледве — темним кольором сечі і частими позивами в туалет. Прислухайтеся до себе.

Що з цим робити. При наявності найменших підозр якомога швидше зверніться до уролога. Зволікати і чекати, що саме пройде, не можна: подібні інфекції можуть перерости в запалення нирок.

3. Туберкульоз

Це та інфекція, яку на ранньому етапі легко не помітити. Спочатку у туберкульозу практично немає симптомів, крім хіба що слабкості, втоми і тієї самої субфебрильної температури.

Що з цим робити. Для початку вирушайте на флюорографію. Потім проконсультуйтеся з терапевтом. Він або виключить туберкульоз, або направить вас до профільних фахівців.

4. Залізодефіцитна анемія

Недолік заліза в крові, крім інших неприємностей, порушує терморегуляцію. Через це температура тіла може бути підвищеною.

Що з цим робити. Здати аналіз крові на гемоглобін. Якщо виявиться, що у вас дефіцит заліза, треба разом з терапевтом розібратися в причинах анемії і пройти призначене лікарем лікування.

5. Приховані аутоімунні захворювання або розвиваються пухлини

Рак і хронічні аутоімунні захворювання — розсіяний склероз, ревматоїдний артрит, вовчак — нерідко супроводжуються незначним підвищенням температури. При цьому найчастіше присутні додаткові симптоми: млявість, слабкість, незрозумілі болі по всьому тілу, підвищена пітливість, зниження ваги.

Що з цим робити. Якщо субфебрильна температура супроводжується хоча б деякими з перерахованих симптомів, негайно до терапевта! Швидше за все, медик призначить вам аналізи крові і сечі – не тільки загальні, але і біохімічні. Можливо, буде потрібно зробити УЗД внутрішніх органів.

6. Тиреотоксикоз

Це захворювання, при якому щитовидна залоза виробляє більше важливих гормонів, ніж потрібно. Через це може підвищуватися температура тіла. Але, як правило, у тиреотоксикозу є й інші ознаки: прискорене серцебиття, нервозність, припливи пітливість, підвищена стомлюваність, а також зниження ваги.

Що з цим робити. Здати аналіз крові на гормони щитовидної залози і обговорити результати з терапевтом або ендокринологом.

7. Наявність хронічної інфекції

Це може бути що завгодно, навіть карієс! На присутність вірусів і бактерій в організмі імунітет реагує підвищенням температури. Якщо вогнище маленький — незначним.

Що з цим робити. Пройти огляд у основних лікарів: терапевта, лора, хірурга, стоматолога, уролога, гінеколога… Якщо будуть виявлені якісь порушення, обов’язково їх лікувати. Природно, так, як скаже фахівець.

Наукові джерела:

  1. NCBI, source
  2. Healthline, source