Грип при вагітності може погано відбитися на розвитку малюка. Що робити майбутній мамі, якщо вона все-таки заразилася?

Грип називають найпоширенішою вірусною інфекцією в світі. До вірусів грипу легко сприйнятливі люди обох статей, різного віку і національностей. Як відомо, хвороба небезпечна своїми ускладненнями. Серед них – бронхіт, отит, пневмонія, загострення хронічних захворювань, менінгіт, енцефаліт.

Вагітні жінки входять до групи підвищеного ризику зараження, так як в цей період їх імунна система ослаблена. Більшість майбутніх мам уважно ставляться до свого здоров’я. Але, на жаль, від інфікування ніхто не застрахований. Що ж робити вагітній, якщо у неї підвищилася температура, болить голова, почалася ломота в м’язах і з’явилися інші симптоми грипу? Чим це загрожує дитині, і як лікуватися?

Ризики для дитини

Наслідки грипу при вагітності найбільш небезпечні в першому триместрі (до 12-го тижня). В цей час у плода закладаються внутрішні органи і системи. Дитина може постраждати від впливу високої температури тіла у матері, а також у разі інфікування. Це загрожує появою судом, розвитком енцефалопатії, церебрального паралічу або навіть смертю дитини.

Вірус грипу може викликати порушення кровообігу в плаценті. Наслідками цього стають затримка внутрішньоутробного розвитку, маловоддя, передчасні пологи. Якщо результати аналізів та УЗД показують, що мамин грип погано позначився на розвитку дитини, то, найчастіше, вагітність переривають.

На більш пізніх термінах грип менш небезпечний для плоду. Тим не менше, ризик його інфікування є.

Як лікувати грип при вагітності

Займатися самолікуванням грипу в принципі небезпечно, а для вагітної жінки – тим більше. Адже традиційні ліки можуть нашкодити плоду в утробі не менше, аніж сам вірус. Наприклад, аспірин і препарати, які містять його під час вагітності приймати заборонено. Тому, помітивши перші ознаки хвороби, майбутній мамі потрібно викликати терапевта. При необхідності лікар призначить прийом медикаментів. Наприклад, призначить парацетамол для зниження температури, симптоматичні засоби від болю в горлі і нежиті. Кращими помічниками для лікування грипу при вагітності є не ліки, а тепле питво, спокій, чисте прохолодне вологе повітря. На допомогу прийдуть народні та гомеопатичні засоби.

Пийте теплі напої (чай з лимоном і медом, морси), щоб вимити продукти життєдіяльності вірусу грипу з організму. Більше спіть – сон допомагає боротися з хворобою.

При болі в горлі можна полоскати горло відваром ромашки, розчином соди та йоду (1 чайна ложка соди, 3-4 краплі йоду на склянку води). Полегшити дихання допоможуть інгаляції з відваром ромашки, маслом евкаліпта, чайного дерева. Потрібно вибирати трави для полоскань і інгаляцій, порадившись з лікарем. Застосування деяких з них протипоказано при вагітності (наприклад, шавлія може підвищувати тонус матки).

Якщо ускладнень грипу не вдалося уникнути, лікар призначить найбільш безпечні для дитини антибіотики.

Обстеження після перенесеного грипу

Щоб дізнатися, чи не відбилася хвороба матері на розвитку малюка, рекомендується пройти обстеження. Особливо, якщо грип припав на перший триместр вагітності або був ускладненим.

В цьому випадку до 20 тижня вагітності варто зробити «потрійний тест». Це аналізи на гормони ХГЧ, АФП і естріол. За їх результатами можна припустити про можливі пороки у розвитку плоду. Для більшої достовірності тест можна перездавати кілька разів. Якщо він показав можливі відхилення у дитини, потрібно буде пройти додаткове обстеження.

Профілактика грипу під час вагітності

Щоб знизити ймовірність підхопити вірус грипу, майбутній мамі рекомендується уникати багатолюдних місць. Якщо в сезон вам доводиться їздити в транспорті або бувати в інших місцях скупчення людей, не соромтеся надягати захисну маску (її потрібно міняти кілька разів на день). Як альтернатива або доповнення до цього заходу перед виходом на вулицю можна змащувати слизову носа оксоліновою маззю.

До простих правил профілактики зараження відносяться дотримання правил особистої гігієни, регулярні провітрювання приміщення. Як відомо, для зміцнення імунітету потрібні повноцінний відпочинок, здорове харчування, фізичні вправи.

Надійним засобом захисту від грипу вважається вакцинація. Але вагітність – особливий випадок. Думки лікарів з приводу доцільності вакцинації в цей період розділилися. Прихильники вакцинації пояснюють, що неактивний вірус грипу, який міститься у вакцині, абсолютно нешкідливий для дитини. На відміну від живого вірусу, який може «зловити» вагітна жінка. Однак вакцинацію потрібно проводити після 14 тижнів. Якщо потім майбутня мати і захворіє на грип, то він буде протікати в легкій формі.

А ось противники вакцинації під час вагітності вважають, що компоненти вакцини потенційно здатні підвищити ризик захворіти грипом. Найкраще зробити щеплення до планованого зачаття. Однак потрібно врахувати, що термін дії протигрипозних вакцин – максимум до 6 місяців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧОМУ МИ ХВОРІЄМО ПІСЛЯ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ?

ПРОФІЛАКТИКА ГРВІ

АРОМАТЕРАПІЯ ПРИ ГРИПІ І ЗАСТУДІ