Заробити хронічний риніт можна, навіть якщо неправильно сякатися.

Кажуть, якщо нежить лікувати, він проходить за тиждень, а якщо не лікувати, то за сім днів. Зазвичай так і є. Але іноді, навіть незважаючи на лікування, соплі затримуються на тиждень, два, три… а це вже хронічний риніт.

Ось чому так відбувається.

1. Ви вибрали невідповідні препарати

Нежить здається настільки буденним явищем, що так і хочеться зайнятися самолікуванням. Хлюпаючи носом, ви приходите в аптеку і просите фармацевта: «А дайте-но мені якісь краплі від нежитю». І отримуєте препарат, можливо популярний і дієвий, але не відповідний конкретно вам.

Справа в тому, що у нежиті може бути безліч причин, крім застуди. Наприклад:

  • алергія: від популярної сезонної до холодової;
  • надмірно сухе і запорошене повітря в приміщенні, де ви проводите більшу частину дня;
  • гормональні зміни в організмі: вагітність, клімакс, діабет, що розвивається і так далі;
  • навіть крихітний предмет, який випадково потрапив в носові ходи…

Кожна з цих причин вимагає своєї схеми лікування. І ті медикаменти, які допоможуть при одній, виявляться категорично неефективними або навіть погіршать симптоми при іншій. Так, судинозвужувальні краплі не позбавлять вас від нежиттю, викликаного стороннім предметом в носі.

Що з цим робити

Щоб не помилитися і не капати в ніс те, що не підходить у вашій ситуації і не зможе її поліпшити, купуйте лише ті ліки, які випише вам терапевт або лор.

Якщо ви вже користуєтеся якимось медикаментом, скасуйте його і обговоріть можливі альтернативи все з тим же лікарем.

2. Ви зловживаєте судинозвужувальними засобами

Судинозвужувальні краплі і спреї дійсно допомагають швидко зупинити нежить. Але в інструкції до більшості з них не дарма написано: “використовувати не більше 3-5 днів”. Продовжуючи закопувати їх понад обумовленого терміну, ви ризикуєте заробити так званий медикаментозний риніт.

Судинозвужувальні засоби, як ясно з назви, зменшують просвіт кровоносних судин носа. За рахунок цього знімається набряк слизової оболонки, через який ми і відчуваємо закладеність. Звучить надихаючи, але, на жаль, тут є два неприємних моменти.

Судини, по-перше, звикають до ліків і перестають на нього реагувати. А по-друге, відвикають звужуватися самостійно — їм потрібні ліки. Але на них вони вже не реагують. Виходить такий собі замкнене коло: ніс вже не може позбутися від закладеності сам, а судинозвужувальні засоби більше не допомагають.

Прагнучи все-таки зітхнути вільно, ви збільшуєте дозу медикаменту. І на час це дійсно спрацьовує, але потім все повторюється. Дозу доводиться раз по раз збільшувати, і врешті-решт ви вже не можете жити без заповітного флакончика, а нежить перетворюється в постійного супутника.

Що з цим робити

Як можна швидше вирушайте до лора і вирішуйте проблему в тісній співпраці. Швидше за все, вам доведеться скасувати препарат і терпіти закладеність носа, поки судини не відновляться.

3. Ви закапуєте в ніс цибульний сік та інші народні засоби

Цибуля – прекрасний засіб для полегшення симптомів закладеності носа. Експерти, опитані відомим медичним ресурсом WebMD, навіть рекомендують використовувати її в кімнатах, де сплять застуджені малюки. Мовляв, наріжте свіжу соковиту цибулю кільцями, викладіть на тарілочку і поставте її у головах дитячого ліжечка. Сірка, що міститься в цибулі, допоможе нормалізувати відтік слизу, і в результаті немовля зможе вільно зітхнути.

Все добре, крім одного: мова йде про вдихання запаху цибулі, але ні в якому разі не про цибулеві краплі в ніс! Слизова оболонка носоглотки дуже чутлива. Їдкий цибульний сік може її пошкодити або пересушити, позбавивши організм природного захисту від інфекцій. А це означає, що хвороба затягнеться.

Те ж стосується і інших народних рецептів на зразок крапель з лимона, розчину господарського мила і так далі. Використовуючи їх, ви робите впевнений крок до хронічного риніту.

Що з цим робити

Скасувати цибулеві краплі і зайнятися відновленням пошкодженої слизової. Найкраще це робити під керівництвом лора.

Найчастіше відновлення слизової означає лише її зволоження: стежте, щоб повітря було вологим, і кілька разів на день промивайте ніс сольовими розчинами. Їх можна купити в аптеці або приготувати самостійно: в склянку теплої води додайте по 1⁄₄ чайної ложки солі і соди.

4. Ви спите і працюєте в приміщенні зі зниженою вологістю повітря

Щоб ніс (та й весь організм в цілому) функціонував нормально, вологість повітря в квартирі або офісі повинна становити 40-60%. Однак буває, що повітря пересушене. Найчастіше це трапляється взимку через закриті вікна і працюючих опалювальних приладів. Тоді вологість падає до 15-20%.

В таких умовах слизова оболонка носа пересихає, стоншується. І організм або легше чіпляє інфекції (ви не вылезаете з застуд з ринітом в якості одного з ключових симптомів), або запускає процес посиленого виробництва соплів, щоб течею з носа компенсувати недолік зволоження.

Що з цим робити

Почніть зволожувати повітря в приміщенні. Купіть спеціальний прилад або зробіть його самостійно.

Якщо це не ваш варіант, регулярно зволожуйте носові ходи сольовими розчинами. Як їх робити, читайте в попередньому пункті.

5. Ви переносите нежить на ногах

Нежить не той стан, заради якого можна брати лікарняний. Але якщо він супроводжується застудою і загальним погіршенням самопочуття, вкрай бажано знизити активність.

Ідеальний варіант — пару днів провести вдома, під теплою ковдрою, налягаючи на гаряче питво. В цьому випадку всі сили організму будуть спрямовані на боротьбу з інфекцією, а разом із застудою ви позбудетеся і від риніту.

Якщо ж релакс вам тільки сниться, боротьба може затягнутися, а нежить — перейти в хронічну форму.

Що з цим робити

Дозвольте собі відпочити, давши імунній системі можливість впоратися із захворюванням.

6. У вас поліпи або інші ускладнення, про які ви ще не знаєте

Іноді набряк тканин в носі стає звичним. Це трапляється, наприклад, у тих, хто страждає від сезонних алергій або вже багато років переносить застуду на ногах. Набряклі ділянки слизової потихеньку збільшуються. Так в носоглотці з’являються нарости-поліпи.

Поки поліпи маленькі, вони не дають про себе знати. Але рік від року вони ростуть і в якийсь момент починають затримувати слиз в носових проходах. Так виникають симптоми закладеності носа і нежиті, який ніяк не проходить.

Причинами хронічного риніту можуть бути і інші ускладнення. Наприклад, запалення придаткових пазух носа або перенесені травми, які викривляють носові ходи.

Що з цим робити

Будь-який нежить, тривалий довше ніж на 5-7 днів, треба показати лікарю. Фахівець запропонує схему лікування, яка підійде саме вам. Схема може включати в себе фізіопроцедури, лікарські препарати і навіть хірургічне втручання (якщо з’ясується, що причина закладеності носа — великі поліпи або, наприклад, викривлення носової перегородки).

7. Ви неправильно сморкаетесь

Регулярно прочищати ніс — важливий пункт в лікуванні нежиті. Але цим часто нехтують. Хтось соромиться сякатися і делікатно прикладає до носа хустинку. Хтось, навпаки, сякається занадто активно-так, що слиз вилітає мало не з вух.

Обидва варіанти погані. У першому випадку ви збираєте соплі всередині носоглотки, створюючи ідеальне середовище для розмноження бактерій. У другому ризикуєте загнати слиз в гайморові пазухи, що загрожує гайморитом.

Що з цим робити

Сякатися регулярно і правильно. Отак:

  • Зробіть глибокий вдих через рот.
  • Притисніть пальцем одну ніздрю.
  • Різко видихніть через вільну ніздрю.
  • Тепер притисніть пальцями очищену частину носа і повторіть ті ж маніпуляції для другої ніздрі.

Сякайтеся в міру необхідності, але не рідше декількох разів на день. Це не дасть слизу накопичуватися в носі і вбереже вас від ускладнень.