Вікторія Бекхем, Джессіка Альба і Гвінет Пелтроу відмовилися від глютену, кількість відміток #glutenfree в інстаграмі ось-ось сягне 20 мільйонів, а в 2018 році одні тільки жителі США куплять безглютенових продуктів на 6 мільярдів доларів.

А ще 20 років тому багато хто і слова такого не знали. Що ж це – новий ворог для здоров’я? Або світ захопив черговий маркетинговий міф? Давайте розбиратися.

Що таке глютен?

Це білок, який міститься в злакових і продуктах, з них зроблених: хліб, макарони, випічці, пиві, кашах і т. д. Його також можна знайти в приправах, готових соусах, йогуртах і навіть в помаді. Глютен схожий на клей, тому його додають в продукти, щоб поліпшити їх консистенцію і вид. За це властивість його так і називають – клейковина.

Без глютену у багатьох продуктів сильно скоротився термін придатності, булочки не були б такими легкими і ніжними, а ще вся випічка б сильно кришилась. Однак, при всіх своїх плюсах, глютен може «склеювати» і вміст шлунка, ускладнювати його роботу і викликати сильну харчову алергію.

Значить, він все-таки шкідливий?

глютен

Офіційні дослідження поки що не підтвердили його шкоду для людей без алергії. Глютен небезпечний тільки тим, хто страждає на целіакію – непереносимістю клейковини.

Деякі лікарі заявляють, що людський організм недостатньо добре пристосований до перетравлювання зернових, а пшениця, яку ми їмо занадто сильно відрізняється від тієї, що була раніше. Через селекцію концентрація клейковини стала надто великою, і тепер завдає шкоди. Але знову ж таки, поки що у цій позиції немає доказової бази.

А як зрозуміти, що у мене непереносимість?

Целіакія зустрічається у 1% дорослих людей. Вважається, що це генетичне захворювання, таке ж, як непереносимість лактози. Якщо у ваших батьків є целіакія, можливо, вона передалася і вам. У цьому випадку вас можуть мучити хронічні здуття, постійні діареї, блідий стілець з різким запахом та інші розлади травлення. При алергії на глютен можуть з’явитися головні болі, випадання волосся і зниження імунітету.

Головний біль

Симптоматика досить розпливчаста, тому хворий може навіть і не здогадуватися про непереносимість. Але є простий спосіб перевірити себе: відмовтеся від клейковини на кілька днів, а потім поверніть її в раціон.

Якщо глютеновые продукти викличуть проблеми з травленням, зверніться до лікаря, щоб пройти медичний тест на целіакію.

Якщо лікар скаже відмовитися від глютену, чим я буду харчуватися?

В першу чергу, доведеться уважно читати склад продуктів у супермаркеті. Речовина, зазначена на упаковці, як текстурований або гідролізований рослинний білок – це і є клейковина. Ринок безглютенових продуктів сильно виріс за останні роки, тому особливих обмежень ви не відчуєте: можна знайти навіть каші і макарони без глютену.

М’ясо, яйця, рис, боби, горіхи, фрукти, овочі, продукти з натурального молока – все це і багато іншого теж залишиться у вашому меню.