Основна причина піску в нирках – порушення обміну речовин. Збалансоване харчування і здоровий спосіб життя – найкраща профілактика утворення піску і каменів у нирках.

Пісок в нирках і сечокам’яна хвороба

Такого захворювання як «пісок в нирках» в міжнародному реєстрі захворювань (МКБ) не існує. Появи піску в сечовидільній системі свідчить про сечокам’яну хворобу. Це патологія, при якій в органах сечовиділення формуються камені, які перешкоджають нормальній роботі нирок, сечового міхура і сечоводів.

У ряді випадків камені повністю перекривають просвіт сечоводу, тим самим ускладнюючи проходження сечі. Такий стан призводить до небезпечного ускладнення. Можливий розрив внутрішніх органів, бактеріальне зараження органів сечовидільної системи і навіть перитоніт.

Що ж являє собою пісок в нирках? Конкремент (камінь) є щільною структурою, що складається із різних солей і білків. Діаметр каменів становить від 1 мм до декількох сантиметрів. Відмінність каменю від піску полягає в розмірі і обсязі частинок. Пісок являє собою суспензію солей і білків, які ще не встигли оформитися в камінь. Об’єм частинок піску не перевищує 0,9 мм, тому виявити окремі «піщинки» у нирках за допомогою ультразвукової діагностики та інших методів візуалізації практично неможливо. Поява піску в нирках є першою ознакою сечокам’яної хвороби.

Залежно від характеру обмінних порушень, конкременти в нирках можуть бути наступних видів:

 • Оксалатні камені. Оксалати виявляються майже у 80% випадків. Складаються такі камені з кальцієвих солей щавлевої кислоти. Примітно, що оксалатні камені в нирках можуть утворитися при кислій або лужній сечі. Вони досить швидко «ростуть» і призводять до появи сечокам’яної хвороби. Часто оксалатні камені з’являються при захворюваннях печінки, шлунка, кишечника. Прийом великої кількості аскорбінової кислоти може спровокувати появу оксалатних каменів.
 • Уратні камені. В даному випадку конкременти утворюються з солей сечової кислоти. Наприклад, це можуть бути урати амонію або натрію.
 • Фосфатні камені. Фосфати в нирках утворюються з кальцієвих солей фосфорної кислоти.
 • Цистинові камені. В даному випадку камені утворюються при рідкісному спадковому захворюванні, при якому відбувається кристалізація амінокислоти цистину.

Камені в нирках

Пісок в нирках – причини появи

Всупереч поширеній думці, пісок у нирках утворюється не через патології сечовивідних шляхів. Основна причина появи піску і каменів у нирках, порушення обміну речовин. Через порушення обмінних процесів в крові підвищується рівень різних солей, що призводить до формування конкрементів. У випадку, коли концентрація солей стає досить високою, то спочатку утворюються дрібні частинки, а потім і формуються повноцінні камені.

Порушення обмінних процесів, що приводить до формування піску, розвивається при різних несприятливих чинниках, таких як:

 • Спадкова схильність. Особливості метаболічних процесів в організмі часто збігаються з такими у близьких родичів. В зв’язку з цим ймовірність розвитку сечокам’яної хвороби у людей, чиї родичі страждали такою патологією, істотно зростає.
 • Склад споживаної рідини. Встановлено, що ймовірність розвитку сечокам’яної хвороби зростає у людей, що вживають «жорстку» воду. Це вода, в якій міститься підвищена концентрація солей кальцію, магнію і фосфору. Така вода негативно відбивається на стані усієї сечовидільної системи людини.
 • Незбалансоване харчування. Для запобігання появи каменів у нирках важливо дотримуватися збалансованого харчування. Зокрема, необхідно розумно поєднувати м’ясну і рослинну їжу. Якщо в раціоні харчування переважає м’ясна їжа, то відбувається закислення сечі, а при переважанні рослинної їжі – олужнення. Фактор харчування має важливе значення при формуванні піску в сечі у чоловіків, оскільки саме чоловіки споживають надмірну кількість м’яса і м’ясних продуктів.
 • Дисбаланс вітамінів. Нестача або підвищене споживання деяких вітамінів можуть стати причиною утворення піску в нирках.
 • Кліматичні фактори. Дуже жаркий і вологий клімат призводить до змін терморегуляції, затримки мікроелементів у крові і утворення суспензії піску в нирках.
 • Збільшення розмірів паращитовидних залоз. При даній патології збільшується концентрація кальцію в сечі.
 • Патології органів сечовиділення. Сприяють розвитку сечокам’яної хвороби вроджені вади сечостатевих органів, хронічні гломерулонефрити, уретрити та інші хвороби. При таких патологіях відзначається застій сечі, що сприяє збільшенню концентрації солей і формування піску.
 • Прийомі деяких медикаментів. Застосування деяких лікарських засобів може стати причиною появи піску в нирках. Наприклад, до таких ліків відносяться діуретики, стероїдні препарати та інші ліки, що впливають на обмінні процеси і функції сечовидільної системи.

При постановці діагнозу «сечокам’яна хвороба» лікар обов’язково повинен виявити причину розвитку патології, щоб призначити оптимальний варіант лікування, який в першу чергу зводиться до усунення причин і факторів.

Причини піску в нирках

Пісок в нирках – симптоми

Довгий час пісок в нирках не дає про себе знати. Однак, коли пісок починає виходити з нирок, тоді людина починає відчувати хворобливу симптоматику, яку не помітити складно. Коли щільна суспензія починає рухатися з нирок до виходу в сечовипускальний канал, слизова оболонка сечовивідної системи починає дратуватися, що призводить до розвитку запалень.

Існує кілька основних симптомів, які можуть турбувати людину при наявності піску та каменів у нирках, а саме:

 • Труднощі при сечовипусканні. Коли пісок починає рухатися у напрямку до сечівника, то процес сечовипускання стає болючим. У хворого ускладнюється відхід сечі, що не приносить відчуття повного спорожнення. Відзначаються часті позиви до сечовипускання, які не завжди закінчуються відходом сечі.
 • Больові відчуття. Піщинки дратують слизову оболонку сечовидільної системи, тим самим завдаючи біль. Як правило, при таких обставинах хворого турбують болі ріжучого характеру в області попереку. У більшості випадків прояв піску в нирках обмежується лише однією ниркою, тому хворобливі ознаки локалізуються тільки з одного боку. Характер болю при виході піску з нирок буває ниючий, тягнучий або гострий. Біль може поширюватися у верхню частину живота або в область паху. Примітно, що подібні симптоми можуть вказувати і на ниркові кольки.
 • Зміни в сечі. Один з ознак сечокам’яної хвороби – потемніння або помутніння сечі. Відтінок сечі безпосередньо залежить від хімічного складу конкрементів. При наявності піску в нирках в сечі можна помітити і частинки крові. Вони можуть перебувати як у вигляді згустків, так і бути рідкими. При запущених випадках спостерігаються гнійні виділення.
 • Висока температура. У дуже рідкісних випадках (як правило, при вагітності) пісок у нирках дає про себе знати підвищенням температури. Така реакція можлива через розвиток запальних процесів в сечовидільній системі. Іноді пацієнти відзначають появу нудоти і блювоти. Через порушення відходу рідини можливе підвищення тиску і набряклість.

Пісок і камені в нирках

Пісок в нирках – лікування

Лікування піску в нирках передбачає застосування різних терапевтичних методик: дієти, медикаментозного або хірургічного лікування.

 • Дієта. При наявності уратних каменів хворому слід обмежити вживання м’ясних продуктів, какао, бобових, кави, солодощів і солі. Крім того, слід обмежити вживання жирних продуктів, алкоголю, а від прянощів і гострих страв треба відмовитися. Перевагу потрібно віддавати молочним продуктам, овочам і фруктам. При оксалатних каменях із раціону харчування слід виключити щавель, шпинат, здобу, а також міцні чай і каву. При фосфатах хворому не можна молочні продукти, прянощі, гострі страви та алкоголь.
 • Ліки від піску в нирках. Якщо пісок у нирках викликаний інфекцією, то хворому призначаються антибіотики. Для розщеплення і виведення піску призначаються сечогінні препарати (як правило, на рослинній основі). Також призначаються протизапальні препарати для запобігання розвитку уретриту і циститу.
 • Літотрипсія. Це ударно-хвильової метод дроблення каменю і піску в нирках, після чого пісок природним шляхом виводиться з нирок.
 • Хірургія. Якщо пісок встиг оформитись в камені великих розмірів, а консервативна терапія не надає бажаного результату, то хворому показане хірургічне видалення каменів.

Народне лікування піску в нирках

Пісок в нирках – народна медицина

Гарною підмогою в лікуванні піску в нирках і сечокам’яної хвороби стануть народні методи лікування. Зазначимо, що нирки добре реагують на лікування, і вже через декілька днів хворий зауважує поліпшення. У ряді випадків народна медицина дозволяє повністю позбутися від патології. В той же час ви повинні проконсультуватися з лікарем і не займатися самолікуванням. Пам’ятайте, що народні методи лікування виступають додаткової терапевтичної заходом, а не основним лікуванням хвороби.

Примітно, що при різних видах каменів хворим рекомендуються різні рецепти народної медицини. При уратних каменях можна скористатися наступними рецептами:

 • Збір з плодів молодої шипшини, листя суниці, трави петрушки, бруньок берези, насіння льону. Всі інгредієнти беруться в рівних кількостях і подрібнюються в м’ясорубці або кавомолці. Візьміть 2 столові ложки збору і залийте 500 мл окропу. Настоюйте в термосі протягом ночі, після чого приймайте по третині склянки 3 рази на добу протягом місяця.
 • Збір з сухого кореня лепехи, кукурудзяних рилець, курильського чаю і трави споришу. Приготувати збір аналогічно попередньому і приймати по тій же схемі.
 • Збір з кореня свіжої солодки, плодів кропу, трави синьоголовником, плодів раннього ялівцю і трави грициків. Спосіб приготування відвару і схема прийому аналогічні попереднім.
 • Збір з плодів кропу, м’яти, листя брусниці та трави споришу. Спосіб приготування відвару і схема прийому аналогічні попереднім.

При фосфатних і оксалатних каменях переважно застосовувати наступні рецепти народної медицини:

 • Збір з кореня свіжої марени, трави пустирника, буркуну простого, квіток безсмертника. Всі беремо в рівних кількостях, готуємо і їмо аналогічно попереднім рецептами.
 • Збір з листя м’яти, мучниці, квіток волошки, трави грушанки. Спосіб приготування відвару і схема прийому аналогічні попереднім.
 • Збір з плодів кропу, трави м’яти, парила, кореня марени і трави звіробою. Спосіб приготування відвару і схема прийому аналогічні попереднім.
 • Збір з кореня родовика, трави молодий грушанки, листя мучниці, квіток волошки і безсмертника. Спосіб приготування відвару і схема прийому аналогічні попереднім.

Пісок в нирках – профілактика

Для запобігання появі кристалів в нирках потрібно привести обмін речовин хворого в порядок. Для цього потрібно з’ясувати причину порушення обмінних процесів і по можливості усунути її.

Для профілактики появи піску в нирках і рецидивів сечокам’яної хвороби потрібно дотримувати наступні рекомендації:

 • Збалансоване харчування. Кількість споживаної рідини потрібно збільшити до 1-1,5 літрів. Обмежте споживання солі і регулярно додавайте в раціон харчування рослинну їжу.
 • Виключіть вживання алкогольних напоїв.
 • Приймайте вітаміни (тільки за призначенням лікаря!) для корекції обмінних процесів в організмі.
 • Регулярно здавайте сечу на аналізи.

Джерело: Likar.info