Нічне нетримання сечі – найпоширеніша форма енурезу. Найчастіше від неможливості тримати сечовий міхур під контролем страждають діти (94,5%). З віком захворювання поступово проходить: серед підлітків носіями нічного нетримання є 4,5%, а серед дорослого населення – 1%.

Єдиної причини нічного нетримання сечі не існує, проте хворобу провокують сильні стреси, інфекції та запальні захворювання нирок, жовчного міхура, сечоводу, статевих органів, анатомічні аномалії сечовивідних шляхів, ендокринні захворювання, епілепсія, недотримання режиму дня.

Якщо нічний енурез постійно докучає хворому, говорять про нетримання сечі первинного типу. У цьому випадку людина майже завжди прокидається в мокрій постелі. У випадку, коли мимовільне сечовипускання повторюється після тривалої перерви, енурез називають вторинним.

Нічне нетримання сечі у дітей

Мимовільне нічне сечовипускання найчастіше зустрічається у дітей від 5 до 12 років, які володіють підвищеною тривожністю, або виявилися в стресовій ситуації (сварки з батьками або однолітками, проблеми в школі, раптовий переляк, переїзд та інш.)

До 5 років діагноз «енурез» не ставлять, оскільки при відсутності патологій до цього віку контролювати нічне сечовипускання можуть 80% дітей. З віком тонус сечового міхура підвищується, а робота сфінктерів, що закривають вихід з міхура, налагоджується.

Нічний енурез

Нічне нетримання сечі у дорослих

Хоча у дорослих нічний енурез зустрічається значно рідше, його частота може зростати після досягнення 45 років. Це пов’язано зі зниженням еластичності стінок сечового міхура, зменшенням його місткості, слабкістю м’язів черевного преса, частими стресами, інфекціями і запаленнями сечостатевої системи, цукровий діабет, гормональними змінами. У чоловіків мимовільне сечовипускання під час сну може виявитися ознакою аденоми або пухлин передміхурової залози.

Діагностика та лікування нічного енурезу

Якщо у дитини або дорослого з’явилися симптоми нічного енурезу, йому необхідно буде пройти повний клінічний огляд у педіатра або терапевта, здати аналізи крові і сечі. При виявленні симптомів захворювань сечостатевої системи, проводиться УЗД нирок і сечового міхура. У разі патології подальшим лікуванням займається нефрологи або уролог.

Хвороби сечостатевої системи
 
Якщо ж сечостатева система в порядку, хворому необхідно проконсультуватися з неврологом і ендокринологом. При відсутності будь-яких фізіологічних порушень для лікування нічного нетримання сечі призначають психотерапевтичну корекцію.

Крім медикаментозного лікування, що призначається лікарем, при нічному нетриманні рекомендується максимально обмежувати питво перед сном, уникати перевтоми і стресових ситуацій, не переохолоджуватися, їсти менше продуктів, що стимулюють сечовипускання, спати на жорсткому матраці, підкладаючи під коліна валик.

Необхідно пам’ятати, що нічний енурез – сильне психологічне випробування для дітей, підлітків і дорослих. Саме тому головним чинником успішного лікування є позитивна стимуляція і подолання комплексів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
БОЛІ ПРИ СЕЧУВИПУСКАННІ – ПРАВИЛЬНИЙ АЛГОРИТМ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ

ТОП 10 ФАКТІВ ПРО СЕЧОВИДІЛЬНУ СИСТЕМУ

ГОСТРИЙ ПІЄЛОНЕФРИТ