Коли потрібна літотрипсія? Цей метод дроблення каменів у нирках широко застосовується для лікування сечокам’яної хвороби.

Що таке літотрипсія?

Літотрипсія – це метод дроблення каменів у сечовому міхурі, сечоводах і нирках. Розрізняють контактну та безконтактну літотрипсію. Перша здійснюється за допомогою спеціального ендоскопа, який вводиться в нирку через сечовипускальний канал і сечоводи. Безконтактна літотрипсія проводиться без розрізів на шкірі і ендоскопічного обладнання. На сьогоднішній день широко застосовується дистанційна (безконтактна) літотрипсія, за винятком тих випадків, коли є протипоказання. Контактний метод дроблення каменів в основному застосовується для роздрібнення конкрементів у сечоводі і сечовому міхурі. В даному випадку цей метод більш ефективний.

За типом генерації ударних хвиль виділяють електромагнітну, п’єзоелектричну і електрогідравлічну літотрипсії. Однак який би вид літотрипсії не застосовувався, їх дія спрямована на руйнування каменю до такого стану, щоб вони вийшли самостійно.

Переваги літотрипсії

Основною перевагою літотрипсії є той факт, що цей метод відрізняється безпекою і викликає меншу кількість ускладнень. На відміну від оперативного втручання з видалення каменів, період больових відчуттів після процедури триває значно менше. Після літотрипсії організм відновлюється швидше, а вартість процедури нижча, ніж стандартне хірургічне втручання.

Якщо раніше апарати літотриптори були досить громіздкими і малоефективними, то за останні два десятиліття відбувся суттєвий прорив. Сьогодні літотриптори – це високоефективні відносно невеликі апарати, які представляють собою стіл (для укладки пацієнта), апарат для УЗД для визначення розміру та локалізації каменя, а також подушки з наповненою водою, за допомогою якої надсилаються ударні хвилі, що руйнують камені.

Показання до літотрипсії

Літотрипсія може бути показана в разі, коли розміри конкрементів перевищують діаметр уретри і сечоводів, тобто коли камінь не може вийти самостійно. Зазвичай, літотрипсію застосовують при діаметрі конкрементів від 0,5 до 2,5 см. Також даний метод дроблення каменів показаний при певних хімічних складах конкрементів.

Як проходить процедура?

Пацієнт знімає з себе весь верхній одяг і його укладають на стіл. До проведення процедури хворому вводяться заспокійливі і знеболюючі засоби. За допомогою апарату УЗД визначається рівень стояння конкременту, після чого пацієнта укладають таким чином, щоб забезпечити пряму дію хвиль на камінь. Подушка з водою підводиться на проекцію каменю, після чого апарат створює ударні хвилі. Під час дроблення конкремент знаходиться під моніторингом УЗД апарату, і лікар бачить, як від каменя поступово відколюються фрагменти, і формується своєрідна кам’яна доріжка. Як тільки діаметр уламків сягає розмірів, що дозволяє їм вийти природним шляхом, процедуру літотрипсії відразу припиняють.

Для того щоб дрібні фрагменти конкрементів не закупорили сечовід, хворому призначається спеціальна терапія з якнайшвидшої евакуації роздроблених каменів. Для цього призначаються спазмолітики, антибіотики (для профілактики пієлонефриту), нестероїдні протизапальні препарати (для знеболення та зняття можливого запалення), а також ниркові і сечогінні трави для збільшення діурезу.

Після завершення літотрипсії хворий повинен перебувати під наглядом лікаря. Якщо стан пацієнта стабільний, то його можна відпустити додому з вимогою неухильно дотримуватися лікарських рекомендацій. Протягом реабілітаційного періоду пацієнт повинен перебувати на зв’язку з лікарем, і при виникненні будь-яких складнощів – негайно повідомлювати його.

Які протипоказання для літотрипсії?

Літотрипсію не рекомендують проводити при наступних обставинах:

  • наявність кораловидних каменів в нирках;
  • аневризма аорти;
  • вагітність;
  • наявність новоутворень;
  • наявність великих кіст нирок;
  • порушення згортання крові;
  • при наявності штучного водія ритму серця;
  • аномалії кісток;
  • гострі інфекційні захворювання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КАМЕНІ В НИРКАХ І СЕЧОВОДІ

ДІЄТА ПРИ СЕЧОКАМ’ЯНІЙ ХВОРОБІ

ХРОНІЧНИЙ УРЕТРОПРОСТАТИТ