Ведете себе як лицар і носите жінку на руках? Під цим може ховатися ваше непереборне бажання домінувати. Що ж таке сексизм? Як він проявляється і про що говорить чоловічий «мачизм»?

Сексизм: норма чи психічне відхилення?

Під сексизмом розуміють упереджене ставлення до людини за статевою або гендерною ознакою. Це ідеологія, яка підтримує патріархат і пригнічення жінки. Так було прийнято протягом століть: чоловік завжди був мисливцем, добувачем, воїном… Він сильніший, а значить і прав у нього більше. Сексизм поділяє людей на чоловіків і жінок, протиставляючи їх одне одному. Дана ідея виправдує панування чоловіків і підпорядкування їм жінок.

В даний час сексизм як патріархат досить широко поширений по всьому світу. Навіть у найбільш вільних і толерантних країнах він проявляється в різних сферах соціального життя, зокрема, в сім’ї, охороні здоров’я, освіті, релігії, політиці, засобах масової інформації і навіть мистецтві.

Примітно, що нещодавно психологи з Університету Індіани прийшли до висновку, що сексизм може бути ознакою психічного відхилення чоловіка. Вчені провели 80 досліджень, в яких прийняло участь близько 20 тисяч осіб. Дана робота була присвячена зв’язкам між психічним здоров’ям чоловіка і його поведінкою. В першу чергу мова йде про такі його ознаки як бажання завжди бути першим, схильність до ризику, бажання домінувати, жорстокість, емоційна нестриманість, жадоба влади над жінками, гомофобія та інші.

В ході досліджень американським вченим вдалося з’ясувати, що чим сильніше чоловік прагне бути справжнім «мачо», тим більші у нього проблеми з психікою. Дане твердження найбільш вірно у випадку, коли чоловік тільки через свою статеву приналежність вважає себе вищою істотою. Найчастіше за такою поведінкою ховається депресія, однак такі чоловіки, як правило, не схильні звертатися за кваліфікованою допомогою.

Читайте також:  Що таке психологічний вік та як його визначити

Рівність між жінками та чоловіками

Доброзичливий сексизм

Серед інших проявів сексизму, прийнято виділяти і доброзичливий сексизм. Як показують дослідження, у більшості людей (не тільки у чоловіків, але і у жінок) до жінок ставлення двоїсте. Воно складається з негативних (іноді ворожих), так і позитивних оцінок. Це так званий амбівалентний сексизм, складовими якого є ворожий і доброзичливий сексизм.

Так, якщо для ворожого сексизму характерні твердження про меншовартість і неповноцінність жінок, то з доброзичливим сексизмом справи йдуть інакше.

При доброзичливому сексизмі жінку ідеалізують, представляють її турботливою, ніжною, тендітною і ніжною. Іншими словами, при доброзичливому сексизмі жінка представляється створінням, яке потребує чоловічого захисту. При цьому слід розуміти, що не тільки ворожий, але і доброзичливий сексизм виправдовує чоловіче панування з тією лише різницею, що при ворожому сексизмі чоловіче домінування виглядає брутальним.

Примітно, що доброзичливий сексизм багато жінок сприймають як щось прийнятне й навіть привабливим. Часто така поведінка чоловіка навіть не сприймається за сексизм. У той же час така ідеологія виключає жінку з публічної сфери і не підпускає її до позицій в суспільстві, де, як правило, домінують чоловіки.

Суфражистки

Кілька слів про неосексизм

В даний час у багатьох прогресивних суспільствах сексистські ідеології часто приймають більш приховані і складно помітні форми. Для вивчення таких явищ вчені навіть ввели в ужиток таке поняття як «сучасний сексизм» і «неосексизм».

Такий прихований сексизм, як правило, виражається в запереченні існування самого сексизму та негативних реакціях на вимоги людей у захист жінок від дискримінаційних явищ. Для такого сучасного сексизму характерні такі твердження як, наприклад, «У сучасному суспільстві жінка не піддається дискримінації»; «В питанні рівності статей жінки пред’являють непомірні вимоги»; «останнім часом жінки отримали від держави занадто багато прав». Примітно, що люди, які говорять такі речі, можуть вважати себе прихильниками гендерної рівності і навіть виступати проти сексизму як такого.

Читайте також:  Що таке психологічний вік та як його визначити

За нечисленним даними психологічних досліджень, люди, які виявляють прихований сексизм, мають схильність перебільшувати доступність для жінок традиційно чоловічих професій, а також засуджують позитивну дискримінацію. Крім того, такі люди набагато гірше розпізнають сексуальні домагання і часто використовують сексистські висловлювання в розмовах.

Прихований сексизм та його прояви

Прояви сексизму, які ви не помічаєте

Продовжуючи тему сучасного (багато в чому прихованого) сексизму, то пропонуємо вам ознайомитися з деякими проявами сексизму, про які ви могли і не підозрювати:

  • Гумор. Якщо ви почули непристойний жартик від брутального чоловіка, то це, як правило, приймається за норму, і в цьому немає нічого «такого». А якщо такі жарти ви почуєте від дівчини?! Швидше за все, ви смутитесь, навіть якщо зовні і не проявите подиву.
  • Сексуальне життя. Ось, якщо чоловік має зв’язок з кількома жінками, то це сприймається нормально. Однак, якщо таке сексуальна життя у жінки, то часто її за це засуджують і ображають. Те ж саме стосується і романів на роботі і курортах. Для чоловіка це здається нормальним явищем, а от для жінки – ні. При цьому чіткого пояснення, чому чоловікам можна, а жінкам не можна, не існує.
  • «Ти все ще не одружені?!» За великим рахунком, це не ваша справа, що жінці 35-40, і вона все ще не заміжня. На це можуть бути сотні різних причин, у тому числі й медичних. Приховане засудження і здивування цим фактом є класичним проявом сексизму, якого ми просто не помічаємо. Сексисткі прояви в цьому питанні нерідко звернені і до чоловіків. Якщо чоловікові за 40, і він не завів сім’ї, то у багатьох може виникнути питання, а не гей він?
  • «Як для жінки, ти чудово з усім впораєшся…» Жінки, які досягли в житті успіху (наприклад, у спорті, бізнесі, науці…), часто чують подібні фрази в свою адресу. Вимовляючи такі слова, чоловік з одного боку начебто і визнає успіх жінки, але в той же час – знецінює його. Ми дор досі не можемо примиритися з ідеєю, що жінки, як і чоловіки, можуть відмінно водити автомобіль, керувати компанією і навіть розбиратися в техніці.
  • М’який сексизм. Ви проявили бажання допомогти жінці прибратись в офісі після корпоративу? З одного боку, це може здаватися похвальним жестом, але тут криється прихований сексизм. Природно, будь-який чоловік буде радий допомоги в такій справі, але у випадках, коли в такій ситуації чоловік проявляється бажання допомогти жінці, то це є прояв доброзичливого сексизму.
  • «Усміхнись». Коли чоловік говорить жінці, щоб вона посміхнулася, то навряд чи він дійсно хоче бачити її посмішку. Тут приховано бажання чоловіка продемонструвати свою силу і перевагу.
  • «У тебе класні…». Дослідження показують, що понад 85% американок піддається насильству. При цьому під насильством слід розуміти і слова, сказані услід жінці. Коли ви відзначаєте якусь частину жіночого тіла, то таким чином перетворюєте жінку в неживий предмет.
Читайте також:  Що таке психологічний вік та як його визначити

Оскільки під сексизмом ховаються інші проблеми, і, як правило, в такому випадку люди рідко звертаються за допомогою до психологів, то вирішити цю проблему дуже складно. Жінки і чоловіки, що піддаються сексистським нападкам, не повинні впадати у відчай, а за можливості вести роз’яснювальні бесіди або просто не спілкуватися з людьми, які їм неприємні.