Ведете себе як лицар і носите жінку на руках? Під цим може ховатися ваше непереборне бажання домінувати. Що ж таке сексизм? Як він проявляється і про що говорить чоловічий «мачизм»?

Сексизм: норма чи психічне відхилення?

Під сексизмом розуміють упереджене ставлення до людини за статевою або гендерною ознакою. Це ідеологія, яка підтримує патріархат і пригнічення жінки. Так було прийнято протягом століть: чоловік завжди був мисливцем, добувачем, воїном… Він сильніший, а значить і прав у нього більше. Сексизм поділяє людей на чоловіків і жінок, протиставляючи їх одне одному. Дана ідея виправдує панування чоловіків і підпорядкування їм жінок.

В даний час сексизм як патріархат досить широко поширений по всьому світу. Навіть у найбільш вільних і толерантних країнах він проявляється в різних сферах соціального життя, зокрема, в сім’ї, охороні здоров’я, освіті, релігії, політиці, засобах масової інформації і навіть мистецтві.

Примітно, що нещодавно психологи з Університету Індіани прийшли до висновку, що сексизм може бути ознакою психічного відхилення чоловіка. Вчені провели 80 досліджень, в яких прийняло участь близько 20 тисяч осіб. Дана робота була присвячена зв’язкам між психічним здоров’ям чоловіка і його поведінкою. В першу чергу мова йде про такі його ознаки як бажання завжди бути першим, схильність до ризику, бажання домінувати, жорстокість, емоційна нестриманість, жадоба влади над жінками, гомофобія та інші.

В ході досліджень американським вченим вдалося з’ясувати, що чим сильніше чоловік прагне бути справжнім «мачо», тим більші у нього проблеми з психікою. Дане твердження найбільш вірно у випадку, коли чоловік тільки через свою статеву приналежність вважає себе вищою істотою. Найчастіше за такою поведінкою ховається депресія, однак такі чоловіки, як правило, не схильні звертатися за кваліфікованою допомогою.

Рівність між жінками та чоловіками

Доброзичливий сексизм

Серед інших проявів сексизму, прийнято виділяти і доброзичливий сексизм. Як показують дослідження, у більшості людей (не тільки у чоловіків, але і у жінок) до жінок ставлення двоїсте. Воно складається з негативних (іноді ворожих), так і позитивних оцінок. Це так званий амбівалентний сексизм, складовими якого є ворожий і доброзичливий сексизм.

Так, якщо для ворожого сексизму характерні твердження про меншовартість і неповноцінність жінок, то з доброзичливим сексизмом справи йдуть інакше.

При доброзичливому сексизмі жінку ідеалізують, представляють її турботливою, ніжною, тендітною і ніжною. Іншими словами, при доброзичливому сексизмі жінка представляється створінням, яке потребує чоловічого захисту. При цьому слід розуміти, що не тільки ворожий, але і доброзичливий сексизм виправдовує чоловіче панування з тією лише різницею, що при ворожому сексизмі чоловіче домінування виглядає брутальним.

Примітно, що доброзичливий сексизм багато жінок сприймають як щось прийнятне й навіть привабливим. Часто така поведінка чоловіка навіть не сприймається за сексизм. У той же час така ідеологія виключає жінку з публічної сфери і не підпускає її до позицій в суспільстві, де, як правило, домінують чоловіки.

Суфражистки

Кілька слів про неосексизм

В даний час у багатьох прогресивних суспільствах сексистські ідеології часто приймають більш приховані і складно помітні форми. Для вивчення таких явищ вчені навіть ввели в ужиток таке поняття як «сучасний сексизм» і «неосексизм».

Такий прихований сексизм, як правило, виражається в запереченні існування самого сексизму та негативних реакціях на вимоги людей у захист жінок від дискримінаційних явищ. Для такого сучасного сексизму характерні такі твердження як, наприклад, «У сучасному суспільстві жінка не піддається дискримінації»; «В питанні рівності статей жінки пред’являють непомірні вимоги»; «останнім часом жінки отримали від держави занадто багато прав». Примітно, що люди, які говорять такі речі, можуть вважати себе прихильниками гендерної рівності і навіть виступати проти сексизму як такого.

За нечисленним даними психологічних досліджень, люди, які виявляють прихований сексизм, мають схильність перебільшувати доступність для жінок традиційно чоловічих професій, а також засуджують позитивну дискримінацію. Крім того, такі люди набагато гірше розпізнають сексуальні домагання і часто використовують сексистські висловлювання в розмовах.

Прихований сексизм та його прояви

Прояви сексизму, які ви не помічаєте

Продовжуючи тему сучасного (багато в чому прихованого) сексизму, то пропонуємо вам ознайомитися з деякими проявами сексизму, про які ви могли і не підозрювати:

  • Гумор. Якщо ви почули непристойний жартик від брутального чоловіка, то це, як правило, приймається за норму, і в цьому немає нічого «такого». А якщо такі жарти ви почуєте від дівчини?! Швидше за все, ви смутитесь, навіть якщо зовні і не проявите подиву.
  • Сексуальне життя. Ось, якщо чоловік має зв’язок з кількома жінками, то це сприймається нормально. Однак, якщо таке сексуальна життя у жінки, то часто її за це засуджують і ображають. Те ж саме стосується і романів на роботі і курортах. Для чоловіка це здається нормальним явищем, а от для жінки – ні. При цьому чіткого пояснення, чому чоловікам можна, а жінкам не можна, не існує.
  • «Ти все ще не одружені?!» За великим рахунком, це не ваша справа, що жінці 35-40, і вона все ще не заміжня. На це можуть бути сотні різних причин, у тому числі й медичних. Приховане засудження і здивування цим фактом є класичним проявом сексизму, якого ми просто не помічаємо. Сексисткі прояви в цьому питанні нерідко звернені і до чоловіків. Якщо чоловікові за 40, і він не завів сім’ї, то у багатьох може виникнути питання, а не гей він?
  • «Як для жінки, ти чудово з усім впораєшся…» Жінки, які досягли в житті успіху (наприклад, у спорті, бізнесі, науці…), часто чують подібні фрази в свою адресу. Вимовляючи такі слова, чоловік з одного боку начебто і визнає успіх жінки, але в той же час – знецінює його. Ми дор досі не можемо примиритися з ідеєю, що жінки, як і чоловіки, можуть відмінно водити автомобіль, керувати компанією і навіть розбиратися в техніці.
  • М’який сексизм. Ви проявили бажання допомогти жінці прибратись в офісі після корпоративу? З одного боку, це може здаватися похвальним жестом, але тут криється прихований сексизм. Природно, будь-який чоловік буде радий допомоги в такій справі, але у випадках, коли в такій ситуації чоловік проявляється бажання допомогти жінці, то це є прояв доброзичливого сексизму.
  • «Усміхнись». Коли чоловік говорить жінці, щоб вона посміхнулася, то навряд чи він дійсно хоче бачити її посмішку. Тут приховано бажання чоловіка продемонструвати свою силу і перевагу.
  • «У тебе класні…». Дослідження показують, що понад 85% американок піддається насильству. При цьому під насильством слід розуміти і слова, сказані услід жінці. Коли ви відзначаєте якусь частину жіночого тіла, то таким чином перетворюєте жінку в неживий предмет.

Оскільки під сексизмом ховаються інші проблеми, і, як правило, в такому випадку люди рідко звертаються за допомогою до психологів, то вирішити цю проблему дуже складно. Жінки і чоловіки, що піддаються сексистським нападкам, не повинні впадати у відчай, а за можливості вести роз’яснювальні бесіди або просто не спілкуватися з людьми, які їм неприємні.