Засмага фактично завдає величезної шкоди на клітинному рівні, але як вони це робить? Чому сонце пошкоджує шкіру? Не вважається сонячне світло корисним? Щоб дізнатися більше, читайте далі! Ми зібрали для вас поради для літа, що минає, які допоможуть уникнути сонячних опіків і зрозуміти, як сонце впливає на нашу шкіру.

Як сонячне світло взаємодіє з шкірою?

Сонячне світло – це більше, ніж просто спосіб природи розбудити вас вранці. Сонячне світло – фактично форма електромагнітного випромінювання, поряд з радіохвилями, мікрохвилями і радіоактивними хвилями, знайденими в таких місцях, як Чорнобиль. До того часу, коли сонячне світло досягне вас на Землі після подорожі через космос, його випромінювання відбувається в двох варіантах залежно від довжини хвилі: Ультрафіолет A (UVA) і Ультрафіолет B (UVB).

У невеликих дозах сонячне світло корисне. Це дозволяє вашому організму створювати потрібний вітамін D і, наприклад, налаштовує ваше тіло на нормальні циркадні ритми (24-годинний цикл сну / неспання). Але, як і все інше, надто багато хорошого може нашкодити вам. Більшість сонячних променів складається з UVA-випромінювання, яке має трохи менше енергії, ніж більш руйнівні промені UVB.

Промені UVA менш схильні давати вам сонячний опік, але вони можуть проникати глибше в шкіру і наносити більше кумулятивної шкоди з плином часу у вигляді провисання, старіючої шкіри. Промені UVB, з іншого боку, містять більше енергії, яка може завдати шкоди вашій шкірі негайно.

Як сонячне світло пошкоджує шкіру?

Ультрафіолетове випромінювання в основному пошкоджує шкіру, передаючи енергію молекулам вашої шкіри, таких як ДНК, жир, білки і так далі. Ці молекули, які вже знаходяться в правильному розташуванні, поглинають цю енергію. Якщо молекули поглинають достатньо енергії, зв’язки, що утримують їх разом, можуть зламатися, повністю сформувавши нову форму.

Ультрафіолетове пошкодження ДНК є особливою проблемою. ДНК – величезна молекула та насправді досить тендітна. Коли молекула ДНК присутня в клітці, вона нагадує спіраль: вона має дві нитки, причому кожне пасмо щільно пов’язане з відповідними молекулами на протилежній стороні, зване підставою.

Існує чотири різних основи – аденін, гуанін, цитозин і тимін. Тимін і цитозин, коли вони зустрічаються поруч один з одним, особливо сприйнятливі до утворення димерів. Коли сонячне світло потрапляє в ці ділянки, тимін і цитозин будуть «відпускати» іншу сторону ланцюга і утворювати зв’язку один з одним. Раптово код ДНК порушується, і якщо ця ділянка ДНК кодує певний білок, він більше не буде синтезувати повноцінний і правильний білок.

Доброю новиною є те, що в кожній клітині є своя невеличка “армія” авто-коректованих молекул, які можуть входити і фіксувати розбиту секцію ДНК. Погана новина полягає в тому, що коли ваша шкіра знаходиться на пекучому сонці, цей процес руйнування відбувається в грандіозному масштабі, і іноді функція автоматичного виправлення не може йти в ногу з ушкодженням.

Якщо клітина стає занадто пошкодженою, вона також має свою функцію автоматичного видалення: вона пройде процес, званий апоптозом, і по суті вчинить самогубство. Це здається суворим, але без нього занадто багато пошкоджених клітин можуть накопичуватися, і незабаром ваша шкіра не буде функціонувати взагалі, як передбачалося спочатку природою.

Як ваше тіло реагує на пошкоджену шкіру?

Як швидко шкіра обгорає на сонці? Ви коли-небудь помічали, як сонячні опіки займають по кілька годин, щоб сформуватися після того, як ви були на сонці? Це тому, що процес апоптозу займає небагато часу. Якщо ви накопичили занадто багато УФ-пошкоджень, ваша шкіра буде заповнена мертвими клітинами шкіри. Це створює імунну реакцію, яка також займає деякий час, щоб запуститися.

Білі клітини (лейкоцити) крові проникають у шкіру, де мертві клітини шкіри вже знаходяться врозкид. Вони циркулюють і поглинають мертві клітини, очищаючи область пошкодження. Щоб допомогти ще більшій кількості білих кров’яних тілець потрапити в цей район, ваші капіляри роздуваються, і кров по них тече, викликаючи появу червоної, опухлої і болючої шкіри.

Після того, як мертві клітини будуть видалені, процес припиняється, і ваша шкіра повертається до норми, хоча вона почне виробляти більше меланіну, свого роду натурального сонцезахисного крему, який змушує вашу засмаглу шкіру захищатися від сонячних опіків.

Сонячні опіки трапляються лише тоді, коли ваші клітини серйозно пошкоджені ультрафіолетовим випромінюванням, і з кожним пошкоджуючою подією є невеликий шанс, що це буде той, який може привести до раку. Доброю новиною є те, що існує безліч способів запобігти появі сонячних опіків і пошкодження ДНК, яке приходить з ними. Кращий спосіб запобігти появі сонячних опіків – це захистити шкіру. Широкополі капелюхи, сонцезахисні окуляри та сорочки з довгими рукавами і штани – кращий спосіб уникнути пошкодження сонцем.

Ви не можете залишатися повністю поза сонячного світла в 100% випадків, і саме тут приходить сонцезахисний крем. Використовуйте сонцезахисний крем з SPF не менше 15, який буде захищати як від UVA і UVB-променів. Чим вище SPF, тим краще. Переконайтеся, що ви наносите сонцезахисний крем не менш ніж за 30 хвилин до того, як ви вийдете назовні – таким чином, він повністю забезпечить захистом вашу шкіру і ще краще захистить вас.

Нарешті, переконайтеся, що ви повторно застосовувати сонцезахисний крем кожні дві години. Двадцять відсотків людей можуть отримати рак шкіри в якийсь момент свого життя, але це не обов’язково має бути так. Поки ми вживаємо заходи, ми можемо залишатися здоровими і навіть уникати цих набридливих сонячних опіків.