Збільшення і ущільнення лімфовузлів найчастіше свідчить про наявність в організмі якого-небудь захворювання. У більшості випадків це запальні процеси, які вимагають негайного лікування. Щоб з’ясувати причину збільшення лімфатичних вузлів, слід звернутися за консультацією до фахівця. 

Лімфовузли – це своєрідний бар’єр, який затримує і вбиває небезпечні бактерії і віруси, що потрапляють в наш організм. В особливих випадках кількість чужорідних організмів в крові значно зростає, і наявних білих кров’яних тілець (лімфоцитів) стає не достатньою, щоб впоратися з атакою. У такій ситуації лімфоцити починають посилено розмножуватися, а лімфовузли збільшуються в розмірах і болять. Так як кожна група лімфовузлів відповідає за певні органи або групи органів, то в більшості випадків запалюються вузли, розташовані недалеко від первісного осередку інфекції.
 
Гостре запалення лімфатичних вузлів
 
Якщо лімфатичні вузли сильно збільшилися в розмірах, почервоніли і болять, у пацієнта спостерігається підвищення температури тіла, слабкість, головний біль та інші симптоми загального нездужання, можна говорити про гострий запальний процес. Гостре запалення буває трьох видів: катаральне, геморагічне (з домішкою крові) і гнійне. При своєчасному зверненні до лікаря, впоратися з хворобою нескладно. Якщо стан запущений, то часто гостре запалення переходить в хронічну форму.
 
Хронічне запалення лімфовузлів
 
У цьому випадку лімфовузли збільшуються в розмірах незначно, не болять, не червоніють, температура тіла не підвищується. Такий стан також може бути пов’язаний з яким-небудь перенесеним раніше або уповільненим хронічним простудним захворюванням і свідчить про те, що даний лімфовузол функціонує більш активно, ніж інші. Через деякий час, лімфовузли повертаються до свого нормального розміру.
 
Залежно від ступеня поширення запального процесу, лімфовузли можуть збільшуватися локально (одна група лімфовузлів) або генералізовано (уражаються кілька груп лімфатичних вузлів).
 
Причини запалення лімфовузлів
 
1. Наявність генералізованої (загальною) інфекції в організмі. Може бути результатом впровадження в організм вірусів, бактерій, грибів та інших організмів, які знижують загальний імунітет. Найбільш частою причиною бактеріальної інфекції є туберкульоз, тиф, запальні процеси у верхніх шарах епідермісу, фурункульоз; вірусної інфекції – інфекційний мононуклеоз, вітрянка, цитомегаловірус, СНІД. Генералізоване запалення виникає спочатку в одному лімфовузлі, а потім поширюється на весь організм.
 
2. Локальні запальні захворювання. Це хвороби, викликані вірусами, бактеріями і іншими мікроорганізмами, що підривають місцевий імунітет і викликають запалення лімфовузлів. До таких захворювань можна віднести краснуху, дифтерію, хвороба котячої подряпини, хвороби зубів та ін.
 
3. Захворювання сполучно-м’язової тканини – системний червоний вовчак, артрит і т.п.
 
4. Онкологічні захворювання – лейкемія, лімфома, лімфогранулематоз.
 
5. Індивідуальна непереносимість препаратів і речовин. У цьому випадку запалення лімфовузлів є захисною реакцією на введення в організм будь-яких речовин. Наприклад, введення кінської сироватки, різних вакцин і т.п.
 
Якщо є проблеми з лімфатичними вузлами, слід звернутися за допомогою до хірурга, спеціаліста з інфекційних захворювань у дітей і дорослих, гематолога або онколога.
 
Місцеве лікування лімфаденіту дає лише тимчасовий ефект. При запаленні лімфовузлів насамперед необхідно з’ясувати причину цього стану і боротися саме з нею.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХРОНІЧНИЙ ТОНЗИЛІТ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

ЛІКУВАННЯ ЗАПАЛЕННЯ МИНДАЛИН

КОМ У ГОРЛІ: ПРИЧИНИ, ДІАГНОСТИКА