Виділяють три основні ступені плоскостопості, кожен з яких відрізняється за фізіологічними особливостями і клінічній картині.

Плоскостопість – це зміна форми стопи, яка характеризується опущенням поперечного та поздовжнього склепінь. Людська стопа має два зводи, поперечний і поздовжній. Відповідно виділять два види плоскостопості: поперечний і поздовжній.

У кожному з видів плоскостопості розрізняють три ступені в залежності від величини кута зводу стопи.

Перший ступінь плоскостопості слабо виражена і має вигляд легкого косметичного дефекту. Другий ступінь – це помірно виражена плоскостопість. На цій стадії зміни помітні неозброєним оком. Захворювання, як правило, прогресує, і людина починає відчувати болючі відчуття в стопі і гомілкостопі. При цьому може змінюватися хода, у людини з’являється клишоногість або важка хода. При третьому ступені відзначається повна деформація стопи, що призводить до порушення діяльності опорно-рухового апарату. На цьому фоні у хворого може розвинутися сколіоз, артроз, остеохондроз і грижі міжхребцевих дисків. Болі стають інтенсивними, і людина відчуває труднощі при пересуванні.

Ступені поздовжньої плоскостопості

Поздовжня плоскостопість характеризується зміною поздовжнього зводу стопи (він поступово стає плоским). При поздовжній плоскостопості довжина стопи трохи збільшується в розмірах. Найчастіше даний вид плоскостопості зустрічається у жінок із зайвою вагою, а також у осіб, робота яких вимагає тривалої статичної напруги.

Перший ступінь поздовжньої плоскостопості, як правило, не турбує людину. Іноді може відчуватися хворобливість в стопах і гомілкостопі при фізичних навантаженнях. При другому ступені болі в ногах посилюються, а хворому стає важко підібрати собі відповідне взуття. При третьому ступені симптоми посилюються, хворого турбують постійні болі в стопах і попереку.

Ступені поздовжньої плоскостопості мають наступні фізіологічні характеристики:

  • Перший ступінь. Кут зводу стопи становить 131-140 градусів, а висота склепіння – 35-25 міліметрів.
  • Другий ступінь. Величина кута зводу становить 141-155 градусів, а висота склепіння – від 24 до 17 міліметрів. На другій стадії можливе викривлення таранно-човноподібного суглоба.
  • Третій ступінь. Кут зводу стопи становить більше 155 градусів, а висота – менше 17 міліметрів. На третій стадії можуть бути помітні ознаки деформуючого артрозу.
Ступені поперечної плоскостопості

Даний вид плоскостопості характеризується сплощенням поперечного зводу стопи, при цьому довжина стопи злегка зменшується в розмірах. Великий палець відхиляється від решти, а пальці набувають молотоподібну форму. Поперечна плоскостопість найчастіше спостерігається у жінок 30-50 років.

Перший ступінь поперечної плоскостопості може проявлятися періодичними болями в стопах. Другий ступінь захворювання характеризується больовими відчуттями, локалізованими під головками середніх плюсневих кісток. На третій стадії у хворого виникають постійні болі під головками плеснових кісток.

Ступені поперечної плоскостопості мають наступні фізіологічні особливості:

  • Перший ступінь. Для поперечної плоскостопості першого ступеня характерна наявність кута між 1 і 2 плесновими кістками величиною в 10-12 градусів.
  • Другий ступінь. Кут між плесновими кістками збільшується до 15 градусів.
  • Третій ступінь. Поперечна плоскостопість третього ступеня характеризується збільшенням кута між 1 і 2 плесновими кістками до 20 градусів.

Діагноз «плоскостопість» ставиться на підставі рентгенографії. Для визначення ступеня поперечної плоскостопості проводиться аналіз рентгенограм, виконаних в різних проекціях. Для оцінки вираженості поздовжньої плоскостопості проводиться рентгенографія стоп в бічний проекції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ХРУСТЯТЬ СУГЛОБИ?

ХВОРОБИ СУГЛОБІВ: ПЕРШІ СИМПТОМИ

РЕВМАТИЗМ СУГЛОБІВ