Алергія у вересні викликана цвітінням бур’янистих трав, вживанням сезонних дарів природи, появою цвілі і активізацією пилових кліщів.

Вересень – час цвітіння бур’янистих трав, достатку овочів і фруктів. Дерева починають втрачати листя, а вологість повітря підвищується. Всі ці чинники погано відбиваються на самопочутті людей, які страждають від сезонної алергії (поліноз). У них спостерігаються характерні симптоми алергічної реакції. Чому з’являється алергія у вересні, і як собі допомогти? Читайте про це в нашій статті.

Винуватці вересневої алергії

Провокаторів алергічних реакцій на початку осені декілька. Перш за все, це пилок бур’янистих трав (амброзії, лободи, полину, подорожника), які знаходяться в періоді цвітіння у вересні. Складність для алергіків полягає в тому, що перебування далеко від виростання цих трав вирішує проблему лише частково. Адже мікроскопічні частинки пилку розносяться вітром по повітрю і присутні також в домашньому пилу.

Другий винуватець алергічної реакції у вересні – цвіль. З приходом осені сонця стає менше, а рівень вологості збільшується. Це сприяє появі цвілі в квартирі. Крім того, опале осіннє листя – комфортне місце існування для спор цвілевих грибків. Вітер піднімає їх у повітря, переносячи спори на великі відстані.

Ще один потужний вересневий алерген – пилові кліщі. Початок осені забезпечує їм оптимальні умови для проживання і розмноження. Кліщі, що живуть в домашньому пилі, ідеально себе почувають в квартирі з температурою повітря + 18 … + 25 ° С, при підвищеній вологості і в погано провітрюваному приміщенні.

Алергію у вересні може викликати вживання ягід і фруктів – винограду, кавуна, дині, слив, персиків, екзотичних фруктів (наприклад, манго).

Крім того, у вересні сонце ще може показати свою силу, і у людей з підвищеною чутливістю до ультрафіолету з’являється фотодерматоз.

Як проявляється алергія у вересні

Симптоми захворювання відповідають характерним проявам полінозу. Основні з них:

 • Алергічний риніт – водянисті виділення з носа; закладеність носа з утруднення носового дихання; відчуття роздратування в горлі, кашель, чхання. Алергічні реакції можуть ускладнитися синуситом, отитом або ларингітом.
 • Кон’юнктивіт, свербіж і почервоніння слизової очей, світлобоязнь, сльозоточивість.
 • Бронхіальна астма, напади задухи.
 • Алергічний дерматит – поява висипань на шкірі у вигляді сверблячих пухирів і бульбашок, поява почервоніння.

Зазвичай у алергіка з’являються не всі симптоми відразу, а тільки декілька з них.

Профілактика і лікування вересневої алергії

Перед тим, як почати лікування, потрібно переконатися, що причиною вище названих симптомів дійсно є алергія. Трапляється, що людина приймає за неї прояв інших хвороб. Наприклад, симптоми полінозу в чому нагадують застуду, але без підвищення температури тіла (хоча застуда також не завжди супроводжується підвищеною температурою). Відрізнити алергію від простуди можна, зокрема, за характером чхання та інтенсивності болю в горлі. У першому випадку чхання приступообразне і частіше відбувається вранці або на вулиці. При застуді чхання не залежить від часу доби. «Алергічний» біль в горлі менш різкий, ніж простудний.

Точний діагноз і причину алергії повинен визначити лікар-алерголог. Після цього призначається комплексне лікування.

Якщо діагностована сезонна алергія, дотримання комплексу рекомендацій допомагає зменшити прояв хвороби. Крім прийому антигістамінних засобів лікарі радять:

 • Уникати місць скупчення рослин в період їх цвітіння (лугів і полян), а також контакту з потенційними алергенами.
 • Проводити вологе прибирання приміщення – цей захід також корисний для профілактики алергічної реакції на пилових кліщів.
 • При астматичних проявах приймати стероїдні гормони у вигляді спреїв.
 • Для полегшення носового дихання використовувати судинозвужувальні засоби для носа.
 • Відмовитися від прийому фітопрепаратів, особливо містять полин, подорожник, ромашку, деревій.
 • Підкоригувати дієту – виключити спеції, халву, горіхи, мед, зелень, соняшникову олію. Якщо ви знаєте, що у вас алергія на який-небудь сезонний плід, тримайтеся від нього подалі.
 • Усуньте осередки цвілі в своєму житлі.
 • Після прання постільну білизну потрібно прасувати.

Як показує міжнародна медична статистика, кількість алергіків в світі неухильно зростає. Результати багаторічного дослідження, проведеного вченими з Центру пророкувань змін навколишнього середовища Рутгерского університету в США, показали, що однією з причин цього може бути глобальне потепління. Вивчивши характер цвітіння амброзії в різні роки, вони дійшли висновку, що на тлі глобального потепління термін її цвітіння поступово збільшується. А, значить, і з алергією доведеться боротися більш тривалий час.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АЛЕРГІЯ НА ПИЛОК: КАЛЕНДАР ЦВІТІННЯ

КОРОСТА АБО АЛЕРГІЯ

АЛЕРГІЯ НА СОНЦЕ: ПРИЧИНИ ТА СПОСОБИ УСУНЕННЯ

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News