Виявляється, якщо спати від 7,5 – 8 годин, то гомони «обжерливості» і «стресу» не виробляються. Організм за цей час встигає відпочити і схуднути!

Спіть в задоволення і худніть одночасно. Як би суперечливо не звучало ця фраза, дослідження фахівців у галузі сну доводять, що це правда. Вчені встановили, що існує зв’язок між здоровим сном і втратою ваги. Які фактори пов’язують здоровий сон і схуднення? У першу чергу – достатній сон і відпочинок, також вироблення гормонів, і випаровування води під час сну.

Гормони лептин і грелін

Здоровий сон впливає на рівень гормонів в організмі людини. Два гормону, які відіграють важливу роль у стимуляції і придушенні апетиту – лептин і грелін.

Гормон лептин виробляється жировими клітинами організму і відповідає за придушення голоду. Також гормон лептин називають «гормоном насичення», тому, що виділення цього гормону сприяє зменшенню апетиту. При нестачі лептину може розвинутися серйозна форма ожиріння.

Гормон грелін виробляється в ендокринних клітинах шлунка, ще його називають «гормоном обжерливості», тому що цей гормон стимулює апетит. Грелін виділяється у відповідь на привабливий вигляд і смачний запах їжі.

Здоровому організму для нормального функціонування потрібно 7,5 години повноцінного сну на добу. Недолік сну приводить до зниження рівня вмісту лептину в крові людини. Коли людина не висипається, як слід, підвищується виділення гормону греліну, разом з цим підвищується апетит і людина починає більше їсти. Коли ж організм, відпочив і виспався, а в крові переважає гормон лептин, людині менше хочеться їсти. Тому вага не тільки не збільшується, а навпаки – людина худне.

Соматотропний гормон або гормон росту

Під час нічного сну гіпофіз виділяє більше гормонів росту, ніж під час годин неспання. Соматотропний гормон стимулює оновлення, репродукцію і ріст клітин в організмі людини. Відомо, що гормони росту відповідають за формування м’язової маси тіла. Ось чому високий рівень гормонів росту підвищує метаболізм (обмін речовин) в організмі людини. Чим вище метаболізм, тим швидше відбувається спалювання енергії організмом людини, а це стимулює швидке схуднення.

Гормон кортизол

Гормон кортизол ще називають «гормоном стресу», тому що цей гормон виробляється при фізичному або психологічному стресі. Для схуднення цей гормон не дуже хороший, тому що, стимулює руйнування білків, накопичення жиру, підвищення рівня глюкози в крові. Восьмигодинний нічний сон забезпечує зниження рівня кортизолу в крові. Якщо ж людина спить недостатньо, то рівень гормону кортизолу збільшується. При цьому знижується метаболізм, білки не переробляються, а переходять на глюкозу. Чим більше глюкози в організмі людини, тим більше жиру накопичується. Тому якщо людина намагається схуднути, потрібно обов’язково стежити за тим, щоб рівень гормону кортизолу в крові залишався якомога нижче. Здоровий сон допомагає контролювати кортизол і худнути.

Достатній відпочинок і відновлення

Регулярні фізичні навантаження допомагають поліпшити фізичну форму і скинути зайві кілограми. Але під час занять спортом тіло людини стомлюється, а м’язи отримують мікротравми. Тому після фізичних навантажень тілу потрібно давати час на відновлення. Найкраще відновлення відбувається під час сну. Коли людина спить недостатньо, організм залишається виснаженим після фізичних навантажень. Коли людина спить достатньо, тіло встигає відпочити, відновитися і стати сильніше.

Випаровування води

Головна зміна, що відбувається вночі в тілі людини під час сну, залежить від кількості води в організмі. Вода, насправді – важка рідина, наприклад, 1 літр води – важить цілий кілограм. Це означає, що коли ви випиваєте 1 літр води, то ви відразу ж поправляєтеся на 1 кг. Значна зміна у вазі відбувається швидко через вживання води.

Під час нічного сну в організмі людини відбувається 2 процесу, які сприяють поступовому випаровуванню води з організму:

  • Перший процес: дихання (вдих-видих). Під час кожного видиху випаровується трохи вологи, і кількість води в організмі зменшується (взимку в мінусову температуру на вулиці чітко видна видихуваному волога, влітку ситуація не змінюється, просто цей процес не помітний).
  • Другий процес: потовиділення. Протягом ночі волога виділяється через шкіру, іншими словами, людина пітніє.

Протягом всієї ночі з організму людини випаровується досить багато рідини. Тому в перебігу дня потрібно випивати достатню кількість рідини – 1,5-2 л, щоб було чому випаровуватися вночі.

Важливо пам’ятати

Також слід пам’ятати, що на ніч не можна переїдати, їсти на вечерю піцу з пивом заборонено. Останній прийом їжі повинен відбутися за 3-4 години до сну. Перед сном можна з’їсти знежирений йогурт або випити молока з низьким відсотком жирності. Якщо сильно хочеться їсти, можна з’їсти кілька мигдальних горіхів, вони знижують апетит, і цього буде достатньо, щоб заснути.

Здоровий сон – основний фактор, що допомагає знизити вагу. Під час сну відбувається зниження апетиту, підвищується метаболізм, також тіло відпочиває і відновлюється. Тому для здорового способу життя важливі три кити – фізичні навантаження, збалансоване харчування і здоровий восьмигодинний сон.