Веселих людей люблять точно більше, ніж нитиків. Тут і до бабки не ходи – факт. У понятті «веселість» поєднуються такі світлі почуття, як радість, душевна гармонія, приязнь оточуючих, – словом, важливі складові, яких багатьом з нас не вистачає для відчуття внутрішнього щастя. Як же вивудити веселощі з тривіальних і стресових буднів? Що ж допоможе вирватися з хаосу негативних переживань?

Насправді способів багато. Виходи є. І добра дюжина з них зажадають від вас зусиль волі. Так-так, зажадають! Якось неприємно … Тому ми пропонуємо до вашого розгляду простий і не вимагаючий особливого напруження спосіб акумуляції веселості – сміх.

Послухайте аудіозаписи зі сміхом, подивіться комедію … Ви здивуєтеся тому, як швидко відчуєте поліпшення емоційного стану.

Що ж таке сміх і яким чином він допомагає «налагодити» життя?

Сміх – це вроджена здатність людини. Умінням сміятися ми зобов’язані центральній нервовій системі.

Незважаючи на уявну простоту, однозначної відповіді на питання, що ж таке сміх, дослідникам питання дати не вдалося. Занадто багато протиріч виникає при обговоренні.

Але якщо не ускладнювати, в звичному для обивателів значенні, сміх – це спонтанна реакція на жарт. Не варто також забувати, що поряд з цим, сміх також може бути пов’язаний і з фізіологічними причинами (лоскотом), і бути відповіддю на наркотичне та / або алкогольне сп’яніння. В деяких ситуаціях сміх може бути наслідком переживань і психологічного стресу (істеричний сміх), симптомом ряду серйозних захворювань (псевдобульбарний синдром, розсіяний склероз, пошкодження передньої частини мозку, хвороби рухового нейрона, деякі пухлини). Однак, як ви розумієте, цілющою силою сміх, викликаний патологічними станами, не володіє.

Поговоримо про хороше …

На початку 80-х р. в Америці і європейських країнах почала розвиватися зовсім нова галузь медицини, що вивчає вплив сміху на здоров’я людини і процеси, що відбуваються в організмі. Наука отримала назву «гелотологія».

Засновником цього напрямку став Норман Казінс професор медичного факультету Каліфорнійського університету, журналіст і письменник. Дослідження Казинса в цій сфері зробили справжню революцію, як в американській, так і в європейській охороні здоров’я.

Згодом десятки вчених зверталися до сміху, як до предмету дослідження для того, щоб виявити його благотворний вплив і зрозуміти, яку саме користь він приносить.

Висновки докторів Каліфорнійського університету Стенлі Тена і Лі Берка свідчили про те, що сміх служить імпульсом для цілого потоку бета-ендорфінів, сприяє нормалізації артеріального тиску, збільшує еластичність м’язових тканин. Вчені з’ясували, що в ті моменти, коли людина сміється, відбувається збільшення кількості «Т-клітин», які допомагають організму справитися з вірусами і пухлинами.

Особливу увагу каліфорнійські дослідники приділили впливу сміху на нервову й ендокринну системи людини. Вони назвали сміх «клапаном безпеки», який перекриває шлях гормонам стресу (кортизолу та адреналіну) до важливих систем і органів людини. Як відомо, саме гормони стресу, поряд з вірусами та інфекціями, послаблюють нашу імунну систему. Хочете зміцнити імунітет – смійтеся! Ті люди, які сміються частіше, справді, рідше хворіють на простудні захворювання. Так само як і рідше хворіють діти веселих мам.

А найцікавіші дані в дослідженнях цього питання отримала доктор Маргарет Стубер з університету Лос-Анджелеса. В ході дослідження групі дітей запропонували тримати руки в холодній воді (приблизно 10ºC) як можна довше. У звичайних умовах діти витримували не більше півтора хвилин, але при перегляді комедійних роликів – більше двох. У тих, хто сміявся, під час цієї процедури практично не змінювалися ні пульс, ні артеріальний тиск, ні частота дихання. Все це дозволило дослідникам зробити висновок про те, що сміх захищає організм від стресу, і надає стимулюючу дію на імунітет.

Американський невролог Вільям Фрай розглядав сміх, як особливий спосіб дихання, в результаті якого легені повністю звільняються від повітря. Завдяки цьому газообмін в організмі прискорюється в 3-4 рази, що покращує кровопостачання органів і тканин. Іншими словами, на думку дослідника, тривалий сміх може бути еквівалентний прогулянці в лісі або прийому кисневого коктейлю.

На сьогоднішній день у багатьох шведських, американських, австрійських і французьких клініках працюють кабінети сміхотерапії, і транслюються канали телебачення, відведені під розважальні програми. Лікарі зазначають, що лікування багатьох хронічних захворювань під такий «супровід» йде значно успішніше.

Як бачите, є всі підстави вважати, що сміх дійсно приносить користь, і було б нерозумно не використовувати цей унікальний дар собі на благо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОЛЕЗЕН ЛИ СМЕХ?

ПСИХОПРАКТИКА ДЛЯ ЗМІЦНЕННЯ ІМУНІТЕТУ