Шлунково-кишкові розлади, глистяні інвазії, кишкові інфекції та отруєння часто супроводжуються спазмами.

Спазм – стрімке і затяжне скорочення м’язів, що характеризується затримкою фази розслаблення. Спазмування поперечної мускулатури називають судомою, в той час як спазм гладком’язової мускулатури (зокрема, кишкової мускулатури) – колькою.

Найчастіше спазм кишечника розвивається в тонкій кишці, після чого патологічне скорочення може поширитися по всьому травному тракту, коли кишкова колька набуває генералізований характер.

Причини спазму кишечника

Кишечник скорочується перистальтичними хвилями з поперемінною роботою м’язової системи різних відділів: від дванадцятипалої і до сигмовидної. При цьому пряма кишка перистальтичних рухів не робить. Таким чином, пряма кишка не бере участь у розвитку кишкової коліки.

Спазм кишечника виникає у випадках надмірного подразнення кишечника, яке можуть викликати наступні агенти:

 • токсини і отрути;
 • солі важких металів;
 • паразити;
 • віруси і бактерії;
 • продукти розпаду тканин стінок кишечника при порушеннях кровообігу.

У деяких випадках спазм кишечника може викликатися нервово-психічними порушеннями, які часто призводять до рідкого стільця.

Основні симптоми спазму кишечника

Основними симптомами при спазмі кишечника є:

 • больові відчуття в області пупка;
 • розлад стільця (можливий запор або діарея);
 • сильне відчуття тяжкості внизу живота;
 • метеоризм, здуття;
 • відрижка;
 • нудота і блювота.

У важких випадках при спазмі кишечника можуть виникати головні болі, озноб і посилене потовиділення. У випадках, коли спазм кишечника спровокований гострою кишковою непрохідністю або ж тромбозом судин брижі, то симптоматика розвивається стрімко. Болі можуть розповсюджуватися по всьому животу, а передня черевна стінка сильно напружується. В даному випадку особливо небезпечним є період затишшя, при якому стихають основні симптоми захворювання. Така втрата чутливості слизової оболонки кишечнику може свідчити про некроз, при якому відмирають рецептори, що реагують на больові сигнали.

Лікування та профілактика спазмів кишечника

В першу чергу слід звернутися до лікаря-гастроентеролога і пройти всі необхідні дослідження для з’ясування точної причини спазмів.

Для усунення кишкової кольки застосовуються спазмолітичні, знеболюючі та вітрогінні препарати, які допоможуть полегшити стан хворого. Однак лікарі не рекомендують зловживати цими препаратами, оскільки вони можуть істотно спотворити клінічну картину захворювання, що може послужити причиною постановки невірного діагнозу. Лікарю належить визначити, чи починається у пацієнта патологія, що вимагає хірургічного втручання.

У випадках, коли поява больових відчуттів пов’язана з прийомами їжі, а симптоми кишкової коліки згладжені, як правило, хірургічного лікування не потрібно.

При спазмах кишечника допомогти собі можна, зробивши теплу клізму з відварами меліси або м’яти. Ні в якому разі не рекомендується прикладання грілки до живота, це тільки посилить перебіг захворювання. Якщо від прийому спазмолітичного препарату немає ніякого ефекту, то необхідно викликати швидку допомогу.

Що стосується профілактики кишечник кольок, то перш за все рекомендується налагодити режим харчування. Для нормальної перистальтики кишечника необхідно достатнє вживання продуктів, багатої на клітковину. Лікарі рекомендують переходити на дробове харчування. Їжте 4-5 разів на добу невеликими порціями (виходіть з-за столу з відчуттям легкого голоду). Намагайтеся якомога ширше урізноманітнити свій раціон харчування, не відмовляючи собі, в тому числі і в м’ясних стравах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ФУНКЦІЇ ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ

ХРОНІЧНИЙ КОЛІТ

ПРИЧИНИ БОЛЮ В ТОВСТОМУ КИШЕЧНИКУ