Лікування стенокардії може бути як медикаментозним, так і хірургічним. Однак головна роль відводиться корекції способу життя.

Що це таке?

Стенокардія – клінічний синдром, який характеризується дискомфортом і больовими відчуттями в області грудей. Біль може бути тиснучого і стискаючого характеру, часто віддає в ліву руку, шию, щелепу і верхню частину живота. Больові відчуття можуть з’явитися раптово при фізичному навантаженні, стресі або після прийому їжі. Після припинення фізичного навантаження, зазвичай, біль стихає. Також больовий синдром при стенокардії усувається за допомогою нітратів короткої дії, наприклад нітрогліцерину, застосовуваного сублінгвально (під язик).

Причини захворювання

У разі стенокардії говорити про конкретні причини захворювання не доводиться. Згідно з сучасними даними, стенокардія – це мультифакторне захворювання, що виникає внаслідок ряду порушень в організмі. Серед основних факторів ризику, які можуть призвести до стенокардії, виділяють наступні:

  • Спадковість. На спадковість вплинути ніяк не можна, так як унікальний набір генів, переданий вам батьками, залишається на все життя. Тим не менш, спадковість не обов’язково має реалізуватися. Якщо у хтось з ваших прямих родичів страждає стенокардією, то здоровий спосіб життя і регулярне медичне обстеження суттєво мінімізують ризики.
  • Вік – ще один фактор, на який людина не може вплинути. Відзначено, що у віковій категорії 45-54 роки стенокардія зустрічається у 2 – 5% осіб, а у людей у ​​віці 65 – 74 роки, показник захворюваності коливається від 10 до 20%.
  • Супутні захворювання. Такі хвороби, як гіпертонія і цукровий діабет негативно відбиваються на роботі серця. Вилікуватися від цих захворювань повністю неможливо, тому потрібен постійний контроль.
  • Спосіб життя. Надмірна вага і малорухливий спосіб життя – це ті фактори, на які ви можете впливати. Позбавлення від зайвої ваги і заняття спортом принесуть вам величезну користь.

Як правило, стенокардія розвивається на тлі атеросклеротичних процесів у вінцевих артеріях серця. При зменшенні просвіту артерії знижується кровопостачання міокарда у разі фізичних навантажень або емоційних переживань. Так розвивається напад стенокардії, який проходить після зниження навантаження на серцевий м’яз і відновлення кровотоку до коронарних артерій.

Лікувати БАДами стенокардію – це все одно, що рятувати потопельника клізмою.

Види стенокардії

Симптоматика стенокардії, яка вперше виникла, як правило, проявляється протягом місяця. Надалі захворювання регресує, або переходить в стабільну стенокардію.

Якщо напади регулярно з’являються після виконання фізичної роботи, то в такому випадку говорять про напругу стенокардії. У деяких випадках стенокардія напруги може стати сигналом, що вказує на розвиток інфаркту міокарда.

При прогресуючій (нестабільній) стенокардії напади виникають несподівано, в тому числі і в стані спокою. При нестабільній стенокардії існує відносно високий ризик розвитку інфаркту міокарда. Нерідко потрібна госпіталізація хворого.

Досить рідкісним різновидом захворювання є варіантна стенокардія, напади якої часто виникають в нічний час доби внаслідок спазму судин.

Діагностика стенокардії

З великою часткою ймовірності стенокардію можна діагностувати на підставі скарг хворого. Серед інструментальних методів діагностики застосовується електрокардіограма в спокої і з фізичним навантаженням, ехокардіографія, добовий моніторинг ЕКГ. У деяких випадках застосовується і коронарографія, яка дозволяє визначити ступінь атеросклеротичного ураження судин і можливість хірургічного втручання.

Лікування стенокардії

Найважливіша роль в лікування стенокардії відводиться зміні способу життя. Потрібно відмовитися від куріння і дотримуватися дієти з обмеженим споживанням кухонної солі і насичених жирів. Рекомендується часто вживати овочі, фрукти і рибу. Важливо боротися з надмірною вагою, так ви полегшите перебіг захворювання і можливий розвиток ускладнень. Рекомендуються помірні фізичні навантаження, наприклад ходьба в середньому темпі.

Усунути напади стенокардії можна нітропрепаратами, прийом яких можна повторити при необхідності. У період між нападами призначаються нітропрепарати пролонгованої дії, бета-адреноблокатори, антагоністи кальцію та інші препарати.

У деяких випадках показано хірургічне втручання з проведенням аортокоронарного шунтування – накладення шунтів, що постачають міокард кров’ю в обхід звужених артерій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХОЛЕСТЕРИН

ЯК ЗМІЦНИТИ СЕРЦЕ?