Вчасно діагностована дисліпідемія запобіжить розвитку атеросклеротичних змін судин.

Що це таке ?

Дисліпідемія – порушення обміну ліпопротеїдів та жирів , що призводить до зміни їх вмісту в крові ( підвищення або зниження ) . Основними ліпідами , присутніми в крові людини є тригліцериди і холестерин . У вільному стані холестерин в кровотік не надходить , а попередньо зв’язується з білками , утворюючи молекулярні комплекси – ліпопротеїни . Виділяють ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ ) і низької щільності ( ЛПНЩ) . ЛПВЩ (хороший холестерин ) – не відкладаються на стінках судин і органах і є важливими сполуками для підтримки нормальної життєдіяльності організму. ЛПНЩ (поганий холестерин ) – може відкладатися на стінках судин , формуючи так звані холестеринові бляшки , що призводить до закупорки судин і надалі – атеросклеротичних змін .

Дисліпідемію розглядають в якості основного чинника розвитку атеросклерозу (головним чином , при порушенні обміну холестерину) , що в свою чергу може стати причиною розвитку гіпертонічної хвороби , інфаркту міокарда та інсульту. У пацієнтів з цукровим діабетом підвищення рівня тригліцеридів і ліпопротеїнів низької щільності , а також зниження рівня ліпопротеїнів високої щільності є одним з найважливіших факторів ризику серцево – судинних ускладнень.

Негативні фактори

На сьогоднішній день медики вважають , що причини розвитку дисліпідемії можуть бути як спадковими , так і набутими. Найчастіше доводиться говорити про комплексний вплив негативних факторів , коли у людини є спадкова схильність , реалізована в певних умовах зовнішнього середовища (наприклад , мутації в генах чи спосіб життя ) .

Серед основних сприяючих факторів розвитку дисліпідемії виділяють:

  • Генетичні чинники. Це , мабуть, самий істотний з усіх факторів у розвитку всіх обмінних процесів . Що стосується порушення обміну ліпідів , то захворювання може бути викликане мутаціями в генах, що відповідають за продукцію аполіпопротеїнів ( білкові сполуки , що зв’язуються з холестерином ) , ферментів ліпідного обміну або специфічних рецепторів клітин.
  • Спосіб життя. Нездорове харчування , відсутність фізичних навантажень , ожиріння і шкідливі звички самим негативним чином позначаються на стані метаболізму , в тому числі і ліпідного . При ожирінні (особливо абдомінальному ) часто відзначається низький вміст у крові ліпопротеїнів високої щільності і високий вміст ліпопротеїнів низької щільності.
  • Стреси. Психоемоційне напруження допомогою нейроендокринної стимуляції ( підвищується активність вегетативної нервової системи) призводить до порушення обміну жирів.
Діагностика

Будь-яких специфічних симптомів при дисліпідемії не існує. Часто порушення обміну ліпідів може дати про себе знати проявами основних захворювань, зокрема симптомами гіпертонічної хвороби , а також порушеннями серцево – судинної діяльності .

Для постановки діагнозу необхідне проведення аналізу крові на вміст холестерину (ЛПВЩ і ЛПНЩ ) , а також визначення ліпідного профілю. Згідно зі встановленими на сьогоднішній день нормам , рівень ліпідів у крові вважається патологічним при наступних показниках :

  • рівень загального холестерину перевищує 6,2 ммоль / л ( 240 мг / л) ;
  • рівень ЛПНЩ перевищує 4,1 ммоль / л ( 160 мг / дл) ;
  • рівень тригліцеридів перевищує 2,3 ммоль / л ( 200 мг / дл).

Також необхідно проведення ультразвукового дослідження судин та інших методів діагностики , які можуть призначатися на розсуд лікуючого лікаря .

Своєчасна діагностика дисліпідемії дозволить пацієнтові уникнути розвитку серйозних ускладнень, зокрема , атеросклерозу судин.

Лікування дисліпідемії

Як правило , на першому етапі лікарі призначають своїм пацієнтам корекцію способу життя. При порушенні обміну ліпідів необхідно дотримуватися суворої дієти з обмеженням вживання тваринних жирів. Також пацієнту необхідно оптимізувати розпорядок дня: фізичні навантаження , якісний 7-8 годинний сон , повноцінний відпочинок і уникнення нервових перенапружень . Через деякий час (кілька тижнів , місяців) лікар призначає повторну здачу крові на аналізи , і якщо результати будуть задовільними , то надалі можна буде обмежитися лише корекцією харчування та розпорядку дня . Для контролю рівня ліпідів у крові необхідні регулярні візити до лікаря.

Якщо вищезазначеними заходами знизити рівень ліпідів у крові не вдається , то лікар призначає відповідне лікування. Медикаментозна терапія дисліпідемії включає в себе прийом лікарських препаратів групи статинів , аніонообмінних смол , фібратів , гепаринів , нікотинової кислоти , риб’ячого жиру та інших груп препаратів.

У деяких випадках також застосовується метод внутрішньовенного лазерного опромінення з метою очищення крові від небажаних жирових елементів .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХОЛЕСТЕРИН І АТЕРОСКЛЕРОЗ СУДИН

ВСЕ ПРО АТЕРОСКЛЕРОЗ