Ожиріння – це захворювання , при якому в підшкірній клітковині і інших тканинах накопичується надмірна кількість жиру.

Надмірна вага , це, на жаль , не тільки естетична проблема , яка може серйозно отруїти життя людині. Зайві кілограми дуже часто відбиваються на загальному здоров’я людини і можуть не тільки викликати для життя серйозні захворювання , але навіть призвести до смерті. Так , частими наслідками ожиріння є такі серйозні захворювання як атеросклероз , цукровий діабет , хвороби серця , судин , нирок , печінки , шлунково-кишкового тракту .

Можна сказати , що ожиріння – це бич сучасного цивілізованого суспільства , невблаганна статистика стверджує , що на сьогоднішній день у кожного жителя економічно розвинених країн мається ця проблема . Причому , якщо ще зовсім недавно в переважній більшості випадків ожиріння , так би мовити, « передавалося у спадок » , то сьогодні воно вражає людей незалежно від генетичних факторів.

Отже , ожиріння – це хвороба , лікувати яку потрібно обов’язково і компетентно . Сьогодні ожирінням займаються дієтологи і ендокринологи . Чому саме вони? Відповідь в основних причинах захворювання , серед яких перші місця займають порушення обміну речовин , неправильне , а часто і надмірне харчування . На жаль , багато людей підозрюючи наявність у себе такої проблеми , проте з різних причин затягують з візитом до фахівця.

Однак потрібно розуміти , що рух від першого ступеня ожиріння до кожного наступного тягне за собою все нові і нові проблеми зі здоров’ям , впоратися з якими буде все важче. Сподіваємося , що важливою мотивацією для таких нерішучих людей стане можливість з’ясувати поточну стадію ожиріння і розуміння тих проблем , на порозі яких вони знаходяться. Якщо, звичайно , ці проблеми ще накрили з головою.

Як визначити ступінь ожиріння самостійно

Найпростіший спосіб визначити чи є ваша маса тіла нормальною , є індекс Брока (цей метод застосовували ще в радянські часи , актуальним він і донині ): від росту ( в сантиметрах) віднімають 100 і ще 10-15%. Однак тут одне обмеження: даний розрахунок застосуємо для людей від 155 до 170 см. Крім того , отримана цифра допомагає визначити нормальну вагу , але що робити , якщо вага людини перевищує межі норми ?

Щоб визначити ступінь ожиріння , найкраще розрахувати індекс маси тіла за формулою , запропонованою бельгійцем Адольфом Кетеле .

У даній формулі I – індекс маси тіла , m – маса тіла в кілограмах , h – зростання в метрах.

Наведемо приклад: зріст людини 160 , вага – 60 .

ІМТ = 60 : ( 1,6 х1 , 6 ) = 23,4

Тепер потрібно звернутися до таблиці інтерпретації даного показника :

16 і менше – виражений дефіцит маси тіла

16-18,5 – недостатня маса тіла

18,5 – 25 – норма

25 – 30 – надлишкова маса тіла або предожіреніе

30 – 35 – ожиріння першого ступеня

35 – 40 – ожиріння другого ступеня

40 і більше – ожиріння третього ступеня

Тепер , коли визначилися з розрахунком ступенів ожиріння , « пройдемося » по кожній з них щоб зрозуміти , що стоїть за отриманою цифрою.

Передожиріння і ожиріння першого ступеня

Поки особливих скарг на здоров’я немає , людину може більше турбувати його зовнішній вигляд і деякий фізичний дискомфорт. Проте ці зайві кілограми вже починають відбиватися на загальному самопочутті , так як відбувається збільшення навантаження на хребет , кістки , суглоби. Через що можуть з’являтися болі в суглобах , порушення в їх роботі , спостерігаються порушення в роботі опорно-рухового апарату.

Важливо розуміти , що ці перші ступені ожиріння звичайно є прогресуючими процесами , якщо не будуть вчасно вжиті заходи щодо стабілізації ваги та усунення зайвих кілограмів , то вага буде повільніше або швидше прибувати.

Ожиріння другого ступеня

Коли вага людини вище норми на 50-99 % діагностують другий ступінь ожиріння . Організм реагує на зайві кілограми хронічно поганим самопочуттям і постійною втомою , слабкістю , частою дратівливістю. Хворі кажуть про постійне відчуття голоду і спраги , відзначається часте або постійне почуття нудоти , задишка , постійні болі у всіх суглобах. Починають турбувати захворювання внутрішніх органів.

Ожиріння третього ступеня

Коли вага людини в два рази перевищує норму , говорять про третій ступень ожиріння. Тут симптоми , що відзначаються при другому ступені , ще більше поглиблюються . Для хворого характерна набряклість тіла та обличчя , крім того , додаються скарги на постійні болі внутрішніх органів , найчастіше це ШКТ і серцево -судинна система . На даній стадії ожиріння починаються модифікації у всіх системах і органах організму.

Терміново лікуватися!

Якщо у людини діагностована та чи інша ступінь ожиріння , то тут можна сказати тільки одне: взяти себе в руки і починати лікуватися. На сьогоднішній день існує кілька перевірених методів лікування ожиріння і вибір оптимального потрібно здійснити спільно з лікуючим лікарем.

У першу чергу вдаються до нелікарським методам – це дієта і підвищення фізичного навантаження. Далі йдуть лікарські методи – хворому можуть бути призначені препарати, що пригнічують апетит , ліки , спрямовані на нормалізацію гормонального фону. Іноді вдаються і до хірургії – це абдомінопластика (усунення живота) і ліпосакція (усунення підшкірного жиру з-під шкірного покриву ) .