Що таке ожиріння? Які фактори викликають його? Як вчасно запобігти проблемі і позбавитися від зайвої ваги?

Що таке ожиріння?

Ожиріння – це стан, коли загальна частка жиру в організмі перевищує норму. У людини визнається ожиріння, коли його вага на 20% або більше, вища за нормальну. Найбільш традиційним критерієм, що визначає ожиріння, є індекс маси тіла або ІМТ. Вважається, що у людини надмірна вага, якщо його ІМТ знаходиться в діапазоні від 25 і 29,9, а ожиріння – якщо його ІМТ становить понад 30.

«Критичне ожиріння» означає, що людина важить більше нормальної ваги на 50% -100%, і має ІМТ 40 і вище, або коли надмірна вага серйозно заважає його здоров’ю.

Що викликає ожиріння?

Ожиріння виникає, коли людина споживає більше калорій, ніж витрачає. У багатьох людей такий стан виникає в результаті переїдання і малорухливого способу життя. Але є й інші чинники, які також грають роль у формуванні ожиріння. Серед них:

  • Вік. Коли ви стаєте старшими, здатність вашого організму засвоювати їжу сповільнюється, і вам не потрібно стільки ж калорій, щоб підтримувати нормальну вагу. Ось чому люди відзначають, що з віком їдять ту ж кількість їжі і займаються тією ж діяльністю, однак їхня вага збільшується.Ожиріння: коли вага стає вже зайвою?
  • Стать. Жінки, як правило, частіше мають надмірну вагу, ніж чоловіки. Це пов’язано з тим, що у чоловіків більш висока швидкість обміну речовин (тобто в стані спокою у них витрачається більше енергії), ніж у жінок, тому чоловікам потрібно більше калорій для підтримки маси тіла. Крім того, коли жінки досягають клімактеричного періоду, швидкість обміну речовин зменшується. Саме тому багато жінок набирають вагу після менопаузи.
  • Генетика. Ожиріння (рівно, як і худорба) може передаватися у спадок. Якщо ваша біологічна мати струнка, то в 75% випадків у вас є шанс успадкувати цю особливість і навпаки, якщо ваша мати страждає від ожиріння, ви з імовірністю до 75% теж будете мати проблеми з надлишковою вагою. Проте багато людей генетично схильні до ожиріння, але не набирають зайвої ваги.
  • Екологічний фактор. Хоча гени є важливим фактором у багатьох випадках ожиріння, навколишнє середовище також відіграє значну роль. Екологічний фактор також включає в себе спосіб життя людини, його харчову поведінку і загальну фізичну активність.
  • Фізична активність. Активні люди потребують більшої кількості калорій, ніж пасивні. Крім того, фізична активність має тенденцію до зниження апетиту у огрядних людей при одночасному підвищенні здатності організму до метаболізму переважно жирів, в якості джерела енергії. Велика частина випадків ожиріння пов’язана зі зниженням рівня щоденної фізичної активності.
  • Психологічний фактор. Психологічний чинник також впливає на збільшення у вазі. Багато людей їдять у відповідь на негативні емоції, такі як нудьга, смуток або гнів. Люди, які відчувають труднощі з управлінням вагою, можуть зіткнутися з більш серйозною емоційною залежністю від їжі і перестають контролювати, скільки вони їдять.
  • Ожиріння: коли вага стає вже зайвою?Хвороби. Деякі хвороби можуть призвести до ожиріння. До них відносяться гормональні проблеми, такі як гіпотиреоз (уповільнення обміну речовин, пов’язаного з неправильним функціонуванням щитовидної залози), депресія і деякі рідкісні захворювання головного мозку, які провокують переїдання.

 

  • Терапія. Деякі препарати, такі як стероїди і антидепресанти, можуть викликати надмірне збільшення ваги.

Емоційний фактор ожиріння

Одним з найбільш болючих аспектів ожиріння можуть бути емоційні страждання і комплекси, які воно викликає. У багатьох з нас склався помилковий стереотип про людей, які страждають ожирінням, як про ненажерливих, ледачих і безвільних особистостей. Саме тому гладкі люди часто стикаються із забобонами і дискримінацією на роботі, в школі, під час пошуку роботи, і при спробах побудови соціальних зв’язків. Почуття відторгнення, сором, або депресія є загальними проблемами для людей з надмірною вагою.

Як запобігти ожирінню?

Попереджати ожиріння потрібно на ранніх стадіях. При перших же підозрах медики рекомендують вирахувати індекс маси тіла і якщо він вище норми, звернутися до лікаря.

«Для того щоб запобігти ожирінню, необхідно зменшити прийом легко засвоюваних вуглеводів, сюди відносяться всі солодощі, борошняні вироби, особливо такі висококалорійні як тістечка, торти, здобні булочки. Бажано вживати клітковину, це різноманітні каші, це нежирне м’ясо, це овочі та фрукти », – говорить лікар-ендокринолог Наталя Пітірякова.

Коли звертатися за допомогою при ожирінні?Ожиріння: коли вага стає вже зайвою?

До лікаря потрібно звернутися, якщо у вас виникли емоційні або психологічні проблеми, пов’язані з вашим ожирінням, або ви відчуваєте, що самостійно впоратися з проблемою ви не можете, і в цьому зв’язку погіршується ваше здоров’я.

Якщо ваш ІМТ становить 30 або більше, вам слід проконсультуватися з дієтологом на предмет розробки індивідуальної дієти, а також обговорити можливість відвідин спортивного клубу та роботи з особистим тренером.

Не забувайте, що ожиріння є чинником ризику при розвитку серцево-судинних захворювань, загрожує опущенням внутрішніх органів і пов’язаних з цим проблем, безпліддям, варикозним розширенням вен, грижею, гемороєм і багатьма іншими захворюваннями.