Дізнайтеся про те, які симптоми можуть вказувати на хворобу Паркінсона. Від вашої уваги залежить здоров’я ваших літніх родичів.

Хвороба тремтячих рук

Хворобою Паркінсона страждають переважно особи похилого віку. Це хронічне захворювання, при якому руйнуються нейрони чорної речовини середнього мозку та інших частин нервової системи. Розвивається ця хвороба внаслідок нестачі нейромедіатора дофаміну.

Симптоми цієї хвороби були описані ще кілька тисячоліть тому. В одного з фараонів Давнього Єгипту була виявлена паркінсонія – тремор рук і обмеження в русі. У 1817 році англійський лікар Джеймс Паркінсон опублікував своє «Єсе про тремтячий параліч», в якому він детально описав симптоматику шістьох хворих. А в другій половині 19 століття французький невролог Жан Шарко запропонував назвати таке порушення хворобою Паркінсона.

Сьогодні хвороба Паркінсона – це найпоширеніше нейродегенеративне захворювання після хвороби Альцгеймера. Зустрічальність хвороби коливається від 60 до 140 хворих на 100 тисяч населення. Якщо ж розглядати тільки людей похилого віку старше 60 років, то відсоток хворих складає 1%, старше 85 років – до 4%. Причому чоловіки від цього захворювання страждають частіше за жінок.

Симптоми

Першою ознакою хвороби Паркінсона вважається виражений тремор рук. Хворий може відчувати деякі труднощі при виконанні елементарних побутових дій: зав’язування шнурків, прикурювання сигарети, прийом їжі і т.д. З часом хвороба прогресує, і тремор стає більш вираженим, а людина вже не в змозі існувати без сторонньої допомоги. Хворому стає важко ходити, втрачається координація рухів, а хода стає «човгаючою». Професор І.М. Карабань розповідає, що хворобу Паркінсона можна виявити виходячи із зовнішнього вигляду пацієнта. – Практично всі паркінсоніки рухаються однаково, в той час як кожна здорова людина мають свою неповторну ходу.

До більш важких симптомів відносяться:

  • порушення мови та ковтання;
  • маскоподібне лице;
  • відсутність мотивації;
  • слабоумство;
  • втрата контролю над становищем свого тіла;
  • порушення в роботі гладкої мускулатури, внаслідок чого виникають проблеми з дефекацією і сечовипусканням.
Складності в діагностиці

Хвороба ПаркінсонаСпецифічної діагностики для виявлення хвороби Паркінсона не існує. Запідозрити недугу можна в разі гіпокінезії – зменшення кількості та обсягу довільних рухів. А також на початкових етапах хвороби у хворих уповільнюється хода і відзначається зігнута поза. Лікар може призначити серію лабораторних аналізів. Робиться це не для того щоб виявити хворобу Паркінсона, так як спеціальної лабораторної діагностики цього захворювання немає. Додаткові аналізи необхідні лікарю для виявлення (або виключення) захворювань, які могли б обумовлювати схожу симптоматику.

Виявити знижений рівень нейромедіатора дофаміну можна завдяки візуальному методу ПЕТ (позитронно-емісійна томографія). Однак цим методом поки користуються в основному в наукових цілях. Апаратура для ПЕТ дуже дорога, і майже всі наші лікарні не оснащені такою технікою.

Діагностика уві сні

Останні дослідження датських вчених з Університету Копенгагена показали, що хворобу Паркінсона можна виявити ще за 8 років до настання перших симптомів! Вчені виявили, що найбільш ранньою ознакою паркінсонізму можна вважати певну патологічну рухову активність у фазі швидкого сну.

Коли людині сняться сни, то зазвичай при цьому рухаються тільки м’язи очей, а всі інші м’язи знаходяться в спокої. У разі Паркінсона можуть спостерігатися судоми м’язів кінцівок, крики уві сні і інша активність. Данські вчені сподіваються, що подальші дослідження приведуть до того, що лікування симптоматики на більш ранніх етапах буде відбуватися набагато ефективніше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРОФІЛАКТИКА ХВОРОБИ АЛЬЦГЕЙМЕРА

ТРЕМОР