Збираєтеся на відпочинок в Азію? Бережіться комарів, особливо в літньо-осінній період, коли активні енцефалітні комарі. 

Смертельна інфекція

Комариний (або японський літньо-осінній) енцефаліт – це інфекційне захворювання з трансмісивним шляхом передачі (за участю тварини в якості переносника). Захворювання викликається вірусом нейротропної дії, який поширюється комарами Culex trithaeniorhynchus, Culex pipiens, Aedes togoi, Aedes japonicus. Хвороба протікає з гострим ураженням речовин головного мозку і його оболонок. На сьогоднішній день японський енцефаліт вважається найважчою трансмісивною нейроінфекцією людини. Японським енцефалітом можуть заразитися не тільки люди. Вірус вражає і тварин: мишей, мавп, коней, корів, кіз, овець та інших тварин. Клінічна картина захворювання була вперше описана тільки в 1924 році під час епідемії комариного енцефаліту в Японії, яка охопила більше 7000 чоловік, 80% з яких загинули. Комариний енцефаліт поширений переважно в азіатських країнах і Океанії. Спалахи захворювання відзначалися у Японії, Китаї, В’єтнамі, Філіппінах, Лаосі, Камбоджі, Індії, Таїланді та інших країнах Південно-Східної Азії. На території колишнього СРСР захворювання зустрічалося вкрай рідко, а випадки зараження японським енцефалітом відзначалися в основному в приморському краї Російської Федерації.

Симптоматика

Комариний енцефалітЯк і більшість інфекційних захворювань, комариний енцефаліт починається раптово. Хворий відчуває сильний озноб через підвищення температури, головний біль, міалгію, нудоту і загальну слабкість.

Явні ознаки ураження центральної нервової системи спостерігаються вже з 3-4 дня після інфікування. Часто виникає коматозний стан, який триває 2-3 дні. У хворого розвивається менінгеальний синдром і ряд неврологічних порушень: спастичні парези, паралічі, гіперкінези, гіпертонус м’язів, порушення мови, епілептичні напади. Відзначаються і судинні порушення: задишка, гіперемія різних частин тіла (переважно обличчя, шиї та верхньої частини тулуба), зміна артеріального тиску, прискорений пульс – 120-140 ударів на хвилину. Під час гострого періоду хвороби можливі ускладнення, такі як набряк мозку, крововиливи в мозок та інфекційно-токсичний шок. Реконвалесценція (відновлювальний період після хвороби) триває довго, іноді до 2-х місяців. При цьому можуть залишатися деякі ураження головного мозку, такі як м’язова слабкість і геміпарез – неповний параліч або ослаблення однієї половини тіла. Ймовірність смерті при японському енцефаліті дуже висока і складає 70%.

Діагностика

В перші 7 днів після інфікування можливе виділення вірусу в крові, сечі та цереброспінальній рідині хворого. Важлива і диференціальна діагностика, при якій виключаються первинний і вторинний енцефаліт. Крім того, японський енцефаліт на ранніх стадіях диференціюється з грипом, який характеризується схожою симптоматикою. Також комариний енцефаліт варто диференціювати з геморагічною лихоманкою, епідемічним та кліщовим енцефалітом.

Лікування комариного енцефаліту

Перша міра при комариному енцефаліті – це дезінтоксикаційна і дегідратаційна терапія для зняття або профілактики набряклості мозку і інфекційно-токсичного шоку. Застосовуються спеціальні протишокові препарати, наприклад реополіглюкін, який вводиться внутрішньовенно. Крім того, у вену вводиться 5% розчин глюкози з розчином хлориду натрію, лазикс та інші препарати. Показаний короткий курс терапії із застосуванням кортикостероїдів. У перші дні хвороби ефективним терапевтичним методом є введення сироватки пацієнтів, які вже перехворіли на комариний енцефаліт (або ж можливе введення специфічного гамма-глобуліну). Також внутрішньовенно вводяться ангіопротекторні (захищаючі судини) препарати: аскорбінова кислота, препарати кальцію та інші.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВКУСИВ КЛІЩ

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД УКУСІВ КЛІЩІВ