Без своєчасного лікування ускладнення і наслідки грипу можуть бути самими непередбачуваними, аж до летального результату.

Грип є важким гострим вірусним захворюванням органів дихання. До вірусів грипу сприйнятливі люди будь-якого віку. Це захворювання дуже заразне і періодично набуває характеру епідемії або пандемії.

Грип може викликати небезпечні ускладнення. За статистикою ВООЗ, під час сезонних епідемій щорічно вмирають 250-500 тис. чоловік у світі, в деякі роки – близько 1 млн. Але навіть без смертельного результату наслідки грипу для здоров’я і життя хворого можуть бути важкими.

Чим небезпечні віруси грипу

Віруси грипу можуть надати токсичну дію на будь-який орган і систему людського організму. Залежно від цього, виділяють наступні ускладнення і наслідки грипу:

  • Легеневі: пневмонії, емпієма плеври, абсцес легені
  • Серцево-судинні: перикардити, міокардити
  • З боку ЛОР-органів: синусит, риніт, отит, трахеїт
  • З боку нервової системи: менінгіт, енцефаліт, менінгоенцефаліт, неврит, невралгії, полірадикулоневрити
  • М’язові: міозити
  • Синдром Рейє, гломерулонефрит, токсико-алергічний шок та інші.

Наслідком захворювання може бути загострення неврологічних і судинних захворювань, які протікали безсимптомно.

Розглянемо ускладнення і наслідки грипу докладніше.

Пневмонія

Пневмонія відноситься до найчастіших ускладнень грипу. Зазвичай це вторинна бактеріальна інфекція, викликана Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus або Haemophilus influenzae. Рідше зустрічається комбінована пневмонія, викликана і вірусами, і бактеріями.

Ще більш рідкісне ускладнення – первинна вірусна пневмонія, для неї характерна висока смертність. Її викликає вірус високого ступеня патогенності. Найчастіше така пневмонія зустрічається у людей з хронічними захворюваннями серця і легенів і розвивається за 3-4 дня. Порушення цілісності і проникності стінок легеневих судин, внаслідок якого відбувається легенева кровотеча, призводить до смерті.

Серцево-судинні ускладнення

До серцево-судинних ускладнень може привести інфекційно-токсичний шок. При крайньому ступені інтоксикації частішають серцеві скорочення, критично падає артеріальний тиск. Особливо часто ці ускладнення зустрічаються у літніх людей.

Рідше зустрічаються такі ускладнення грипу як міокардит і перикардит. Останній може привести до серцевої недостатності.

Ускладнення з боку ЛОР-органів

Розмножуючись в респіраторному тракті, вірус грипу порушує процес очищення дихальних шляхів від пилу і бактерій.

Після грипу часто виникають такі вторинні бактеріальні інфекції як риніт, синусит, гайморит, трахеїт, бронхіт, отит. В свою чергу, гайморит або отит, які виникли як ускладнення можуть спровокувати запальні захворювання мозку.

Ускладнення з боку нервової системи

Грип загострює неврологічні захворювання, які раніше протікали безсимптомно. Тому на його тлі може розвинутися перший гіпертонічний або гіпотонічний криз, вперше заявить про себе радикуліт або нервово-психічні розлади.

Оскільки вірус грипу здатний проникнути через гематоенцефалічний бар’єр, то він може вражати стінки судин мозку і мозкові оболонки. Особливо до цього схильні люди, що раніше перенесли струс мозку або черепно-мозкову травму, а також ті, хто зловживає алкоголем. В результаті можуть розвинутися менінгіт, енцефаліт, арахноїдит.

М’язові міозити і порушення функції нирок

Одним із симптомів грипу є ломота в м’язах. Цей стан може тривати деякий час після одужання і є проявом міозиту – запалення скелетних м’язів. Міозит та інші м’язові захворювання являють собою м’язові ускладнення після грипу типу В, і частіше зустрічаються у дітей. При цьому в сечі підвищується концентрація глобулярного білка міоглобіну, що загрожує гострим порушенням функції нирок.

Синдром Рейє

Це рідкісне ускладнення, як правило, зустрічається у дітей (частіше – після грипу типу В) в результаті неправильного лікування препаратами, що містять ацетилсаліцилову кислоту. Синдром Рейє представляє собою гостру енцефалопатію з набряком мозку і жировою інфільтрацією печінки. Щоб уникнути цього ускладнення, для зниження високої температури у дітей використовують препарати на основі парацетамолу.

Як уникнути ускладнень грипу

Щоб грип закінчився без ускладнень і наслідків, ніколи не займайтеся самолікуванням цього захворювання. Крім того, не можна переносити грип на ногах – важливо дотримуватися постільного режиму. Не варто збивати температуру нижче 39 градусів, якщо ви її нормально переносите.

Ще одна найважливіша умова – під час хвороби пити багато рідини, щоб прискорити виведення токсинів і продуктів розпаду вірусу і клітин-захисників імунітету.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГРИП: СИМПТОМИ, ЛІКУВАННЯ

ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ НА РОБОТІ

ГРИП: СТРАТЕГІЯ ЛІКУВАННЯ