Споживання ріпакової олії пов’язане з погіршенням пам’яті, здібностями в навчанні та збільшенням маси тіла мишей з хворобою Альцгеймера, – показали дослідження, опубліковані в журналі “Scientific Reports”.

Незважаючи на те, що ріпакова олія є однією з найпоширеніших рослинних олій в світі, ми напевно не знаємо про її вплив на здоров’я. Дослідження вчених у Університеті Темпла у Філадельфії показує, що ця олія може бути більш шкідливою, чим корисною для нашого мозку.

– Ріпакова олія дешевша ніж інші рослинні олії і рекламується як здоровий продукт. Однак дуже мало досліджень перевірили її вплив на здоров’я, особливо на здоров’я мозку, – говорить автор аналізу, доктор Доменіко Пратіто.

Дослідники розділили миші, які мають шість місяців на дві групи, перш ніж вони навіть мали симптоми Альцгеймера. Перша група отримувала стандартну їжу, а друга – до двох столових ложок ріпакової олії в день.

Гризуни спостерігались протягом наступних 12 місяців. Одним з перших спостережуваних відмінностей між групами було значне збільшення ваги мишей, що споживають ріпакову олію. Подальші відмінності були виявлені під час тестів робочої пам’яті, короткочасної пам’яті та здібностей у навчанні. Миші, що споживають ріпакову олію після шести місяців додавання, почали мати проблеми з пам’яттю та здатністю до навчання.

Подальший аналіз тканини мозку обох груп гризунів показав, що особи, які споживають ріпакову олію, мають значно нижчий рівень амілоїду бета 1-40, що є корисним, нейтралізуючи шкідливі ефекти нерозчинного бета-1-42 амілоїду. У результаті у мишей спостерігали більше амілоїдних бляшок, характерних для хвороби Альцгеймера. Це супроводжувалося ослабленням синаптичних зв’язків.

У попередньому дослідженні д-р Пратіто показав, що оливкова олія має протилежний ефект. У мишей, яким додавалась оливкова олія до їжі, спостерігалось менше амілоїдних бляшок та фосфорильованих білків тау (також пов’язаних з тяжкістю симптомів хвороби Альцгеймера), що покращило пам’ять.