ГоловнаХвороби і лікуванняОнкологія: діагностика та лікування ракуВчені розповіли, як сучасний спосіб життя викликає рак

Вчені розповіли, як сучасний спосіб життя викликає рак

Блага цивілізації обернулися проти нас. Але кожна людина спроможна знизити ризики, якщо вчасно подбати про своє здоров’я.

Рак

У розвинених країнах з високим рівнем життя на 1,8% частіше хворіють на рак. За кількістю хворих на меланому, рак нирок і Ходжкінскою лімфомою ці країни перевершують розвиваються в три рази. Західний світ лідирує по захворюваності на рак простати, прямої кишки і молочної залози.

Ракові захворювання. Кількість випадків раку грудей на 100 000 чоловік

Кількість випадків раку грудей на 100 000 чоловік/Breast Cancer Estimated Incidence, Mortality and Prevalence Worldwide in 2012

У країнах з низьким рівнем життя 25% злоякісних пухлин викликані інфекціями: вірусом папіломи людини, Епштейна-Барра, герпесу 8 типу та іншими. З розвитком медицини з’являються способи перемогти інфекції. Але, незважаючи на це, захворюваність на рак швидко зростає.

На заміну вірусів приходить погана екологія і нездоровий спосіб життя. Нижче ми розглянемо, які чинники призводять до хвороби.

Що впливає на виникнення раку
Недолік фізичної активності

По всьому світу 31% дорослих людей рухаються недостатньо. Причому в країнах з високим рівнем життя фізична активність нижча, ніж у менш розвинених і благополучних.

Ракові захворювання. Відсоток фізично неактивних чоловіків від 15 і старше

Відсоток фізично неактивних чоловіків від 15 і старше/thelancet.com

Ракові захворювання. Відсоток фізично неактивних жінок від 15 і старше

Відсоток фізично неактивних жінок від 15 і старше/thelancet.com

Фізична активність знижує ризик розвитку раку грудей на 25%, а раку прямої кишки — на 40-50%.

Вчені досі не знають, чому фізична активність захищає від раку. Передбачається, що:

 1. Активність впливає на вироблення статевих і метаболічних гормонів і факторів росту. Ризик раку молочної залози знижується за рахунок зниження вироблення естрогену.
 2. Фізична активність покращує перистальтику кишечника, їжа не затримується там надовго. І це знижує ризик запалення, та раку.
 3. Недолік руху знижує чутливість до інсуліну. Це створює сприятливе середовище для росту пухлин.
 4. Фізична активність підвищує неспецифічний імунітет — поглинання живих і неживих частинок фагоцитами. Це допомагає знищувати ракові клітини.
 5. Активність допомагає знизити і підтримати вагу.

Багато лікарів рекомендують не менше 30 хвилин фізичної активності п’ять або більше днів на тиждень.

Ожиріння і зайва вага

На 2017 рік у світі страждали ожирінням – 2017 774 мільйони осіб. Більшість з них — у розвинених країнах: у США (33%), Саудівській Аравії (34,7%), Канаді (28%), Австралії (28,6%), Великобританії (28,1%).

Люди з ожирінням частіше захворюють раком органів травного тракту, щитовидної залози, нирок, печінки і жовчного міхура. У товстих жінок частіше діагностують рак грудей і матки.

І знову вчені не знають, чому зайвий жир призводить до раку. Але висувають три ймовірні причини:

 1. Змінюється гормональний фон. Жир вивільняє гормони (інсулін та інші фактори росту), які змушують клітини ділитися частіше. Це може змінити їх і привести до раку.
 2. Зростає запалення. Із зростанням жирових клітин збільшується і число імунних. Імунні клітини виробляють цитокіни — речовини, які призводять до запалення. Це змушує клітини ділитися частіше і підвищує ризик розвитку раку.
 3. Статеві гормони. Жирові клітини вивільняють естрогени — жіночі статеві гормони. Підвищений естроген після менопаузи може негативно позначитися на клітинах грудей і матки: змусити клітини ділитися частіше, спровокувати мутації та рак.

Щоб зрозуміти, чи є у вас зайва вага, розрахуйте свій індекс маси тіла (ІМТ).

Опис результатів ІМТ

Чим довше ви страждаєте від зайвої ваги, тим більше ризик захворіти на рак. Скинути зайві кілограми якомога швидше: переходьте на здорове харчування, більше рухайтеся і знайдіть свій спорт.

Надмірне споживання жирної і солоної їжі

Фастфуд, солоні снеки, мариновані продукти та смажене м’ясо містять канцерогени і збільшують ризик розвитку раку.

Постійне вживання солоних продуктів збільшує ризик раку шлунка в 1,78 рази, раку товстої кишки — в 1,53 рази і раку прямої кишки — в 1,74 рази. Також підвищують ризик копчені і мариновані продукти, запечені риба і м’ясо, тушковані страви.

Чим вище температура, при якій обробляють м’ясо, тим шкідливішим воно стає. Коли м’ясо смажать при 100 °C, в ньому утворюється мало шкідливих речовин. Але коли температура переходить позначку в 150 °C, кількість канцерогенів зростає.

Є і корисні продукти, які допомагають захиститися від раку. Знижують ризик жовті і зелені овочі, фрукти (особливо цитрусові), соєвий сир тофу, кунжутне масло.

Тому варто:

 1. Виключити теплову обробку м’яса понад 100-150 °C. Варіть його, готуйте на пару, смажте на сковороді при низькій температурі.
 2. Прибрати з раціону мариновані продукти, солону рибу. Менше соліть страви.
 3. Їсти більше зелених і жовтих овочів, фруктів.
 4. Заправляти салати кунжутним маслом.
Шкідливі звички

Алкоголь

Алкогольні напої збільшують ризик розвитку раку ротової порожнини, глотки і гортані. Споживання алкоголю збільшує ризик колоректального раку, злоякісних новоутворень в товстій кишці. Для жінок прийом алкоголю збільшує ризик розвитку раку молочних залоз. Крім того, алкоголь сприяє розвитку цирозу, який підвищує ризик розвитку раку печінки.

Є кілька припущень, чому алкоголь збільшує ризик розвитку раку:

 1. Деякі метаболіти алкоголю, такі як ацетальдегід, можуть бути канцерогенними.
 2. Алкоголь збільшує кількість простагландинів, викликає перекисне окислення ліпідів і сприяє утворенню вільних радикалів.
 3. Алкоголь збільшує проникнення канцерогенів в клітини.

Куріння тютюну

Куріння тютюну — це головна причина раку легенів. 80% всіх випадків раку легенів у чоловіків і 50% у жінок викликане цією шкідливою звичкою.

Однак від куріння можуть постраждати не тільки легені. Вчені пов’язують куріння тютюну з 15 видами раку. Включаючи рак стравоходу, сечового міхура, підшлункової залози і печінки.

Сигаретний дим містить не менше 80 відомих канцерогенів. У тому числі миш’як, кадмій, аміак і формальдегід. Ці речовини викликають мутації і смерть клітин. Крім того, активне куріння знижує кількість антиоксидантів: каротинів, криптоксантину і аскорбінової кислоти, які захищають тіло від окисного стресу і руйнування клітин.

Організм справляється зі стресом від куріння, але чим довше ви курите, тим складніше йому доводиться. Притому термін куріння важливіше кількості сигарет в день.

Дві сигарети на день протягом десяти років небезпечніше, ніж пачка в день протягом п’яти років.

Тому не варто кидати поступово, знижуючи кількість сигарет. Пам’ятайте: чим довше ви курите, тим більше ризикуєте захворіти.

Стреси

Постійні стреси та депресія — бич сучасного суспільства. Швидкі зміни в соціумі, недолік часу й напружена обстановка на роботі збільшують кількість розладів, пов’язаних зі стресом.

Стрес підвищує ризик виникнення раку і прискорює перебіг хвороби. Гормони стресу (норадреналін і адреналін) стимулюють міграцію і вторгнення клітин, так що рак швидше поширюється по організму.

Також стрес знижує імунітет, і у організму зникають засоби для боротьби з пошкодженими клітинами.

Висновок

Ніщо не захистить вас від раку на 100%. Завжди залишаються фактори, які складно або неможливо усунути. Наприклад, генетична схильність або забруднення навколишнього середовища. Однак від нас багато залежить.

Лише 5-10% всіх ракових захворювань успадковуються від батьків, а всі інші виникають від руйнування клітин, накопичених протягом життя.

Ось правила для профілактики ракових захворювань:

 1. Додайте в розклад не менше 30 хвилин аеробних вправ п’ять і більше днів на тиждень.
 2. Тримайте вагу в межах нормального індексу маси тіла.
 3. Їжте більше овочів і фруктів. Знизьте кількість солі і солоних продуктів. Готуйте м’ясо і рибу при температурі не вище 100-150 °C.
 4. Відмовтеся від тютюну та алкоголю.
 5. Уникайте стресових ситуацій. Вчіться справлятися зі стресом.
Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News