Блага цивілізації обернулися проти нас. Але кожна людина спроможна знизити ризики, якщо вчасно подбати про своє здоров’я.

У розвинених країнах з високим рівнем життя на 1,8% частіше хворіють на рак. За кількістю хворих на меланому, рак нирок і Ходжкінскою лімфомою ці країни перевершують розвиваються в три рази. Західний світ лідирує по захворюваності на рак простати, прямої кишки і молочної залози.

Ракові захворювання. Кількість випадків раку грудей на 100 000 чоловік

Кількість випадків раку грудей на 100 000 чоловік/Breast Cancer Estimated Incidence, Mortality and Prevalence Worldwide in 2012

У країнах з низьким рівнем життя 25% злоякісних пухлин викликані інфекціями: вірусом папіломи людини, Епштейна-Барра, герпесу 8 типу та іншими. З розвитком медицини з’являються способи перемогти інфекції. Але, незважаючи на це, захворюваність на рак швидко зростає.

На заміну вірусів приходить погана екологія і нездоровий спосіб життя. Нижче ми розглянемо, які чинники призводять до хвороби.

Що впливає на виникнення раку
Недолік фізичної активності

По всьому світу 31% дорослих людей рухаються недостатньо. Причому в країнах з високим рівнем життя фізична активність нижча, ніж у менш розвинених і благополучних.

Ракові захворювання. Відсоток фізично неактивних чоловіків від 15 і старше

Відсоток фізично неактивних чоловіків від 15 і старше/thelancet.com

Ракові захворювання. Відсоток фізично неактивних жінок від 15 і старше

Відсоток фізично неактивних жінок від 15 і старше/thelancet.com

Фізична активність знижує ризик розвитку раку грудей на 25%, а раку прямої кишки — на 40-50%.

Вчені досі не знають, чому фізична активність захищає від раку. Передбачається, що:

 1. Активність впливає на вироблення статевих і метаболічних гормонів і факторів росту. Ризик раку молочної залози знижується за рахунок зниження вироблення естрогену.
 2. Фізична активність покращує перистальтику кишечника, їжа не затримується там надовго. І це знижує ризик запалення, та раку.
 3. Недолік руху знижує чутливість до інсуліну. Це створює сприятливе середовище для росту пухлин.
 4. Фізична активність підвищує неспецифічний імунітет — поглинання живих і неживих частинок фагоцитами. Це допомагає знищувати ракові клітини.
 5. Активність допомагає знизити і підтримати вагу.

Багато лікарів рекомендують не менше 30 хвилин фізичної активності п’ять або більше днів на тиждень.

Ожиріння і зайва вага

На 2017 рік у світі страждали ожирінням – 2017 774 мільйони осіб. Більшість з них — у розвинених країнах: у США (33%), Саудівській Аравії (34,7%), Канаді (28%), Австралії (28,6%), Великобританії (28,1%).

Люди з ожирінням частіше захворюють раком органів травного тракту, щитовидної залози, нирок, печінки і жовчного міхура. У товстих жінок частіше діагностують рак грудей і матки.

І знову вчені не знають, чому зайвий жир призводить до раку. Але висувають три ймовірні причини:

 1. Змінюється гормональний фон. Жир вивільняє гормони (інсулін та інші фактори росту), які змушують клітини ділитися частіше. Це може змінити їх і привести до раку.
 2. Зростає запалення. Із зростанням жирових клітин збільшується і число імунних. Імунні клітини виробляють цитокіни — речовини, які призводять до запалення. Це змушує клітини ділитися частіше і підвищує ризик розвитку раку.
 3. Статеві гормони. Жирові клітини вивільняють естрогени — жіночі статеві гормони. Підвищений естроген після менопаузи може негативно позначитися на клітинах грудей і матки: змусити клітини ділитися частіше, спровокувати мутації та рак.

Щоб зрозуміти, чи є у вас зайва вага, розрахуйте свій індекс маси тіла (ІМТ).

Опис результатів ІМТ

Чим довше ви страждаєте від зайвої ваги, тим більше ризик захворіти на рак. Скинути зайві кілограми якомога швидше: переходьте на здорове харчування, більше рухайтеся і знайдіть свій спорт.

Надмірне споживання жирної і солоної їжі

Фастфуд, солоні снеки, мариновані продукти та смажене м’ясо містять канцерогени і збільшують ризик розвитку раку.

Постійне вживання солоних продуктів збільшує ризик раку шлунка в 1,78 рази, раку товстої кишки — в 1,53 рази і раку прямої кишки — в 1,74 рази. Також підвищують ризик копчені і мариновані продукти, запечені риба і м’ясо, тушковані страви.

Чим вище температура, при якій обробляють м’ясо, тим шкідливішим воно стає. Коли м’ясо смажать при 100 °C, в ньому утворюється мало шкідливих речовин. Але коли температура переходить позначку в 150 °C, кількість канцерогенів зростає.

Є і корисні продукти, які допомагають захиститися від раку. Знижують ризик жовті і зелені овочі, фрукти (особливо цитрусові), соєвий сир тофу, кунжутне масло.

Тому варто:

 1. Виключити теплову обробку м’яса понад 100-150 °C. Варіть його, готуйте на пару, смажте на сковороді при низькій температурі.
 2. Прибрати з раціону мариновані продукти, солону рибу. Менше соліть страви.
 3. Їсти більше зелених і жовтих овочів, фруктів.
 4. Заправляти салати кунжутним маслом.
Шкідливі звички

Алкоголь

Алкогольні напої збільшують ризик розвитку раку ротової порожнини, глотки і гортані. Споживання алкоголю збільшує ризик колоректального раку, злоякісних новоутворень в товстій кишці. Для жінок прийом алкоголю збільшує ризик розвитку раку молочних залоз. Крім того, алкоголь сприяє розвитку цирозу, який підвищує ризик розвитку раку печінки.

Є кілька припущень, чому алкоголь збільшує ризик розвитку раку:

 1. Деякі метаболіти алкоголю, такі як ацетальдегід, можуть бути канцерогенними.
 2. Алкоголь збільшує кількість простагландинів, викликає перекисне окислення ліпідів і сприяє утворенню вільних радикалів.
 3. Алкоголь збільшує проникнення канцерогенів в клітини.

Куріння тютюну

Куріння тютюну — це головна причина раку легенів. 80% всіх випадків раку легенів у чоловіків і 50% у жінок викликане цією шкідливою звичкою.

Однак від куріння можуть постраждати не тільки легені. Вчені пов’язують куріння тютюну з 15 видами раку. Включаючи рак стравоходу, сечового міхура, підшлункової залози і печінки.

Сигаретний дим містить не менше 80 відомих канцерогенів. У тому числі миш’як, кадмій, аміак і формальдегід. Ці речовини викликають мутації і смерть клітин. Крім того, активне куріння знижує кількість антиоксидантів: каротинів, криптоксантину і аскорбінової кислоти, які захищають тіло від окисного стресу і руйнування клітин.

Організм справляється зі стресом від куріння, але чим довше ви курите, тим складніше йому доводиться. Притому термін куріння важливіше кількості сигарет в день.

Дві сигарети на день протягом десяти років небезпечніше, ніж пачка в день протягом п’яти років.

Тому не варто кидати поступово, знижуючи кількість сигарет. Пам’ятайте: чим довше ви курите, тим більше ризикуєте захворіти.

Стреси

Постійні стреси та депресія — бич сучасного суспільства. Швидкі зміни в соціумі, недолік часу й напружена обстановка на роботі збільшують кількість розладів, пов’язаних зі стресом.

Стрес підвищує ризик виникнення раку і прискорює перебіг хвороби. Гормони стресу (норадреналін і адреналін) стимулюють міграцію і вторгнення клітин, так що рак швидше поширюється по організму.

Також стрес знижує імунітет, і у організму зникають засоби для боротьби з пошкодженими клітинами.

Висновок

Ніщо не захистить вас від раку на 100%. Завжди залишаються фактори, які складно або неможливо усунути. Наприклад, генетична схильність або забруднення навколишнього середовища. Однак від нас багато залежить.

Лише 5-10% всіх ракових захворювань успадковуються від батьків, а всі інші виникають від руйнування клітин, накопичених протягом життя.

Ось правила для профілактики ракових захворювань:

 1. Додайте в розклад не менше 30 хвилин аеробних вправ п’ять і більше днів на тиждень.
 2. Тримайте вагу в межах нормального індексу маси тіла.
 3. Їжте більше овочів і фруктів. Знизьте кількість солі і солоних продуктів. Готуйте м’ясо і рибу при температурі не вище 100-150 °C.
 4. Відмовтеся від тютюну та алкоголю.
 5. Уникайте стресових ситуацій. Вчіться справлятися зі стресом.