Базальноклітинний рак шкіри – новоутворення, яке в дуже рідкісних випадках призводить до розвитку метастазів.

Що це таке

Базальноклітинний рак шкіри (або базаліома) – одна з найпоширеніших злоякісних пухлин шкіри, яка найчастіше зустрічається у осіб старше 50 років. Найбільш типовою локалізацією базаліом є лице і шия. Розвивається пухлина з клітин базального шару епідермісу. Новоутворення складається з дрібних клітин округлої, овальної або веретеноподібної форм. Для базаліоми характерний повільний ріст, пухлина поступово поширюється з глибини епідермісу назовні.

Багато експертів відносять базаліому до так званих місцеводеструктурованих пухлин, оскільки базальноклітинний рак шкіри майже не метастазує. Частота метастазування складає всього 0,1%. Ймовірність рецидиву і появи метастазів в основному залежать від локалізації пухлини, стану організму і гістологічних особливостей пухлини.

Сприятливі фактори

До факторів, що сприяють розвитку базаліоми, відносяться:

  • тривале перебування під прямими променями сонця (підвищена інсоляція);
  • дія іонізуючої радіації;
  • дія різних токсичних речовин, наприклад, миш’яку;
  • світла шкіра;
  • прийом антидепресантів;
  • похилий вік;
  • часті травми певної ділянки шкіри.
Симптоми

Основним симптомом базаліоми є наявність безболісної пухлини або виразки. У деяких випадках новоутворення супроводжується свербінням. Як правило, пухлини ростуть повільно (можуть рости роками).

Для базаліоми характерна різноманітність форм: вузлова, виразкова, рубцева, поверхнева та інші. Однак найпоширенішою формою є вузлова, з якої можуть розвиватися всі інші форми базальноклітинного раку шкіри. Для вузлової базаліоми характерна поява гладкого рожевуватого вузлика, який повільно зростає і може досягати 1 сантиметра в діаметрі.

Лікування базальноклітинного раку шкіри

Існує кілька методів лікування базаліоми, і вибір тієї чи іншої стратегії залежить від стадії захворювання, локалізації пухлини та її гістологічних особливостей.

Променеве лікування

Променева терапія при базаліомі ефективна при лікуванні первинної пухлини з наявністю місцевих метастазів. При впливі радіаційного випромінювання пошкоджуються клітинні структури, що робить неможливим їх подальше розмноження.

Хірургічне лікування

При наявності первинної пухлини з місцевими метастазами також можливе оперативне втручання. Хірургію доцільно застосовувати при:

  • розвиток рецидиву після променевої терапії;
  • виникнення базаліоми на місці рубців;
  • при великих розмірах пухлин. У даному випадку хірургічне втручання може бути використано як один з елементів комбінованого лікування.

Якщо базаліома розташовується на обличчі, то при проведенні операції застосовуються методики пластичної хірургії. У разі, коли пухлина дала метастази в лімфовузли, то їх видаляють.

Хіміотерапія

При пухлинах малих розмірів застосування місцевих хіміотерапевтичних засобів часто дає непоганий ефект. При хіміотерапії базальноклітинного раку шкіри застосовуються препарати, які перешкоджають розростанню тканини або призводять до незворотних змін в пухлинних клітинах, що призводить до їх загибелі.

Лікування лазером і кріотерапія

Дані методи лікування застосовуються при невеликих розмірах пухлин. Зокрема, лазерне та кріолікування доцільно застосовувати при розташуванні пухлини поблизу кісткових і хрящових тканин.

Фотодинамічна терапія

Якщо базаліома розташовується в таких місцях, як очі або ніс, то, як правило, перевагу віддають фотодинамічній терапії. У даному випадку застосування інших методів лікування може негативно відбитися на стані кришталика очей і хрящах носа. Оперативне втручання при розташуванні базаліоми в такій області небажано через великі труднощі з проведенням подальшої пластичної операції. Принцип фотодинамічної терапії зводиться до того, що хворому вводиться світлочутлива речовина, а через кілька днів пацієнт проходить процедуру опромінення світлом певної довжини. Реакція фотосенсибілізатора і опромінюваного світла призводить до загибелі злоякісних клітин. Перевагою фотодинамічної терапії є той факт, що здорові клітини при опроміненні не ушкоджуються.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МЕТАСТАЗИ ПРИ РАКУ

МЕЛАНОМА: СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ

ПУХЛИНИ. ТЕРМІНОЛОГІЯ І КЛАСИФІКАЦІЯ