Шляхи проникнення отрут в організм, як і самі джерела отрут, різноманітні. Від цього залежать види отруєнь. Які вони бувають?

Отруєння являє собою хворобливий стан організму, викликаний впливом токсину або отрути. Отруйна речовина може потрапити в організм через рот, через дихальні шляхи або шкіру. Токсини і отрути можуть міститися в харчових продуктах, в повітрі, в засобах, з якими контактує людина. Існує безліч видів отруєнь. Вони відрізняються між собою токсичними агентами, отруйними речовинами, шляхами надходження в організм, умовами і способами впливу на організм. Симптоми і методи лікування залежать від виду.

Найпоширеніші види отруєнь

Залежно від причини, що викликала отруєння, розрізняють:

  • Харчові отруєння
  • Отруєння медикаментами і алкоголем
  • Отруєння чадним і світильним газом
  • Отруєння отрутохімікатами
  • Отруєння кислотами і лугами

За швидкістю розвитку та характером впливу токсичної речовини на організм отруєння поділяють на гострі, підгострі, сверхгострі і хронічні.

Отрути можуть проникнути в організм різними шляхами. Тому розрізняють пероральні (через рот), інгаляційні (через дихальні шляхи), перкутанні (через шкіру), ін’єкційні та інші отруєння.

Харчові отруєння

Харчове отруєння – результат вживання неякісних або заражених продуктів харчування (м’ясні та рибні страви і продукти, молочні та кисломолочні вироби, яйця і т.д.). Причиною захворювання стають мікроби і токсини, які знаходяться в даному продукті. Найчастіше інфекція потрапляє в їжу в процесі приготування або при неправильному зберіганні продуктів. Зазвичай перші симптоми проявляються через 2-4 години після їжі. Різко розвивається загальне нездужання. З’являються нудота, часта блювота, пронос (можливо, зі слизом або домішкою крові), болі в животі. При наростанні інтоксикації знижується артеріальний тиск, частішає і слабне пульс. Людина стає блідою, її мучить спрага. Можливе підвищення температури тіла.

Перша допомога полягає в терміновому промиванні шлунка і прийомі адсорбентів. Якщо своєчасно не вивести з організму мікроби і токсини, людині загрожує серцево-судинна недостатність і смерть.

До найбільш небезпечних видів харчових отруєнь відносять ботулізм і отруєння грибами. Ботулізм є гострим інфекційним захворюванням, при якому токсини анаеробної спороносної бацили вражають центральну нервову систему. Характерні симптоми ботулізму – головний біль, запаморочення, загальне нездужання, здуття живота. При цьому стілець відсутній, а температура в нормі. Через добу з’являються ознаки важкого ураження головного мозку (роздвоєння зображення, косоокість, параліч м’якого піднебіння, порушення голосу і акту ковтання). Без лікування людина гине протягом 5 діб.

Причиною отруєння можуть стати як отруйні гриби, так і їстівні зіпсовані гриби (старі, червиві, що розкладаються). Неправильно заготовлені гриби також можуть стати причиною ботулізму.

Отруєння лікарськими препаратами та алкоголем

Якщо домашня аптечка зберігається в доступному для дітей місці, це нерідко стає причиною отруєння дітей ліками. Отруєння у дорослих відбуваються через випадкове передозування або при спробах самогубства. Прояви цього виду отруєнь різноманітні і залежать від препарату. Наприклад, при передозуванні снодійного спостерігається глибоке гальмування центральної нервової системи. Людина перебуває в несвідомому стані і розвивається параліч дихального центру.

Ще однією поширеною причиною отруєння є алкоголь. При важкому ступені людина переходить в несвідомий стан. Уражається головний мозок, серце, шлунково-кишковий тракт, нирки, печінка. При паралічі центру дихання людина помирає.

Отруєння чадним і світильним газом

Отруєння окисом вуглецю можливо в таких умовах:

  • на виробництві, де він використовується для синтезу органічних речовин,
  • в непровітрюваних приміщеннях,
  • вдома – при витоку светильного газу та несвоєчасно закритих пічних заслінках в приміщеннях, опалювальних піччю.

Отруєння проявляється головним болем, важкістю в голові, нудотою, запамороченням. З’являється шум у вухах, частішає серцебиття. Пізніше з’являється м’язова слабкість і блювота. Якщо людина не покинула приміщення з отруєним повітрям, то слабкість наростає, з’являється задишка і затемнення свідомості. Надалі дихання стає поверхневим, з’являються судоми, настає смерть.

Перша допомога полягає в тому, щоб перемістити людину на чисте повітря. При слабкому поверхневому диханні або його зупинці потерпілий потребує штучного дихання. При тяжкому отруєнні необхідна госпіталізація.

Отруєння отрутохімікатами

Отруєння отрутохімікатами – результат грубого порушення інструкції із застосування та зберігання цих хімічних препаратів. Найчастіше трапляються отруєння фосфорорганічними сполуками, які потрапляють в організм через вдихаєме повітря або з харчовими продуктами. Симптоми отруєння з’являються через 15-60 хвилин. Це ознаки ураження нервової системи, підвищене слиновиділення, пітливість, виділення мокротиння, зміна дихання. Незабаром приєднуються судоми ніг. Якщо людина не отримує допомоги, відбувається параліч мускулатури, зупинка дихання і смерть. Життя пацієнта залежить від того, наскільки швидко його доставлять в стаціонар. Якщо отрути потрапили в шлунок, потрібно терміново провести промивання шлунка з адсорбуючою речовиною. Також людині дають сольові проносні. Отрутохімікати, що потрапили на шкіру, якнайшвидше видаляють струменем води.

Отруєння кислотами і лугами

При проникненні всередину концентрованих кислот і їдких лугів виникає великий опік порожнини рота, глотки, стравоходу, шлунка. Речовини, які всмокталися впливають на внутрішні органи. У роті і на губах з’являються опіки і струпи.

Отруєння супроводжується сильними болями в роті і за грудиною, болісною блювотою з кров’ю. Виникає больовий шок. Можливий набряк гортані і асфіксія. Способи надання допомоги залежать від виду отруйної речовини і ступеня впливу.

Долікарська допомога при будь-якому отруєнні полягає у швидкому видаленні отрути з організму або в її знешкодженні.

Фото: Depositphotos

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НЕБЕЗПЕЧНІ ГРИБИ

ДІАГНОСТИКА ГОСТРИХ ОТРУЄНЬ

ЛІКИ ВІД ОТРУЄННЯ