Паразити в печінці можуть довгий час не давати про себе знати. Хворій людині важливо вчасно звернути увагу на деякі ознаки і симптоми, які вказують на наявність паразитів.

Ідеальне місце для паразитів

Паразити в печінці зустрічаються досить часто. В першу чергу це пов’язано з тим, що в цьому органі відбувається активний обмін речовин. Крім того, клітини печінки гепатоцити містять велику кількість поживних речовин, що вельми привабливо для паразитів. Крім того, особливості кровообігу в печінці сприяють заселенню і розмноженню в органі чужорідних організмів, головним чином, найпростіших і гельмінтів.

Які паразити живуть в печінці

Існує безліч чужорідних організмів, здатних паразитувати на печінці. Найчастіше в печінці зустрічаються такі види паразитів:

 • Амеби. Ці найпростіші організми потрапляють у печінку з кишечника. Амеби проникають крізь кишкову стінку в вени і лімфатичні вузли, і вже далі переміщаються до печінки. Амеби сприяють формуванню тромбів в печінкових тканинах. Через порушення живлення клітин печінки і під дією токсинів, що виділяються амебами, в органі можуть утворюватися некротичні ділянки. Останні можуть з’єднуватися між собою, формуючи великий осередок ураження – амебний абсцес.
 • Лямблії. Найчастіше лямблії в печінці ініціюють розвиток запального процесу. У ряді випадків спостерігається дистрофія гепатоцитів. Іноді лямбліоз протікає в поєднанні з бактеріальною інфекцією, що призводить до надмірного виділення лейкоцитів.
 • Шистосоми. Це облігатні паразити з роду трематод. Шистосоми паразитують в кровоносних судинах печінки. При ураженні печінки шистосомами висока ймовірність розвитку гепатиту. В деяких випадках паразити можуть призводити до цирозу печінки.
 • Альвеолярний ехінокок. Цей паразит належить до цестодам і може вражати як клітини, так і тканини органу. При зараженні альвеолярним ехінококом часто відзначається метастазування в сусідні органи.
 • Однокамерний ехінокок. Цей паразит також відноситься до цестодам і за зовнішніми параметрами нагадує міхур. При збільшенні однокамерний ехінокок призводить до здавлення судин і жовчних проток, через що розвивається атрофія печінкових тканин.
 • Аскарида. Це поширений гельмінт, що відноситься до круглих черв’яків. У печінці аскариди викликають мікроабсцеси і невеликі некрози. Паразити сприяють розвитку холангіту і гепатиту.
Ознаки паразитарної інфекції

Запідозрити наявність паразитів в організмі людини (в тому числі і в печінці) можна за зовнішнім виглядом. Так, ознаками паразитів в печінці можуть бути: вугровий висип, шаруватість і ломка нігтів, поява пігментних плям, ранні плішивість і зморшки, себорея, наявність папілом, тріщини на п’ятах, груба шкіра та інші. Природно, ці ознаки досить суб’єктивні, і можуть виникати при багатьох дерматологічних захворюваннях. Однак, виключивши захворювання шкіри, лікар зазвичай підозрює наявність паразитів.

Слід зазначити, що поки паразити знаходяться в стадії личинки, то вони завдають мінімальної шкоди організму. У цей період, як правило, не виявляється жодних ознак і симптомів паразитарної інфекції.

Симптоми паразитів в печінці

Найчастіше паразити в печінці дають наступну симптоматику:

 • Зменшення маси тіла, лихоманка, лейкоцитоз, наявність больових відчуттів (або дискомфорту) у правому підребер’ї. Іноді біль іррадіює в плече. Така клінічна картина характерна для амебіазу печінки.
 • Органічні та функціональні зміни в печінці, які зазвичай виникають при лямбліозі.
 • Нервозність і роздратування. Це один з найбільш частих симптомів паразитарної інфекції не тільки печінки, але і організму в цілому. Продукти життєдіяльності паразитів надають токсичну дію на нервову систему людини. Згідно з медичними спостереженнями, після усунення паразитів пацієнти стають більш терплячими і спокійними.
 • Порушення сну. Пік активної діяльності печінки доводиться на 2-3 годину ночі. При наявності паразитів хворі можуть майже щоночі пробуджуватися в цей час. Іноді гельмінти можуть виходити через задній прохід, що також призводить до порушення сну хворого.
 • До інших симптомів, які виникають при паразитарній інфекції печінки, можна віднести: неприємний запах з рота і неприємний смак у роті, постійне відчуття голоду, прищі і вугрі, цукровий діабет, головні болі і мігрені.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕЧІНКИ: ПРИЧИНИ І ЛІКУВАННЯ

НЕАЛКОГОЛЬНИЙ СТЕАТОГЕПАТИТ

АНАТОМІЯ ПЕЧІНКИ